Europos reikalų komitetas

Europos reikalų komitetas: vartotojų teisių apsaugai būtini ir europiniai instrumentai

2018 m. lapkričio 23 d. pranešimas žiniasklaidai

 

 

Lapkričio 21 d. Europos reikalų komitetas (ERK), tęsdamas parlamentinę kontrolę, svarstė klausimą dėl sisteminės Europos Sąjungos (ES) vartotojų teisių apsaugos.

Teisingumo viceministrė Irma Gudžiūnaitė kartu su Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktore Neringa Ulbaite pristatė informaciją apie ES vartotojų teisių apsaugos institucinę sistemą ir vartotojų teisių ir interesų gynimo būdų esamą padėtį, įskaitant pasiūlymą dėl Naujų galimybių vartotojams dokumentų rinkinio (angl. New Deal for Consumers), kurį Europos Komisija (EK) pateikė 2018 m. balandžio 11 d. Juo siekiama užtikrinti, kad visi Europos vartotojai galėtų visapusiškai naudotis savo teisėmis kaip numatyta ES teisės aktais. Pagrindiniai šio rinkinio aspektai:

•           vartotojų teisių internete stiprinimas,

•           geresnė apsauga nuo nesąžiningos komercinės veiklos,

•           veiksmingos baudos už teisės pažeidimus,

•           kova su dvejopos kokybės produktais.

Be pasiūlymo dėl Naujų galimybių vartotojams dokumentų rinkinio, Jungtinis tyrimų centras ir EK mokslo ir žinių tarnyba parengė bendrą metodiką, kuri nacionalinėms vartotojų apsaugoms institucijoms leis atlikti bandymus ir palyginti visoje ES panašiose pakuotėse parduodamų maisto produktų sudėtį ir savybes.

Informaciją apie Lietuvos dalyvavimą tyrimų kompanijoje, naudojant bendrą metodiką, pristatė Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) l. e. p. direktoriaus pavaduotoja Jurgita Bakasėnienė. Jungtiniam tyrimų centrui pakvietus valstybės nares dalyvauti tyrimuose, 2018 m. spalio 5 d. VMVT pateikė siūlymus dėl dalyvavimo tolimesnėje tyrimų kompanijoje dėl dvejopos kokybės galimų tirti maisto produktų. 2018 m. lapkričio 6 d. VMVT gavo Jungtinių tyrimų centro pakvietimą dalyvauti sekančiame tyrimo dėl dvejopos kokybės etape – padaryti Jungtinių tyrimų centro siūlomų tirti maisto produktų nuotraukas ir surinkti informaciją apie jų sudėtį ir maistingumą. Šiuos duomenis prašoma pateikti iki gruodžio 4 d. Jungtinių tyrimų centras, apibendrinęs po gruodžio 4 d. gautus duomenis, spręs dėl produktų, dalyvausiančių tolimesnėje tyrimų kompanijoje.

Susipažinę su atsakingų institucijų pateikta informacija, aktyvios diskusijos metu ERK nariai kėlė klausimus dėl europinių instrumentų būtinumo sprendžiant vartotojų apsaugos klausimus, dėl regioninės diskriminacijos, kainų nepagrįstumo.

Komitetas, išklausęs institucijų informaciją ir vertindamas sisteminės vartotojų teisių apsaugos ES lygiu klausimo svarbą, klausimo svarstymą tęs Seimo 2019 m. pavasario sesijos metu.

Komitetas pradėjo parlamentinę kontrolę dėl ES vartotojų teisių kilus klausimui, ar vartotojų apsauga ES lygiu nuosekliai reglamentuota, taip pat, ar nacionalinės vartotojų teises ginančios institucijos veikia aktyviai, koordinuotai ir iniciatyviai.

Šiuo metu apie 90 direktyvų reguliuoja vartotojų apsaugos klausimus, dėl to vartotojų acquis išlieka sudėtinga ir nenuosekli. Atsakomybė už vartotojų teisių užtikrinimą dažniausiai tenka nacionalinėms institucijoms.

Pagrindinės valstybinės institucijos, užtikrinančios vartotojų apsaugą, ir jų kompetenciją: Vyriausybė, Teisingumo ministerija, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba, Švietimo ir mokslo ministerija, kitos valstybės ir savivaldybių institucijos.

 

Parengė

Europos reikalų komiteto biuras tel. (8 5) 239 6830