Socialinių reikalų ir darbo komitete diskutuota apie planuojamas mokesčių ir pensijų sistemų pertvarkas
2018 m. balandžio 26 d. pranešimas žiniasklaidai
Balandžio 25 d. Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto posėdyje finansų viceministrė Daiva Brasiūnaitė pristatė Vyriausybės planuojamą mokesčių sistemos reformą, kuria siekiama sukurti prognozuojamą ir stabilią mokesčių sistemą bei tapti konkurencingiausia Baltijos šalimi darbo jėgos apmokestinimo srityje.
D. Brasiūnaitei pristačius, kad bus konsoliduojamos darbuotojo ir darbdavio socialinio draudimo įmokos (išskyrus nedarbo, nelaimingų atsitikimų darbe ir profesinių ligų įmokas), bazinę pensiją atitinkančią socialinio draudimo įmokos tarifo dalį įtraukiant į gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifą (numatomas perskaičiuotas nominalus GPM dydis sudarys 21 proc. ir 25 proc. – didesnėms pajamoms), komiteto nariai atkreipė dėmesį, kad perskaičiuotas GPM tarifas bus taikomas tik pajamoms iš darbo santykių, tuo tarpu individualiai veiklai, dividendams, kapitalo prieaugio pajamoms nesikeis. Tad, komiteto narių nuomone, bazinės pensijos finansavimo perkėlimas į valstybės biudžetą bus vykdomas vien tik turinčių darbo santykius dirbančiųjų.
Dėl siūlymo nuosekliai didinti ir išplėsti neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) taikymą iki 2,5 vidutinio darbo užmokesčio (VDU) ir 2 proc. punktais visiems gyventojams sumažinti socialinio draudimo mokestį (jį siejant su pasiūlyta pensijų kaupimo sistemos reforma), socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis pažymėjo, kad tų 2 procentų susiejimas su pensijų kaupimu būtų kaip investicija ateičiai. Ministrui pristačius pensijų kaupimo pertvarką, komiteto posėdyje pareikštos abejonės dėl numatomos valstybės biudžeto paramos visiems kaupiantiems, kad ir kokio dydžio jų atlyginimas būtų (numatyta, kad 2 procentais nuo VDU prisideda valstybė).
Diskutuota dėl Sodros ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetų netekčių, įvedus socialinio draudimo įmokų ,,lubas“ 2019 metais, kurios palaipsniui mažėtų (2019 metais sudarytų 120 VDU, 2020 metais – 84 VDU, 2021 metais – 60 VDU per metus).
Lietuvos banko atstovai įvertino siūlomas pertvarkos priemones, taip pat pateikė savo siūlymus, tarp jų – perkelti iš Sodros biudžeto į valstybės biudžetą ne visą, o tik dalį bazinės pensijos, kad būtų galima ateityje stiprinti ryšį tarp darbo metu gautų pajamų ir būsimos pensijos. Susipažinę su pensijų pakeitimo normos prognozėmis, įgyvendinus mokesčių ir pensijų reformas, komiteto nariai akcentavo poreikį didinti I pensijų sistemos pakopos (Sodros) patrauklumą.
Parlamentarai domėjosi siūlomų pakeitimų įtaka Sodros ir valstybės biudžetams, akcentavo poreikį didinti valdžios sektoriaus biudžeto apimtis, siekiant deramai finansuoti socialinę apsaugą, pensijų sistemą (įvertinus ir siūlomą mažiausių pensijų didinimą), sveikatos apsaugą ir kitas viešąsias sritis.
Socialinių reikalų ir darbo komiteto biuro parengta informacija
Tel. (8 5) 239 6775