Socialinių reikalų ir darbo komitetas

Socialinių reikalų ir darbo komitetas pritaria siūlymui suvienodinti pagal Išmokų vaikams įstatymą mokamų išmokų tvarką

2020 m. gegužės 13 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Šiandien posėdžiavęs Socialinių reikalų ir darbo komitetas pritarė Išmokų vaikams įstatymo Nr. I-621 19 straipsnio pakeitimo įstatymo projektui Nr. XIIIP-4461, kuriuo siūloma suvienodinti pagal šį įstatymą mokamų išmokų tvarką.

Projekto iniciatoriai – Seimo nariai Rimantė Šalaševičiūtė ir Ramūnas Karbauskis – siūlo, kad siekiant užtikrinti vaikų interesus, būtų parenkamas veiksmingiausias vaikų poreikius atitinkantis išmokos panaudojimo būdas, nustatant vienodą išmokų teikimo tvarką asmenims, patiriantiems socialinę riziką, nepriklausomai nuo to, kurioje savivaldybėje gyvena šeima. Siekiant efektyvesnio individualius vaikų poreikius atitinkančio ir vieningo visose savivaldybėse išmokų teikimo asmenims, patiriantiems socialinę riziką, teikiamomis pataisomis siūloma nustatyti, kad šiems asmenims išmokos būtų teikiamos ne savivaldybės tarybos, o socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatyta tvarka.

Komitetas, atsižvelgdamas į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabas, patobulino projektą numatydamas, kad siekiant teisinio reguliavimo nuoseklumo, ne tik Socialinės apsaugos ir darbo ministerija turėtų parengti įgyvendinamuosius teisės aktus, bet būtų parengti ir Vyriausybės nutarimu tvirtinamų Išmokų vaikams skyrimo ir mokėjimo nuostatų pakeitimai. Be to, įstatymo projektas papildytas nauju straipsniu nustatant, kad savivaldybių administracijos skiria ir moka išmokas vadovaudamosi Išmokų vaikams įstatymu, Išmokų vaikams skyrimo ir mokėjimo nuostatais, taip pat socialinės apsaugos ir darbo ministro nustatyta tvarka.

Jeigu projektui bus pritarta Seime, šios nuostatos turėtų įsigalioti 2020 m. liepos 1 d.

 

Pagal šiuo metu galiojantį Išmokų vaikams įstatymą, išmokos asmenims, patiriantiems socialinę riziką, teikiamos savivaldybės tarybos nustatyta tvarka šiais būdais: maisto produktais, drabužiais, avalyne, higienos reikmenimis ar kitais vaikams būtinais daiktais, socialinėmis kortelėmis, piniginėmis lėšomis vaiką prižiūrintiems motinai ar tėvui, apmokant vaikų maitinimo išlaidas mokyklose ar dienos centruose, apmokant vaikų išlaikymo išlaidas ikimokyklinėse įstaigose, apmokant neformaliojo vaikų švietimo paslaugų išlaidas, socialinėmis paslaugomis, maitinimo talonais ir kitais savivaldybių tarybų nustatytais būdais. Tačiau savivaldybėse, vadovaujantis savivaldybių tarybų nustatytomis tvarkomis, taikoma skirtinga išmokų asmenims, patiriantiems socialinę riziką, teikimo praktika ir dažniausiai parenkami tik du išmokų teikimo būdai – socialinės kortelės, skirtos pirkti maisto parduotuvėse ir piniginės lėšos vaiką prižiūrintiems motinai ar tėvui, kurie ne visada užtikrina individualius vaikų poreikius.

2019 m. universalią išmoką vaikui (vaiko pinigus) gavo 516,5 tūkst. vaikų, iš jų nepinigine forma – 10,1 tūkst. vaikų, augančių socialinės rizikos šeimose.

 

Socialinių reikalų ir darbo komiteto biuro parengta informacija

Tel.(8 5) 239 6822