Žmogaus teisių komitetas

ŽTK pirmininkas V. Simulikas: būtina stiprinti Migracijos departamento pajėgumus

2018 m. kovo 7 d. pranešimas žiniasklaidai

Pastaruoju metu daug dėmesio sulaukė Lietuvos migracijos sistema, kuri, kaip teigiama, nesusidoroja su prašymų nagrinėjimo srautais išduoti vizas ir leidimus gyventi Lietuvoje, viešoje erdvėje girdime nusiskundimų dėl klientų aptarnavimo. Susidaro įspūdis, kad Migracijos departamentas tampa nepajėgus tinkamai ir kokybiškai atlikti savo funkcijas, todėl iškilo būtinybė reformuoti visą migracijos sistemą. ,,Tik keista ir gaila, kad nesigilinama ir nežiūrima objektyviai kokios priežastys lemia tuos trukdžius“, – teigė Seimo Žmogaus teisių komiteto (ŽTK) pirmininkas V. Simulikas susitikime su Migracijos departamento direktore Evelina Gudzinskaite.

Pastarųjų metų migracijos tendencijos rodo, kad atvykstančiųjų srautai nemažėja. Senieji kariniai konfliktai nėra išspręsti ar suvaldyti, be to kyla vis nauji konfliktai, didėja nestabilumas ir skurdas daugelyje pasaulio vietų. Todėl tiek Europos Sąjungos, tiek ir pasauliniu mastu migracijos keliamiems iššūkiams teikiamas vis didesnis dėmesys.

Europos migracijos darbotvarkėje siūlomos neatidėliotinos priemonės, skirtos 2015 m. krizei įveikti, veiksmai, kuriais siekiama užtikrinti, kad esamos ES taisyklės būtų taikomos teisingai ir visapusiškai. Be to ES pasiūlė visapusišką bendros Europos prieglobsčio sistemos reformą.

Pažymėtina, kad, turbūt pirmą kartą, migracijos klausimas pateko ir į Jungtinių Tautų organizacijos darbotvarkę. 2016-09-19 Jungtinių Tautų Generalinė asamblėja priėmė Niujorko deklaraciją dėl pabėgėlių ir migrantų – siekiant saugios, tvarkingos ir reguliarios migracijos vystymo tikslų. Pasaulio lyderiai pripažino humaniško, apgalvoto ir visapusiško požiūrio būtinybę sprendžiant migrantų perkėlimą. Niujorko deklaracijos dviejuose prieduose numatytos būsimos derybos konsultuojantis su valstybėmis ir kitais suinteresuotaisiais subjektais. Šių derybų ir konsultacijų tikslas – 2018 m. sudaryti du pasaulinius susitarimus:

  • Pasaulinį susitarimą dėl pabėgėlių, kurio tikslas – tolygiau pasidalyti naštą ir atsakomybę priimant pasaulio pabėgėlius ir padedant jiems;
  • Pasaulinį susitarimą dėl saugios, tvarkingos ir teisėtos migracijos, kuriuo siekiama nustatyti principus, įsipareigojimus ir gaires dėl elgesio su pažeidžiamoje padėtyje esančiais migrantais.

Vasario 27 d. surengtame EP Piliečių laisvių, teisingumo ir vidaus reikalų komiteto tarpparlamentiniame susitikime buvo plačiai diskutuojama su ES šalimis narėmis, kokių priemonių reikia imtis migracijos problemai spręsti pasauliniu mastu.

Šie procesai rodo, kad pasaulinis dėmesys migracijos problemoms ir ateityje nemažės, todėl būtina imtis veiksmingų ir koordinuotų veiksmų problemoms spręsti. Pažymėtina, kad migracijos procesai susiję ne tik su saugumu, bet ir žmogaus teisių ir laisvių užtikrinimu, asmens duomenų apsauga, tarptautiniais įsipareigojimais.

Susitikime su Migracijos departamento direktore, buvo aptartos pagrindinės problemos, su kuriomis susiduria Migracijos departamentas: žmogiškųjų išteklių trūkumas, kadrų kaita, dvigubas teritorinių migracijos skyrių pavaldumas.

Žvelgiant į pasaulinį kontekstą, būtina kad pagrindinė institucija Lietuvoje, atsakinga už migracijos politikos įgyvendinimą, būtų pajėgi laiku, operatyviai, veiksmingai įgyvendinti jai iškeltus uždavinius. Migracijos klausimai turi būti sprendžiami atsižvelgiant į daugybę faktorių – žmogaus teises, valstybės ir visuomenės saugumo interesus, valstybės ekonominius bei socialinius interesus, todėl, pasak ŽTK komiteto pirmininko, ,,svarbu, kad Migracijos departamentas būtų centrinė įstaiga, įgyvendinanti migracijos ir prieglobsčio politikos uždavinius, tinkamai vykdanti tarptautinius įsipareigojimus, turinti tinkamus žmogiškuosius ir finansinius išteklius“.

Parengė

Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja

Rūta Ragaliauskienė, tel. (8 5) 239 6821, el. p. [email protected]