Europos reikalų komitetas

Seimo specializuoti komitetai įpareigoti apsvarstyti EK 2017 metų darbo programą

2016 m. gruodžio 5 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Bendrame Seimo Europos reikalų ir Užsienio reikalų komitetų posėdyje Europos Komisijos (EK) narys Vytenis Povilas Andriukaitis pristatė Europos Komisijos 2017 metų darbo programą. Ši 2016 m. spalio 24 d. patvirtinta EK programa, pavadinta ,,Sauganti, galių teikianti ir ginanti Europa“, yra trečioji vadovaujant Žanui Klodui Junkeriui (Jean-Claude Juncker) paskelbta metinė EK programa, paremta dešimt EK politinėse gairėse išdėstytų prioritetų, kurie buvo pristatyti dar 2014 m. liepos 15 d. po diskusijų su Europos Parlamentu ir yra grindžiami Europos Vadovų Tarybos „Strategine Sąjungos kintančiame pasaulyje darbotvarke“. 2017 m. EK programa visiškai atitinka 27 Europos Sąjungos (ES) valstybių narių ar jų vyriausybių vadovų Bratislavoje nustatytus prioritetus. Į ją įtraukti konkretūs pasiūlymai, kuriais prisidedama prie ilgalaikės Sąjungos vizijos kūrimo rengiantis 2017 m. kovo mėn. paminėti Romos sutarčių pasirašymo 60-metį.

Pristatydamas 2017 m. EK programą, V. P. Andriukaitis pažymėjo, kad EK, įgyvendindama Paryžiaus klimato kaitos susitarimą, priėmė „Švarios energijos paketą“, tai be galo gera žinia Lietuvai ir didelės galimybės žaliosios energetikos rinkai, išmaniųjų elektros tinklų kūrimui, naujų darbo vietų atvėrimui. EK priėmė žiedinės ekonomikos dokumentų rinkinį, kuriuo siekiama padėti Europos verslo įmonėms ir vartotojams pereiti prie stipresnės žiedinės ekonomikos ir tausiau naudoti išteklius. Siekiant spręsti maisto švaistymo problemą, pradėjo veikti Europos kovos su maisto švaistymu platforma. EK pasiūlys naują programą jaunimui – solidarumo korpuso programą, kuri skirta jaunuoliams, norintiems įgyti profesinių žinių savanorystės programose. V. P. Andriukaitis, akcentuodamas, kad Europos ,,minkštosios galios“ nebepakanka ir kad turime žengti į priekį ir imtis atsakomybės dėl savo saugumo ir dėl saugumo aplink mūsų sienas, pabrėžė, kad EK jau patvirtino Europos gynybos veiksmų planą.

Seimo Europos reikalų komiteto ir Užsienio reikalų komitetų nariai kėlė klausimus dėl svarbiausių iššūkių, su kuriais šiandien susiduria ES: dėl Europos migracijos darbotvarkės įgyvendinimo, veiksmų plano ir priemonių, kurių EK ketina imtis pabėgėlių krizei įveikti, Europos kaimynystės politikos, ekonominio ir politinio stabilumo įgyvendinant reformas ir didinat atsparumą, žiedinės ekonomikos veiksmų plano priemonių  įgyvendinimo, Astravo atominės elektrinės saugos, ES ir Ukrainos santykių, Minsko susitarimų, – ir kitus klausimus. Be to, komitetai pažymėjo, kad ES lygiu Lietuva yra energetikos sąjungos teisėkūros lyderė – pirmauja perkeldama ir įgyvendindama ES teisės aktų nuostatas.

Specializuotų komitetų pirmininkai ir jų įgalioti atstovai kėlė naujų migracijos politikos gairių, kurios prisidės prie bendro stabilumo ir solidarumo, Rytų partnerystės, darbo vietų kūrimo ir ekonominio augimo, kiaulių maro prevencijos priemonių plano įgyvendinimo, ir kitus. klausimus.

Europos reikalų ir Užsienio reikalų komitetai, vadovaudamiesi Seimo statuto 1804 straipsnio 1 ir 2 dalimis, paprašė Seimo specializuotų komitetų ne vėliau kaip per mėnesį apsvarstyti ir pateikti motyvuotas išvadas dėl EK programoje pateiktų pasiūlymų aktualumo Lietuvai, priskiriant juos vienai iš šių kategorijų: labai aktualus, aktualus, nelabai aktualus, ir kartu nurodant komiteto sprendimą svarstyti (nesvarstyti) dokumentų atitiktį subsidiarumo principui; be to, Europos reikalų komitetui pateikti informaciją dėl Seimo prioritetų pagal 2016 m. EK programą svarstymo stebėsenos rezultatus ES reikalų svarstymo Seime reglamento nustatyta tvarka.

 

2017 m. EK programą sudaro politinis komunikatas ir penki priedai. Pateikiama 21 nauja ateinančių metų iniciatyva, t. y. nurodomi konkretūs veiksmai, kurių EK imsis per ateinančius metus. Be to, pateikta 18 REFIT pasiūlymų t. y. veiksmų, skirtų galiojančių ES teisės aktų kokybei tikrinti. EK programoje nurodyti ir 34 prioritetiniai dar nepriimti praėjusių dvejų metų pasiūlymai, kuriuos nedelsiant turėtų priimti Europos Parlamentas ir Taryba. Siūloma atšaukti 19 dar nepriimtų, bet nebeaktualių teisės aktų pasiūlymų ir panaikinti 16 nebeaktualių, bet vis dar galiojančių teisės aktų.

 

Rengė:

Europos reikalų komiteto biuro patarėja

Dainora Asevičienė, tel. (8 5) 239 686, el. p. [email protected]