VVSK: Kaip užtikrinti viešųjų paslaugų kokybę už prieinamą kainą ir sąžiningą konkurenciją jas teikiant?
2018 m. balandžio 20 d. pranešimas žiniasklaidai
Apie tai diskutuota Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto (VVSK) renginyje trečiadienį, balandžio 18 d.
Renginį pradėdamas VVSK pirmininkas Povilas Urbšys akcentavo, kad diskusijos tikslas – išsamiai aptarti viešųjų paslaugų teikimą savivaldybėse reglamentuojančias nuostatas ir siūlymus juos tobulinti, kad viešosios paslaugos būtų teikiamos tinkamai ir išvengiama konkurencijos ribojimo. Tam į diskusiją buvo pakviestas platus dalyvių ratas – savivaldybių merai, administracijų direktoriai, Konkurencijos tarybos, Prezidento kanceliarijos, ministerijų atstovai ir paslaugas teikiančių įmonių asociacijų vadovai.
2017 m. liepos 1 d. įsigaliojo Vietos savivaldos įstatymo pakeitimai, pagal kuriuos savivaldybės, prieš patikėdamos naujos ūkinės veiklos vykdymą savo valdomam juridiniam asmeniui (naujai steigiamam ar esamam), turi atlikti konkurencingą procedūrą ir su jos rezultatais kreiptis į Konkurencijos tarybą dėl leidimo. Negavusi tokio leidimo, savivaldybė negali patikėti viešosios paslaugos teikimo savo valdomam juridiniam asmeniui.
Šios nuostatos kelia didelių diskusijų. Į komitetą nuolat kreipiasi savivaldybių vadovai, reikšdami susirūpinimą dėl minėtų nuostatų keitimo būtinumo. Į tai atsižvelgdamas, komitetas inicijavo Vietos savivaldos įstatymo pakeitimo projektą. Šiuo projektu siūloma nustatyti, kad savivaldybės ne privalėtų, o galėtų kreiptis išvados į Konkurencijos tarybą su prašymu iš anksto įvertinti, ar numatomas sprendimas neapribos konkurencijos ir savivaldybei nekils Konkurencijos įstatyme numatytų ekonominių sankcijų grėsmė. Komitete svarstant minėtą projektą, buvo gauta daug pastabų iš suinteresuotų institucijų, todėl buvo nuspręsta rengti atskirą diskusiją.
Diskusijoje pranešimą pristatęs Lietuvos savivaldybių asociacijos valdybos narys, Šiaulių miesto meras Artūras Visockas akcentavo viešųjų paslaugų pagrįstos kainos, kokybės ir nepertraukiamumo svarbą. Gausiai praktiniais pavyzdžiais iliustruotame pranešime A. Visockas atskleidė patirtį, kaip privačios ir savivaldybės valdomos įmonės teikia viešąsias paslaugas. Konkurencijos tarybos pirmininko pavaduotoja Jūratė Šovienė savo pranešime aptarė, su kokiais iššūkiais susiduria savivaldybės, organizuodamos viešąsias paslaugas ir turėdamos užtikrinti konkurenciją. Šis pranešimas sulaukė daugiausia klausimų iš diskusijos dalyvių. Buvo pažymėta, kad konkurencija, remiantis Konstitucijos nuostatomis, turi būti sąžininga. Diskusijos dalyviai nuogąstavo, kad sudėtinga įvertinti, ar tarp dalyvių nesudaryti nesąžiningi susitarimai, be to, ne visada tokie susitarimai yra baudžiami. Pažymėta, kad Lietuvos rinka yra gana maža ir paslaugas galinčių ir teikiančių subjektų nėra daug. Todėl iššūkiai savivaldybėms yra dideli.
Apibendrindamas diskusiją VVSK pirmininkas P. Urbšys pažymėjo, kad vietos savivalda yra demokratijos pamatas. Visi sprendimai, priimami centriniu lygiu, turi užtikrinti Europos Vietos savivaldos chartijoje įtvirtintą savivaldybių savarankiškumo principą. Taigi savivaldybėms turi būti sudarytos galimybės pačioms spręsti dėl viešųjų paslaugų teikimo organizavimo. Kita vertus, kaip pabrėžė P. Urbšys, turi būti užtikrinta sąžininga konkurencija, skaidrumas ir teikiamų paslaugų gyventojams optimalus kainos ir kokybės santykis.
Renginio vaizdo įrašas.
Parengė
Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto biuro patarėja
Jurgita Marcinkutė tel. (8 5) 239 6804, el. p. [email protected]