Seimo Liberalų sąjūdžio frakcija kreipėsi į šalies Prezidentę Dalią Grybauskaitę – prašoma vetuoti šią savaitę Seimo priimtą Pagalbinio apvaisinimo įstatymą, kuris neužtikrina šeimoms palankių sąlygų susilaukti vaikų ir diskriminuoja ne santuokoje gyvenančias poras, norinčias sulaukti šeimos pagausėjimo.
„Dabartinės redakcijos Pagalbinio apvaisinimo įstatymą, kuriam pritarė Seimo dauguma, galima vertinti kaip nesusipratimą. Realybėje įstatymo nuostatų taikymas gali net pabloginti nevaisingų šeimų padėtį ir jų galimybes susilaukti vaikų. Jau nekalbant apie tai, kad įstatymu neatsižvelgiama į moters organizmo apvaisinimo procedūros metu tausojimą, oficialiai įtvirtinama skirtingų šeimų ir porų diskriminacija. Lietuvai reikia ne bet kokio, o šiuolaikiško ir šeimų lūkesčius atitinkančio Pagalbinio apvaisinimo įstatymo. Tik taip užtikrinsime, kad Lietuvoje kasmet gimtų bent 1000 daugiau vaikų“, – pažymi Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos narės Viktorija Čmilytė-Nielsen ir Dalia Kuodytė.
Liberalai kreipėsi į Prezidentę prašydami vetuoti Seime priimtą įstatymo redakciją dėl kelių priežasčių. Nepriimtina, kad dabartinis įstatymas draudžia į moters gimdą perkelti tik sveikus embrionus, net jei embrionai ir turi genetinių sutrikimų. Toks reglamentavimas visiškai neatspindi medicinos pasiekimų ir šeimos interesų.
Pažymėtina, kad pagal šią savaitę priimtą įstatymą pagalbinį apvaisinimą bus leidžiama atlikti tik tada, kai nevaisingumo negalima išgydyti jokiais gydymo būdais. Kritikuotina ir tai, kad pagal priimtą įstatymą pagalbinis apvaisinimas galės būti atliekamas tik santuoką ar registruotą partnerystę sudariusiems asmenims. Tokiu būdu įstatymu diskriminuojamos kitos poros, negalinčios susilaukti vaikų.
Liberalai taip pat ydinga įvardija nuostatą, kad pagalbinis apvaisinimas galės būti atliekamas tik naudojant apvaisinamos moters ir jos sutuoktinio ar sugyventinio lytines ląsteles. Pagalbinis apvaisinimas naudojant lytinių ląstelių donoro, su kuriuo apvaisinamos moters nesieja sudarytos santuokos ar registruotos partnerystės ryšiai, bus draudžiamas. Dabartinis įstatymas nenumato lytinių ląstelių donorystės galimybės net tada, kai vieno iš sutuoktinių ar sugyventinio lytinės ląstelės yra pažeistos ar jų nepakanka ir dėl to jos negali būti panaudotos pagalbiniam apvaisinimui.
Liberalai kritiškai vertina ir tai, kad pagal priimtą Pagalbinio apvaisinimo įstatymą nebus galima šaldyti embrionų, nors iki šio įstatymo priėmimo jie buvo šaldomi. Dėl šio apribojimo moters organizmui bus daroma daugiau neigiamo poveikio, kadangi apvaisinimo procedūras reikės kartoti, kita vertus, ne visos šeimos išgalės įpirkti brangias paslaugas.
„Akivaizdu, kad vienas iš pagrindinių veiksnių, kodėl įstatyme atsirado draudimas šaldyti embrionus, yra Bažnyčios pozicija ir jos atstovų padarytas spaudimas. Manome, kad šeimos interesai šiuo atveju turėtų būti svarbiausias prioritetas, būtina vadovautis medikų bendruomenės ir specialistų pateiktomis rekomendacijomis bei argumentais“, – sako liberalė D. Kuodytė.