Kroatijos parlamente įvyko pirmasis parlamentinis pirmininkavimo ES Tarybai susitikimas
2020 m. sausio 20 d. pranešimas žiniasklaidai
R. Bunevičiūtės nuotrauka
Seimo Europos reikalų komiteto pirmininkas Gediminas Kirkilas dalyvauja Kroatijos sostinėje Zagrebe vykstančioje COSAC – Europos Sąjungos parlamentų Europos reikalų komitetų – pirmininkų konferencijoje (toliau – Pirmininkų konferencija). Tai pirmasis renginys, pradedantis Kroatijos pirmininkavimo Europos Sąjungoje (ES) parlamentinio lygmens darbą.
Konferencijoje dalyvaujantis Kroatijos Ministras Pirmininkas Andrejus Plenkovičius (Andrej Plenković) išsamiai pristatė pirmininkavimo darbotvarkę, pabrėžė būtinybę stiprinti įtraukų ir tvarų ES vystymąsi, užtikrinti ES piliečių saugumą. Ministras Pirmininkas sakė, kad būtina nedelsti ir pateikti išmintingą apgalvotą sprendimą Vakarų Balkanų valstybėms dėl santykių su ES.
Lietuvai svarbu, kad savo pirmininkavimo metu Kroatija sėkmingai tęstų derybas dėl naujo ES finansinio laikotarpio biudžeto, bendrosios rinkos gilinimo, socialinių klausimų sprendimo ir klimato kaitos. Konferencijoje Europos Parlamentui atstovaujantis Antonijas Tajani (Antonio Tajani) pabrėžė, kad būtina pataisyti pirmininkavimą baigusios Suomijos pasiūlymą dėl bendro ES biudžeto mažinimo, nes ES turi turėti pakankamai lėšų įgyvendinti užsibrėžtus tikslus, ypatingai – naujosios Europos Komisijos suformuluotą Žaliąją darbotvarkę.
Parlamentų atstovai išklausė ir aptarė Europos Komisijos (EK) vicepirmininkės Dubravkos Šuicos (Dubravka Suica), atsakingos už Konferencijos dėl Europos ateities organizavimą, pranešimą. Inicijuota naujosios EK pirmininkės Ursulos fon der Lejen (Ursula von der Leyen), ši konferencija turėtų rasti sprendimus, kaip įtvirtinti ES piliečių gerovę, užtikrinti saugumą, plėsti demokratiją. Konferencija turėtų vykti glaudžiai bendraujant su piliečiais, lygiomis teisėmis dalyvaujant ne tik ES institucijoms, bet ir nacionalinių parlamentų atstovams. EK vicepirmininkė pažadėjo, kad jau 2020 m. sausio 22 d. bus paskelbtas EK komunikatas, kuriame bus išdėstytas nuoseklus EK požiūris į tai, kaip turi vykti Konferencija dėl Europos ateities, o nacionaliniai parlamentai galės pareikšti savo nuomonę iki 2020 m. sausio 30 d., kuomet numatoma pasirašyti trišalį tarpinstitucinį susitarimą dėl Konferencijos dėl Europos ateities organizavimo.
Galiausiai, Pirmininkų konferencija aptarė ir suderino vėliau vyksiančios plenarinės COSAC konferencijos darbotvarkę, kurioje pagrindinės bus klimato kaitos ir ES ateities temos. Klimato kaitos klausimas turi būti integruojamas į didžiąją dalį diskusijų, tarp jų – darbo rinkos transformavimo, biudžeto efektyvumo ir jūros išteklių politikos.
Daugiau informacijos:
Europos reikalų komiteto biuro vedėja
Rūta Bunevičiūtė, tel. (8 5) 239 6760