2013 m. vasario 18 d. Seime vyko Seimo Europos reikalų ir Socialinių reikalų ir darbo komitetų narių bei Seimo Tarpparlamentinių ryšių su Šiaurės Europos šalimis grupės narių susitikimas su Švedijos Karalystės parlamento (Riksdago) Darbo rinkos komiteto nariais. Susitikimo metu aptarti darbo rinkos, užimtumo ir kiti susiję socialiniai ir ekonominiai klausimai; ypač daug dėmesio skirta jaunimo nedarbui ir emigracijos iš Lietuvos problemoms. Seimo nariai atsakė į daugybę Švedijos parlamentarų klausimų apie socialinę situaciją Lietuvoje.

|
Susitikimas su Švedijos Karalystės parlamento Darbo rinkos komiteto nariais. Seimo kanceliarijos (aut. O. Posaškova) nuotr. |
„Jokiu būdu negalima žiūrėti į emigraciją taip ciniškai – neva ji mažina nedarbą Lietuvoje. Iš tiesų ji didina tam tikros darbo jėgos stygių ir poreikį – atsiranda tuščių darbo vietų, kurių nėra kam užimti, kadangi trūksta atitinkamos kvalifikacijos specialistų, nes jie emigravo. Todėl su nedarbo mažinimu, užimtumo didinimu, darbo užmokesčiu susiję klausimai yra esminiai, siekiant sulaikyti žmones Lietuvoje,“ – savo kalboje susitikimo metu akcentavo Seimo Pirmininko pavaduotojas ir Europos reikalų komiteto pirmininkas Gediminas Kirkilas.
Seimo Pirmininko pavaduotojas ir Tarpparlamentinių ryšių su Šiaurės Europos šalimis grupės narys Algirdas Sysas kaip vieną iš kertinių darbo rinkos Lietuvoje problemų įvardijo silpnas prielaidas profsąjungų vystymuisi: „Dėl pernelyg liberalaus požiūrio į darbo santykius per daugiau nei dvidešimt metų Lietuvoje nebuvo sukurtos prielaidos stiprioms profsąjungoms. Dabar yra tinkamas laikas persilaužimui šioje srityje. Vyriausybės programoje planuojama skatinti šakinių profesinių sutarčių pasirašymą, pirmiausia biudžetiniame sektoriuje, kad gerėtų socialinis dialogas tarp darbdavių, valstybės ir samdomų darbuotojų bei stiprėtų profesinių sąjungų įtaka“.
Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto pirmininkė Kristina Miškinienė jaunimo nedarbo problemą siūlė spręsti per regioninę politiką, taip pat pasitelkiant Švedijos patirtį: „Tai kompleksinė problema. Švedijoje dar mokykloje lygiagrečiai mokoma tam tikros profesijos įgūdžių. Tuo tarpu Lietuvoje profesinis orientavimas mokyklose pradėtas neseniai, o profesinis rengimas apskritai yra nepakankamas. Būtent profesinis rengimas turėtų būti kuo glaudžiau susietas su regionine politika, ir tai yra viena iš labai svarbių priežasčių, kodėl jauni žmonės iš miestelių, kaimų išvažiuoja nebūtinai į užsienį, o į didmiesčius“.
„Pirma, reikia prisiminti tuos jaunus žmones, kurie niekur nestoja po mokyklos mokytis. Analizuojant lyginamąją valstybių statistiką, Lietuva yra viena iš pirmaujančių, jei kalbėsime apie turinčiųjų universitetinį ar aukštąjį kolegijų išsilavinimą skaičių arba apie žemą iškrentančiųjų iš bendrojo lavinimo sistemos lygį. Didžiausia problema yra ta, kad Lietuvoje apleisti tie, kurie nestojo į aukštąją mokyklą ar nesimokė profesijos, o iškart po mokyklos pateko į darbo rinką. Juk statistika rodo būtent šio jaunimo nedarbą, o ne tų, kurie dar mokosi universitetuose. Antra, būtina ištaisyti aukštojo mokslo liberalizavimo klaidas, kai nebuvo jokio planavimo, kokių specialybių reikia Lietuvai. Čia valstybė turi prisiimti atsakomybę už žmogų,“ – apie jaunimo bedarbystės problemų sprendimą kalbėjo Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto ir Tarpparlamentinių ryšių su Šiaurės Europos šalimis grupės narė Giedrė Purvaneckienė.
Susitikimas organizuotas Švedijos Riksdago Darbo rinkos komiteto iniciatyva, tarpininkaujant Švedijos Karalystės ambasadai Lietuvoje. Jame taip pat dalyvavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, abiejų Seimo komitetų biurų ir Seimo kanceliarijos Tarptautinių ryšių departamento atstovai bei Švedijos ambasados Lietuvoje atstovai ir Riksdago Darbo rinkos komiteto darbuotojai. Švedijos parlamento delegacija savo darbo vizito Vilniuje metu taip pat susitinka su Lygių galimybių kontroliere Aušrine Burneikiene ir Europos lyčių lygybės instituto direktore Virginija Langbak (Langbakk).
Parengė
Morta Vidūnaitė, Seimo Pirmininko pavaduotojo Gedimino Kirkilo patarėja
tel. (8 5) 2396278; Morta.Vidunaite@lrs.lt