Socialinių reikalų ir darbo komitetas

SRDK priėmė sprendimus dėl dalies reformos projektų

2018 m. birželio 15 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Šią savaitę Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas (SRDK) apsisprendė dėl dalies Seimui pateiktų mokesčių ir pensijų sistemą tobulinančių įstatymų projektų, kuriuos parengė Vyriausybė. Projektai parengti vykdant reformą mokesčių, pensijų, sveikatos apsaugos, šešėlinės ekonomikos mažinimo bei kitose srityse.

Komitetas, kaip pagrindinis, svarstė Lietuvos Respublikos valstybinio socialinio draudimo įstatymo Nr. I-1336 7, 8, 10, 23, 25 ir 32 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIIP-2232 ir nepritarė siūlymui nuo kitų metų įvesti valstybinio socialinio draudimo įmokų ,,lubas“ (šiam siūlymui taip pat nepritarė ir papildomas – Biudžeto ir finansų komitetas).

Pritarta svarbiai Vyriausybės pasiūlytai nuostatai dėl pensijų bendrosios dalies finansavimo vien tik valstybės biudžeto lėšomis (šiuo metu pensijų bendroji dalis finansuojama tiek Valstybinio socialinio draudimo fondo, tiek ir valstybės biudžeto lėšomis). Tai užtikrins, kad socialiniame draudime nebeliks įmokomis nepagrįstų išmokų. Pagal projektą, kuriam SRDK pritarė, draudėjo pensijų, ligos, motinystės ir sveikatos draudimo įmokos perkeltos apdraustajam, dėl to darbo užmokestis darbuotojui turės būti nominaliai padidintas 1,289 karto.

SRDK pritarė Seimo narių pasiūlymui Valstybinio socialinio draudimo įstatyme nustatyti konkrečius apdraustojo ir draudėjo bendruosius socialinio draudimo įmokų tarifų dydžius, t.y. kad apdraustojo bendrasis socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo įmokos tarifas – 19,5 proc., o draudėjo bendrasis socialinio draudimo įmokos tarifas – 1,47 proc.

SRDK pritarė Vyriausybės siūlymui nustatyti socialiai jautriausias asmenų grupes, už kurias darbdaviams, mokantiems mažesnį nei minimali mėnesinė alga per mėnesį atlyginimą, nebūtų taikomas reikalavimas mokėti socialinio draudimo įmokas nuo minimalios mėnesinės algos, t.y. už šiuos asmenis įmokos galės būti mokamos nuo faktiškai apskaičiuoto atlyginimo (tarp šių asmenų – šalpos neįgalumo pensijų, taip pat šalpos senatvės pensijų gavėjai, asmenys, kurie turi nustatytą 0–55 procentų darbingumo lygį, motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokų gavėjai ir kt.). Ši nuostata įsigaliotų nuo įstatymo paskelbimo. Priimdamas sprendimą dėl pirmiau paminėto reikalavimo netaikymo neįgaliesiems, komitetas kartu atsižvelgė į Lietuvos neįgaliųjų forumo prezidentės D. Juodkaitės ir Nacionalinio skurdo mažinimo organizacijų tinkle direktorės A. Adomavičienės prašymą.

Plačiau su įstatymų projektais galima susipažinti čia (2018-06-05 Seimo nenumatyto posėdžio darbotvarkė).

Galutinį sprendimą dėl aukščiau paminėto įstatymo projekto ir su juo susijusių dar turės priimti Seimas.

 

Socialinių reikalų ir darbo komiteto parengta informacija, tel. (8 5) 239 6775