Ekonomikos komitetas

Seimo Ekonomikos komitetas klausymuose nagrinėjo Viešųjų pirkimų įstatymo projektus

2016 m. lapkričio 23 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Lapkričio 23 dieną Ekonomikos komiteto posėdyje vyko klausymai. Juose dalyvavo Viešųjų pirkimų tarnybos, Konkurencijos tarybos, Valstybinės kainų ir energetikos komisijos, Valstybės kontrolės atstovai bei kitų suinteresuotų institucijų atstovai. Klausymų metu buvo nagrinėjami Ūkio ministerijos parengti ir, Seimui grąžinus, patobulinti Viešųjų pirkimų įstatymo pakeitimo, Pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos, transporto ir pašto paslaugų srities perkančiųjų subjektų, įstatymo (toliau – Viešųjų pirkimų įstatymų projektai) projektai. Teikiamais Viešųjų pirkimų įstatymų projektais įgyvendinamos 2014 m. vasario 26 d. priimtos dvi naujos klasikinio ir komunalinio sektoriaus pirkimų direktyvos (Direktyva 2014/24/ES ir Direktyva 2014/25/ES), kurių nuostatos turi būti perkeltos į nacionalinę teisę. Kartu supaprastinamos ir modernizuojamos pirkimų procedūros, suteikiama daugiau lankstumo perkančiosioms organizacijoms ir perkantiesiems subjektams, mažinama administracinė našta, sudaromos geresnės sąlygos kovoti su korupcijos apraiškomis viešuosiuose pirkimuose.

Viešųjų pirkimų įstatymų projektais siūlomi tokie pagrindiniai pirkimų reglamentavimo pakeitimai, kaip, pvz., vertinant pasiūlymus, prioritetą skirti ekonomiškai naudingiausio pasiūlymo išrinkimui pagal kainos (sąnaudų) ir kokybės santykį. Tuo tikslu nustatoma pareiga perkančiajai organizacijai palaipsniui didinti šių kriterijų taikymą ir atitinkamai mažinti mažiausios kainos kriterijaus taikymą. Taip pat paprastinama tiekėjų kvalifikacijos patikrinimo tvarka, pagal kurią kvalifikaciją patvirtinančių dokumentų prašoma tik iš laimėtojo. Pirkimo procedūroje dalyvaujantiems tiekėjams pakaks pateikti užpildytą ir pasirašytą Europos Komisijos patvirtintą standartizuotą deklaraciją – Europos bendrąjį viešųjų pirkimų dokumentą (e-pasą). Projektuose įtvirtinamos galimybės atmesti tiekėjų pasiūlymus, kai yra pagrįstų įrodymų apie neleistinus tiekėjų susitarimus, kurie iškreipia pirkime dalyvaujančių tiekėjų konkurenciją. Taip pat sudaromos palankesnės sąlygos smulkiojo ir vidutinio verslo dalyvavimui pirkimuose – įtvirtinamos nuostatos dėl pirkimo objekto skaidymo į dalis, tiesioginio apmokėjimo subtiekėjams. Visi pirkimai (išskyrus, išimtinius atvejus) perkeliami į elektroninę erdvę. Informacija apie pirkimus neatlygintinai bus prieinama Centrinėje pirkimų informacinėje sistemoje. Kartu su minėtais Įstatymų projektais teikiamu Civilinio proceso kodekso pakeitimo projektu siekiama sumažinti nepagrįstų tiekėjų skundų tikimybę. Todėl siūloma viešųjų pirkimų bylose ženkliai padidinti ir pagal pirkimų vertes diferencijuoti žyminį mokestį (vietoje dabar nustatyto 289 EUR mokesčio bet kokios vertės pirkimuose, siūlomas mokestis mažos vertės pirkimuose – 300 EUR, supaprastintuose pirkimuose – 1 000 EUR, tarptautiniuose pirkimuose – 3 000 EUR). Ekonomikos komiteto nariai svarstė galimybę baudų už viešųjų pirkimų įstatymo pažeidimus dydį ne išreikšti konkrečia suma, tačiau jos procentinį dydį sieti su pirkimo sutarties suma.

Pažymėtina, kad ankstesnėje Seimo sesijoje svarstant Viešųjų pirkimų įstatymų projektus daugiausia diskusijų sukėlė vidaus sandorių reguliavimas. Patobulintais įstatymų projektais numatoma, jog vidaus sandorį bus galima sudaryti tik su privataus kapitalo neturinčiu juridiniu asmeniu, kuris turi perkančiosios organizacijos statusą, ir kai sudarant vidaus sandorį nebus pažeidžiamos Konkurencijos įstatyme nustatytos pareigos bei gautas Viešųjų pirkimų tarnybos sutikimas. Taip pat, siekiant sukurti sąlygas vidaus sandorių sudarymo priežiūrai, įpareigojama viešinti visą informaciją apie juos (metiniuose pirkimų planuose nurodyti planuojamus sudaryti vidaus sandorius, paskelbti dokumentą pagrindžiantį sprendimą sudaryti vidaus sandorį, paviešinti sudarytą vidaus sandorį ir jo pakeitimus),  sąskaitas faktūras pagal vykdomus vidaus sandorius teikti per informacinę sistemą „E. sąskaita“). Komiteto nariai, išklausę Viešųjų pirkimų įstatymų projektų rengėjų paaiškinimus dėl papildomų vidaus sandorių kontrolės kriterijų, kėlė klausimą, ar teikiamais Viešųjų pirkimų įstatymų projektais vidaus sandorių reguliavimas pakankamai griežtinamas, ar vis dėlto šio instituto vertėtų atsisakyti.

Komitetas nusprendė Viešųjų pirkimų įstatymų projektų klausymus pratęsti kitame komiteto posėdyje.

 

Parengė

Ekonomikos  komiteto biuro patarėja

Raimonda Danė, tel. (8 5) 239 6754, el. p. Raimonda.Danė@lrs.lt