Europos reikalų komitetas

Seimo Europos reikalų komitetas: „Įstatymų projektų, kuriais nacionalinė teisė derinama su Europos Sąjungos teise, svarstymui turi būti skiriama pakankamai laiko“

2018 m. birželio 18 d. pranešimas žiniasklaidai

 

2018 m. birželio 13 d. posėdyje Europos reikalų komitetas (ERK), susipažinęs su Valstybės kontrolės atlikto valstybinio audito „Teisėkūros procesas“ rezultatais, nutarė kreiptis į Seimo valdybą su siūlymu sudaryti darbo grupę, kuri parengtų Seimo statuto pataisas, leisiančias daugiau dėmesio skirti Europos Sąjungos (ES) teisės perkėlimo į Lietuvos nacionalinę teisę kokybei ir labiausiai Lietuvos interesus atitinkančio sprendimo pasirinkimui.

Valstybės kontrolieriaus pavaduotoja Živilė Simonaitytė pristatė teisėkūros situaciją Lietuvoje pažymėdama, kad Lietuvoje šiuo metu galioja 84 tūkst. teisės aktų, iš jų – 8 tūkst. įstatymų, ir atkreipė dėmesį, kad net 78 proc. visų galiojančių įstatymų yra įstatymų pakeitimai, o šis rodiklis rodo teisėkūros proceso kokybę. Lietuvos Respublikos Seimas yra vienas iš daugiausia teisės aktų projektų svarstantis parlamentas. Vidutiniškai per metus Seimui pateikiama 700 įstatymų projektų, tuo metu Estijoje – 200, Latvijoje – 420. Bendras parlamento darbo krūvis turi tiesioginę įtaką ES teisės normų perkėlimo į Lietuvos nacionalinę teisę kokybei. Pasak pranešėjos, audito metu vertinti visi teisėkūros proceso etapai ir nustatyti reikšmingi trūkumai, todėl ataskaitoje pažymėtas reikalingumas imtis veiksmų, kad būtų identifikuotas keistinas, perteklinis reguliavimas, pažymėta, kad ne visada tinkamai įvertinamos teisinio reguliavimo pasekmės ir galimos alternatyvos, atkreiptas dėmesys į didelį teisėkūros intensyvumą ir skubą, vėlavimą perkelti ES teisės aktų nuostatas į nacionalinę teisę, taip pat akcentuotas poreikis didinti teisėkūros viešumą ir aktyviau įtraukti visuomenę.

Vyriausybės kanclerio pirmasis pavaduotojas Deividas Matulionis, pristatydamas priemones, kurių imamasi įgyvendinant Valstybės kontrolės pateiktas rekomendacijas, pabrėžė poreikį keisti teisinio reguliavimo stebėsenos sistemą pagal Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) nustatytus standartus bei akcentavo numatomo teisinio reguliavimo poveikio vertinimo problematiką.

Pasak ERK pirmininko Gedimino Kirkilo, ministerijos nėra atviros socialiniam dialogui ir tai sąlygoja socialinių partnerių įtraukimo į teisėkūros procesą trūkumą. Diskusijos metu ERK nariai akcentavo Seime svarstomų įstatymų projektų gausą, įskaitant Seimo narių iniciatyva parengtus projektus, pažymėjo poreikį sugriežtinti skubos ir ypatingos skubos tvarką svarstant įstatymų projektus, taip pat išreiškė palaikymą teisinio reguliavimo stebėsenos sistemos tobulinimo poreikiui.

 

2018 m. kovo 18 d. Valstybės kontrolė pateikė valstybinio audito ataskaitą „Teisėkūros procesas“ (Nr. VA-2018-P-40-6-2). Audito metu nustatyta:

• nesiimama pakankamų veiksmų, kad būtų įvertinta, ar galiojantys teisės aktai vis dar tinkami teisinio reguliavimo tikslams pasiekti;

• rengiant teisės aktų projektus, neįvertinamos arba formaliai įvertinamos galimos numatomos teisinio reguliavimo pasekmės;

• teisės aktų gausa ir įstatymų priėmimas, svarstant skubos ir ypatingos skubos tvarka, nesudaro tinkamų sąlygų išsamiai įvertinti Seimui pateiktų įstatymų projektų;

• vėluojama ES direktyvas perkelti į nacionalinę teisę ir neįvertinamos galimos perkėlimo alternatyvos;

• į teisėkūros procesą per mažai įtraukiama visuomenė, trūksta viešumo ir skaidrumo.

 

Parengė ir daugiau informacijos teiks:

Seimo Europos reikalų komiteto biuras

El. p. [email protected], tel. (8 5) 239 6864