Pranešimai žiniasklaidai 

EN

Birželio 8 d. posėdžio Etikos ir procedūrų komisijos sprendimai


2016 m. birželio 8 d. pranešimas žiniasklaidai

 

1. Komisijos išvados „Dėl Seimo statuto 151 ir 170 straipsnių nuostatų taikymo“ projektas.

Gavusi Seimo pavedimą komisija nagrinėjo Seimo statuto 151 bei 170 straipsnio nuostatų taikymą, kai yra keičiama Lietuvos Respublikos Konstitucija.

2016 m. birželio 2 d. Seimo rytiniame plenariniame posėdyje buvo svarstomas Lietuvos Respublikos Konstitucijos 38 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-1217. Seimui nepritarus pagrindinio Teisės ir teisėtvarkos komiteto išvadai, kurioje buvo siūloma projektą atmesti, išsiskyrė Seimo posėdžio pirmininko ir Seimo narių nuomonės, ar projektą turėtų iš naujo svarstyti Teisės ir teisėtvarkos komitetas, ar turėtų būti paskirtas kitas komitetas arba sudaryta speciali komisija projektui tobulinti.

Komisija konstatavo, kad Seimo statuto dvidešimt šeštajame skirsnyje nėra reglamentuoti atvejai, kokius sprendimus turi priimti Seimas, jeigu pagrindinis komitetas siūlo grąžinti projektą tobulinti arba jį atmesti, o Seimas tokiai komiteto išvadai nepritaria, todėl turi būti taikomas Seimo statuto 151 straipsnis.

Komisija nusprendė, kad svarstant Lietuvos Respublikos Konstitucijos, konstitucinių įstatymų ir konstitucinių aktų pakeitimo, papildymo ir pripažinimo netekusiais galios įstatymų projektus bei Seimui nepritarus pagrindinio Teisės ir teisėtvarkos komiteto išvadai, kurioje siūloma grąžinti projektą tobulinti arba jį atmesti, turi būti taikomas Seimo statuto 151 straipsnio 3 dalies 2 punktas.

2. Komisijos išvados „Dėl galimo spaudimo Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai bei kišimosi į jos veiklą“ projektas.

Seimo narys Petras Gražulis kreipėsi į komisiją dėl Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos 2016 m. kovo 17 d. išplatinto pranešimo spaudai, kuriame teigiama, kad TS-LKD frakcija inicijuos Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) sudarymo tvarkos keitimą. Toks sprendimas priimtas atsižvelgiant į susiklosčiusią situaciją, kai VTEK neįžvelgė pažeidimų Druskininkų mero Ričardo Malinausko ir aplinkos ministro Kęstučio Trečioko veiksmuose sprendžiant Vijūnėlės dvaro statybų klausimus. Seimo nario P. Gražulio nuomone, TS-LKD frakcija ir frakcijos seniūno pirmasis pavaduotojas Jurgis Razma galimai daro spaudimą VTEK bei kišasi į jos veiklą.

Komisija konstatavo, kad TS-LKD frakcija pateikė nuomonę dėl jau priimto sprendimo. Nėra duomenų, jog prieš priimant VTEK sprendimą TS-LKD frakcija ar atskiri jos nariai būtų skambinę ar kitokiu būdu bendravę su VTEK pirmininku ir nariais, spaudę juos priimti konkretų, galimai neteisėtą sprendimą dėl aukščiau minėtų asmenų bei faktų. TS-LKD frakcijai sukėlė abejonių šiuo metu galiojanti VTEK formavimo tvarka, todėl buvo nutarta imtis iniciatyvų šią tvarką pakeisti, o tokią teisę Seimo nariams suteikia Seimo statutas.

Komisija nusprendė, kad nėra nustatyta, jog TS-LKD frakcija bei frakcijos seniūno pirmasis pavaduotojas J. Razma aktyviais ar pasyviais veiksmais kišosi į VTEK veiklą ar darė jai bei atskiriems jos nariams spaudimą.

3. Komisijos išvados „Dėl galimo viešųjų ir privačių interesų konflikto“ projektas.

Aplinkos ministras Kęstutis Trečiokas kreipėsi į komisiją dėl Seimo narių Eligijaus Masiulio, Gintaro Steponavičiaus ir Roko Žilinsko galimo viešųjų ir privačių interesų konflikto rengiant ir teikiant jam interpeliaciją.

Komisija konstatavo, kad iš pateiktų duomenų nenustatyta, jog Seimo nariai R. Žilinskas ir G. Steponavičius pasirašydami aplinkos ministro K. Trečioką interpeliaciją turėjo privatų interesą. Interpeliaciją aplinkos ministrui K. Trečiokui rengė dvi Seimo frakcijos, klausimai ministrui buvo derinami abiejų frakcijų atstovų. Tai, kad interpeliacijos tekstas galėjo būti derinamas su Lietuvos verslo įmonių organizacijos EEPA teisininkais, yra nurodytas tik žiniasklaidoje, jokių tai patvirtinančių oficialių duomenų negauta.

Vis dėlto komisija pabrėžė, kad Seimo statutas įpareigoja Seimo narius vengti situacijų, kai visuomenei gali kilti abejonių dėl Seimo narių viešųjų ir privačių interesų konflikto.

Komisija:

1. Nutraukė tyrimą buvusio Seimo nario Eligijaus Masiulio atžvilgiu nutrūkus jo Seimo nario įgaliojimams.

2. Nenustatė, kad Seimo nariai Rokas Žilinskas ir Gintaras Steponavičius pasirašydami interpeliaciją aplinkos ministrui Kęstučiui Trečiokui supainiojo viešuosius ir privačius interesus.

3. Atkreipia Seimo narių dėmesį į Seimo statuto 18 straipsnio 2 dalyje numatytą reikalavimą elgtis taip, kad visuomenėje nekiltų abejonių dėl viešųjų ir privačių interesų konflikto buvimo bei paraginti Seimo narius šio reikalavimo laikytis.

 

 

Parengė

Komisijų sekretoriato patarėja

Rasa Gečienė, tel. (8 5) 239 6818, el. p. rasa.geciene@lrs.lt



2015 m.
2014 m.


© Seimo kanceliarija
Į PRADŽIĄ