Šiandien Socialinių reikalų ir darbo komitetui pristatytas Lietuvos banko tyrimas apie II pakopos pensijų sistemos įtaką valstybės ir gyventojų finansams. ,,Lietuvos bankas siekė įvertinti, ar 2012 m. įstatymais įtvirtintas II pakopos scenarijus yra tinkamas“, - sakė Lietuvos banko atstovas Vilius Šapoka.
Komitete aptarta tikėtina finansinė nauda iš dalyvavimo II pakopoje skirtingas pajamas gaunantiems asmenims, lėšų pensijų fonduose saugumo ir efektyvumo klausimai, pažymėta reikšminga pensinio amžiaus ilginimo įtaka ,,Sodros“ biudžeto senatvės pensijų balansui laikotarpiu iki 2060 m. Konstatuota, kad 2012 m. patvirtintas II pakopos scenarijus (kuriame numatytas ir papildomų įmokų mokėjimas kaupiant pensijai) vertintinas kaip vienas tinkamiausių tiek gyventojų pakeitimo normos, tiek ir valstybės finansų atžvilgiu.
Palyginus galiojantį modelį (kai veikia ,,Sodra“ ir II pakopa) su teoriniu modeliu (jei veiktų tik ,,Sodra“), Komiteto pirmininkė K. Miškinienė pasidomėjo, ar esama kitų galimų apsirūpinimo senatvei būdų be II pakopos pensijų sistemos. Jos nuomone, valstybei dabartiniu metu reikšmingos išlaidos, kurias reikia skirti ateities pensijų problemoms spręsti. ,,Panaikinus II pakopą dėl dabarties poreikių svarbos, ateityje tektų finansuoti pensijas iš skolintų lėšų, kad būtų išlaikytas dabartinis pensijų lygis, o tai negarantuotų pensijų sistemos tvarumo“ – teigė V. Šapoka. V. Šapoka nurodė išplėtotas profesinių pensijų sistemas šalyse, kuriose veikia stiprios profsąjungos.
Komiteto pirmininkė K. Miškinienė ragino ,,Sodros“ atstovus, taip pat pensijų kaupimo bendroves padėti dalyviams priimti tinkamiausius jiems sprendimus dėl tolesnio kaupimo, remiantis konkrečiais kiekvieno dalyvio duomenimis. Finansinė nauda iš dalyvavimo II pakopoje priklauso nuo asmens gaunamo darbo užmokesčio dydžio ir turimo darbo stažo.
2012 m. pabaigoje buvo priimti įstatymai, kuriais patobulinta pensijų kaupimo sistema. Nuo 2013 m. balandžio iki rugsėjo 1 d. II pakopos dalyviai turi apsispręsti, ar tęsti kaupimą tik ,,Sodros“ įmokos dalimi, ar mokėti papildomą įmoką savo lėšomis gaunant papildomą įmoką iš valstybės biudžeto, ar sustabdyti įmokos dalies pervedimą.
Parengė
Diana Jonėnienė
Socialinių reikalų ir darbo komiteto biuro patarėja, tel. (85) 239 6778