Europos reikalų komitetas

ERK pranešimas: Europos Sąjungai reikia didesnio biudžeto ir glaudaus dialogo tarp nacionalinių parlamentų ir ES institucijų

2018 m. birželio 19 d. pranešimas žiniasklaidai

Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. – M. Maldeikis)

 

Seimo Europos reikalų komiteto (ERK) pirmininko pavaduotojas Andrius Kubilius, kalbėdamas Sofijoje vykstančiame COSAC plenariniame posėdyje, padėkojo ES mokesčių mokėtojams ir pagyrė Europos Komisijos pasiūlymą sanglaudos politikai pabrėždamas, kad reikia drąsiai žiūrėti į ateitį ir pripažinti, kad Europos Sąjungai reikia didesnio biudžeto, nes gynybai skiriami 2 % biudžeto, o tik 1 % bendriems ES reikalams. A. Kubilius kalbėjo, kad sanglaudos politika yra viena iš svarbiausių Europos Sąjungos politikų ir pati svarbiausia Lietuvos ekonominę ir socialinę plėtrą užtikrinanti sritis. Nuo narystės Europos Sąjungoje pradžios ik šiol Lietuvos ekonomika augo sparčiai – Lietuvos BVP išaugo 25 proc. Narystės pradžioje BVP vienam gyventojui buvo mažiau kaip 50 % , o dabar artėjama prie 75 %.  Šis rezultatas pasiektas reformų, sėkmingos sanglaudos politikos ir jos teikiamos finansinės paramos dėka.

A. Kubilius atkreipė posėdžio dalyvių dėmesį, kad dabar Lietuva priartėjo prie etapo, kur iš paramos gavėjos tampa būsima donore. Šis pasikeitimas turi vykti nuosekliai, jam reikia paramos, o geresnė sanglaudos politikos sąsaja su Europos semestru padėtų tolesnėms reformoms Lietuvoje.

Komiteto narys Arūnas Gelūnas, kalbėdamas apie nacionalinių parlamentų vaidmenį, subsidiarumo ir proporcingumo principų taikymą ES teisėkūros procese pabrėžė, kad vyksta teigiami pokyčiai, siekiant labiau įtraukti nacionalinius parlamentus į Europos Sąjungos sprendimų priėmimo procesą, tačiau nacionalinių parlamentų ir ES institucijų dialogą dar galima plėtoti. Nors pagrindinis dialogas privalo vykti tarp parlamento ir šalies vyriausybės, nacionaliniai parlamentai tikisi, kad į jų nuomonę atsižvelgs ir Europos Komisija, ir bus atitinkamai pataisytas koreguojant teisėkūros pasiūlymo turinys. Komisijos metinėse ataskaitose apie santykius su nacionaliniais parlamentais stinga informacijos apie nacionalinių parlamentų teikiamų nuomonių realų poveikį jos teikiamoms teisėkūros iniciatyvoms.

 

Europos reikalų komiteto biuro vedėja

Rūta Bunevičiūtė

Tel. (8 5) 239 6760, el. p. [email protected]