Seimo Europos reikalų komiteto pirmininku vėl išrinktas Gediminas Kirkilas
2016 m. lapkričio 18 d. pranešimas žiniasklaidai
Seimo Europos reikalų komiteto pirmininku išrinktas Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos narys Gediminas Kirkilas, kuris šias pareigas ėjo ir praėjusioje 2012–2016 metų Seimo kadencijoje.
Europos reikalų komiteto pirmininko pavaduotojais išrinkti Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narys Mindaugas Puidokas, Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Andrius Kubilius, LSDP frakcijos narė Rasa Budbergytė, Lietuvos Respublikos Liberalų sąjūdžio frakcijos narė Aušrinė Armonaitė, frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ narys Rimas Andrikis, Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narys Jaroslav Narkevič ir Mišrios Seimo narių grupės narys Linas Balsys.
Išrinktą komiteto pirmininką ir jo pavaduotojus dar turės patvirtinti Seimas.
„Lietuvos interesas – stipri, solidari ir geros kaimynystės Europa. Šių tikslų Lietuva nuosekliai siekia jau daugelį metų: tarp Seimo, Prezidento ir Vyriausybės, taip pat tarp parlamentinių politinių partijų įsitvirtino stiprus konsensusas dėl svarbiausių užsienio ir Europos politikos krypčių. Naujos kadencijos Seimo Europos reikalų komitetas toliau įgyvendins šiuos prioritetus“, – tvirtina išrinktas Seimo Europos reikalų komiteto pirmininkas G. Kirkilas.
G. Kirkilo teigimu, „2009 m. įsigaliojus ES Lisabonos sutarčiai, padidėjo Europos Parlamento įtaka ES sprendimų priėmimuose, o tuo pačiu daugiau galios įgavo ir nacionaliniai parlamentai. Šiame kontekste Europos reikalų komitetų vaidmuo tampa itin svarbus. Pavyzdžiui, Suomijoje dėl savo reikšmės toks komitetas vadinamas Didžiuoju komitetu (angl. – Grand Committee). Seimo Europos reikalų komitetas yra ypatingas tuo, kad jame daugelis sprendimų paprastai yra priimami nacionalinio konsensuso pagrindu ir jame vyrauja unikali sutarimo dėl bendrų Lietuvos interesų atmosfera“.
Kiekviena ES valstybė narė pati nustato savo nacionalinių parlamentų Europos reikalų komitetų kompetenciją klausimuose, susijusiuose su ES sprendimų priėmimu. Lietuvoje Seimo Europos reikalų komitetas turi pritarti Lietuvos Vyriausybės pozicijoms, vykstant į ES Viršūnių Tarybą, Bendrųjų reikalų tarybą ir atskiras Ministrų tarybas; kitu atveju, Europos reikalų komitetas pateikia savo argumentuotą išvadą, o Vyriausybė turi patikslinti savo poziciją.
G. Kirkilas yra vienas iš labiausiai patyrusių Lietuvos politikų, ypatingai užsienio ir Europos politikos reikaluose, kuris drauge su dar trimis Lietuvos parlamentarais pradėjo jau septintąją savo, kaip Seimo nario, kadenciją.
G. Kirkilas buvo Lietuvos Ministras Pirmininkas 2006–2008 metais, krašto apsaugos ministras 2004–2006 metais, specialusis Prezidento įgaliotinis deryboms dėl Rusijos Federacijos tranzito į Kaliningrado sritį 2002–2004 metais. 2003 m. jam suteiktas nepaprastojo ir įgaliotojo ambasadoriaus diplomatinis rangas. Nuo 1992 metų iki dabar – Seimo narys, daugiausia dirbęs Nacionalinio saugumo ir gynybos, Užsienio reikalų, Europos reikalų, Informacinės visuomenės plėtros komitetuose, Seimo Tarpparlamentinių ryšių su Izraelio Knesetu grupėje, Seimo delegacijos NATO Parlamentinėje Asamblėjoje, praėjusioje kadencijoje pirmininkavo Lietuvos Respublikos Seimo ir Lenkijos Respublikos Seimo ir Senato narių asamblėjai.
Politikas yra LSDP narys, 2007–2009 m. jos pirmininkas, dabar – LSDP pirmininko pavaduotojas, Tarybos, Valdybos ir Prezidiumo narys, ilgametis Informacijos ir komunikacijų komiteto pirmininkas. Kaip LSDP narys priklauso Europos socialistų partijai, bendradarbiauja su Europos Parlamento Socialistų ir demokratų pažangiojo aljanso frakcija, kuriai paprastai priklauso LSDP nariai.
Seimo Pirmininko pavaduotojo Gedimino Kirkilo patarėja
Morta Skomantienė, tel.8 612 01121, el. p. [email protected]