Liberalai siūlo naikinti šalies savivaldybėse taikomą rinkliavą už daugiabučiuose auginamas kates ir šunis. Šis mokestis negerina gyvūnų auginimo sąlygų, taip švaistomos lėšos brangiam rinkliavos administravimui, svarbiausia – rinkliavą šiuo metu yra įpareigoti mokėti tik daugiabučių namų gyventojai.
Šiandien opozicinėje Liberalų sąjūdžio frakcijos darbotvarkėje Seime bus svarstomos mokestį už gyvūnų laikymą daugiabučiuose panaikinančios Rinkliavų įstatymo pataisos.
„Pirmiausia, šiuo mokesčiu užkraunami įsipareigojimai žmonėms prasilenkia su sveiku protu. Savivaldybės rinkliavą taiko tiktai daugiabučių gyventojams – tokiu būdu jie diskriminuojami, nes, pavyzdžiui, privačių namų gyventojai mokesčio nemoka. Kitas dalykas – už surinktas lėšas gyventojai iš esmės negauna jokios paslaugos, tokiu būdu tiktai sprendžiama beglobių gyvūnų problema. Trečia – turime skatinti sąžiningus ir atsakingus gyvūnų augintojus, o ne elgtis priešingai. Kitaip neliks motyvacijos savanoriškai registruoti bei ženklinti gyvūnus. Būtent ženklinimas daug efektyviau sprendžia pasimetusių ar beglobių gyvūnų klausimą“, – sako viena įstatymo pataisų iniciatorių Liberalų sąjūdžio frakcijos narė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Rinkliavos už augintinius dėl brangiai kainuojančio administravimo ir kitų priežasčių jau atsisakė Vilniaus, Klaipėdos ir Kauno, kai kurių mažesnių miestų bei rajonų savivaldybės. Kitose savivaldybėse iki šiol galioja mėnesinė rinkliava už daugiabučiuose auginamas kates ir šunis, siekianti atitinkamai nuo 30 centų iki 2 eurų per mėnesį. „Praktika rodo, kad lėšų savivaldybės surenka palyginti nedaug, kai kuriais atvejais šio mokesčio administravimas savivaldybėms kainuoja netgi daugiau nei sukrenta į taupyklę“, – teigia V. Čmilytė-Nielsen.
Gyvūnų teises ginančių organizacijų duomenimis, per dešimtmetį nuo rinkliavos įsigaliojimo savivaldybėse įregistruota tik apie 5-10 proc. visos laikomų šunų ir kačių populiacijos. Tai – dažniausiai sąžiningų ir atsakingų gyvūnų augintojų katės ar šunys, kurie yra jau registruoti ir paženklinti.
Šiuo metu galiojančio Rinkliavų įstatymo 11 straipsnis numato, kad savivaldybių tarybos turi teisę savivaldybės teritorijoje nustatyti vietinę rinkliavą už gyvūnų (šunų, kačių) registravimą ir laikymą daugiabučiuose namuose.
Viktorija Čmilytė-Nielsen, Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narė