Socialinių reikalų ir darbo komitetas

Socialinių reikalų ir darbo komitetas: teisę į nedarbo draudimo išmoką turės ir aukštojoje mokykloje studijuojantys asmenys

2020 m. balandžio 22 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimo Socialinių reikalų ir darbo komitetas pritarė Užimtumo įstatymo pakeitimams, kuriais įgyvendinamas 2019 m. spalio 31 d. Konstitucinio Teismo nutarimas dėl studijuojančiųjų aukštojoje mokykloje teisės gauti nedarbo draudimo išmoką netekus darbo, jei asmuo mokėjo socialinio draudimo įmokas ir iki įsiregistravimo Užimtumo tarnyboje turi ne mažesnį kaip 12 mėnesių nedarbo draudimo stažą per paskutiniuosius 30 mėnesių.

Komitetas taip pat pritarė Vyriausybės siūlymui papildomai darbo rinkoje remti asmenis nuo 45 metų. Siūloma suteikti galimybę Užimtumo tarnybai šiai asmenų grupei organizuoti:

įdarbinimo subsidijuojant priemonę, mokant darbdaviui negrąžintiną kompensaciją už šiai asmenų grupei priklausančio asmens darbo užmokesčio išlaidų dalį; savarankiško užimtumo rėmimo priemonę, suteikiant šiai asmenų grupei priklausantiems asmenims paramą darbo vietai steigti.

Šiuo metu tokias galimybes turi tik asmenys nuo 50 metų.

 

Šią savaitę Komitetas aptarė nevyriausybinių organizacijų ir mokslininkų  siūlomas priemones, kurios galėtų sušvelninti COVID-19 (koronavirusinės infekcijos) sukeltų neigiamų socialinių pasekmių poveikį gyventojams.

Siekiant užtikrinti minimalius resursus gyventojams, nevyriausybinis sektorius siūlo stiprinti apsaugos nuo nedarbo ir minimalių pajamų garantijų priemones: nemažinti socialinės apsaugos išmokų, pensijų bei darbo užmokesčio, užtikrinti būsto išlaikymo galimybes, taip pat iškeldinimo prevenciją.

Siekiant skatinti socialinių paslaugų tęstinumą, siūloma atlikti paslaugų poreikio įvertinimą pasikeitusiomis sąlygomis ir atitinkamai koreguoti paslaugų planus, užtikrinti jų finansavimą (tarp jų ir nevyriausybinių organizacijų teikiamoms paslaugoms; nenutraukti jau suplanuotų socialinių paslaugų programų), daugiau dėmesio skirti pažeidžiamoms grupėms – neįgaliesiems ir jų šeimoms, vaikams ir sunkumus patiriančioms šeimoms bei smurto aukoms. Pažymėtas ir socialinių darbuotojų saugumo užtikrinimas bei nuotolinio darbo rekomendacijų suteikimo jiems svarba.

Reaguodamas į pateiktus pasiūlymus, socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis patikino, kad Vyriausybė nesiūlys mažinti socialinės apsaugos išmokų. Ministras informavo, kad Socialinės apsaugos ir darbo ministerija yra parengusi 34 socialinės apsaugos ir užimtumo priemones (Priemonių planas), skirtas karantino laikotarpiui ir laikotarpiui po karantino. Šių priemonių poveikis, sąlygos, dydžiai, taikymo trukmė ir finansavimas šiuo metu yra aptariami, vertinami ir derinami su kitomis ministerijomis, pirmiausia – su Finansų ministerija. Priemonės vertinamos kompleksiškai. Pasak ministro, būtų neatsakinga karantino metu sistemiškai keisti socialinės apsaugos ir užimtumo sritį, o laikinas priemones finansuoti Sodros biudžeto lėšomis. Pasak jo, karantino metu turėtų būti taikomos tik tokios naujos priemonės, kurios yra skirtos tam, kad asmenys ir šeimos neatsidurtų skurde, ir tam, kad būtų išlaikytos darbo vietos.

Ministras patikino, kad į Priemonių plano rengimą bus įtraukti nevyriausybinių organizacijų atstovai ir mokslininkai, o Priemonių planas suderintas su socialiniais partneriais. Šiais metais taip pat bus užtikrintas kompleksinių paslaugų šeimai tęstinumas, o projektams pasibaigus – dedamos pastangos finansavimui gauti.  

Komitetas palaiko poziciją nemažinti socialinės apsaugos sistemos išmokų. Komiteto nariai pasiūlė parengti supaprastinus, universalius ir greitai veikiančius pagalbos mechanizmus. Ministro L. Kukuraičio paprašyta skubiai pateikti Seimui rengiamus įstatymų projektus ir suintensyvinti Priemonių plano rengimą.

Tolesnis šio klausimo svarstymas Komitete planuojamas kitą savaitę.

 

Socialinių reikalų ir darbo komiteto biuro parengta informacija

Tel.: (8 5) 239 6882; (8 5) 239 6822