Kaimo reikalų komitetas

Kaimo reikalų komitetas svarstė ES maisto ir ūkininkavimo ateities gaires

2018 m. kovo 28 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimo Kaimo reikalų komitetas kovo 28 d., trečiadienio, posėdyje svarstė Europos Komisijos komunikatą Europos Parlamentui, Tarybai, Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komitetui ir Regionų komitetui „Maisto ir ūkininkavimo ateitis“ (toliau – Komunikatas) COM (2017)713.

Komunikate numatomos pagrindinės Europos Sąjungos (ES) bendrosios žemės ūkio politikos (toliau – BŽŪP) kryptys po 2020 metų, kurios apima BŽŪP modernizavimą ir supaprastinimą, derinimą su kitomis ES politikos kryptimis.

Lietuva derybose nuosekliai laikėsi pozicijos dėl vieno iš kontraversiškiausių derybų punktų – tiesioginių išmokų ūkininkams suvienodinimo. Po ilgų derybų ES valstybių narių ministrams taip ir nepavyko susitarti dėl vieningų Tarybos išvadų dėl BŽŪP ateities. Tam pasipriešino Lietuva, Latvija, Estija, Lenkija ir Slovakija, kurių netenkino ambicijų dėl tiesioginių išmokų suvienodinimo nebuvimas. Derybos dar kartą parodė, kad yra didžiulė takoskyra tarp ES valstybių narių.

Komitetas, išnagrinėjęs Komunikato nuostatas ir susipažinęs su Žemės ūkio ministerijos pateikta informacija, priėmė sprendimą, kuriame pritarė oficialioms Lietuvos Respublikos pozicijoms dėl Komunikato. Savo sprendime komitetas taip pat išreiškė susirūpinimą, kad Komunikate išskiriamas BŽŪP indėlis siekiant lygybės tarp valstybių narių principo nepakankamai atspindi Lietuvos poziciją tiesioginių išmokų konvergencijos klausimu. Susiklosčiusi situacija, kai Lietuvos ūkininkai, patirdami panašias išlaidas ir vykdydami vienodus Europos Sąjungos mastu nustatytus reikalavimus, gauna gerokai mažesnes išmokas nei kitų valstybių narių ūkininkai, neatitinka pamatinių Europos Sąjungos principų.

 

Parengė

Seimo kanceliarijos Kaimo reikalų komiteto biuro patarėja

Augustė Matulevičienė, tel. (8 5) 239 6951, el. p. auguste.matuleviciene@lrs.lt