Žmogaus teisių komitetas

ŽTK: vaiko teisių apsaugos sistemos reforma netrukus startuos – turi būti užtikrintai pasiruošta saugoti vaiko teises

2018 m. kovo 14 d. pranešimas žiniasklaidai

Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. – Olga Posaškova)

 

 

Kovo 14 d. posėdyje Seimo Žmogaus teisių komitetas (ŽTK), tęsdamas parlamentinę kontrolę, nagrinėjo pasirengimo vaiko teisių apsaugos reformai pažangą ir problemas. Posėdyje dalyvavo socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis, ŽTK visuomeninis ekspertas-patarėjas vaikų psichiatras Linas Slušnys, vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė, kitų reformą įgyvendinančių institucijų atstovai.

Ankstesniame komiteto posėdyje dėl pasirengimo įgyvendinti naujos redakcijos Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymą (toliau – Įstatymas) ir su juo susijusius projektus buvo išsiaiškinta, kad nėra pakankamo reformą įgyvendinančios Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bendradarbiavimo su reorganizuojamų savivaldybių vaiko teisių skyrių darbuotojais, nėra aiškumo ar vaiko teisių specialistams, vykstantiems į šeimas, bus garantuojamas transportas, ar numatytas finansavimas yra pakankamas siekiant įgyvendinti reformos tikslus.

Remiantis Įstatymu, turėtų būti išplėsta įvairiapusė pagalba tėvams. Vaiko apsaugos tarnybos taps pavaldžios centrinei institucijai Valstybės vaiko teisių ir įvaikinimo tarnybai. Veiks 11 mobiliųjų komandų, kurios turės teikti skubią pagalbą (medicininę, psichologinę, teisinę, socialinę) krizinę situaciją išgyvenančiai šeimai. Taip pat siekiama gerinti vaikų situaciją baudžiamajame procese, užtikrinant vaiko nežalojančias apklausas.

ŽTK pirmininkas Valerijus Simulikas pabrėžė, kad vaiko teisių apsauga turi funkcionuoti nenutrūkstamai ir teisingas komunikavimas su buvusiais savivaldybių skyrių vedėjais, o taip pat ir žemesnių grandžių darbuotojais, yra labai svarbus, siekiant geros reformų įgyvendinimo pradžios. V. Simulikas atkreipė dėmesį į tai, kad komitetas yra gavęs skundų dėl to, jog nėra pakankamo aiškumo, kokios bus savivaldybių darbuotojų funkcijos, jei jie tęs darbo santykius Valstybės vaiko teisių apsaugos tarnyboje. „Žmogus turi žinoti, kas jis bus – tai svarbu motyvacijai ir pasirengimui įgyvendinti reformas“, – kalbėjo komiteto pirmininkas.

Ministras L. Kukuraitis patikino, kad nuolat komunikuoja su vaiko teisių apsaugos skyriais savivaldybėse, su pagrindinėmis būsimų funkcijų gairėmis darbuotojai yra supažindinti. Pasak ministro, tik 7, 93 procentai darbuotojų (24) nesutiko tęsti darbo santykių Valstybės vaiko teisių apsaugos tarnyboje. Jau yra nupirktos darbuotojų veiklai reikalingos priemonės, išspręstas automobilių, reikalingų vykti į šeimas, klausimas.

 

Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. – Olga Posaškova)

 

ŽTK narys Justas Džiugelis atkreipė dėmesį į problemą, kai specialiųjų poreikių turintys vaikai yra paimami iš šeimų. Parlamentaras priminė atvejį, kai iš šeimos buvo paimti vaikai, dėl to, kad vieno jų kūnelis nusėtas mėlynėmis. Vaikas turi autizmo požymių ir yra linkęs save žaloti. Tačiau diagnozė kol kas nepatvirtinta – laukiama eilės Vaiko raidos centre.

Į šį atvejį reagavo L. Slušnys. Vaikų psichiatro nuomone, pavienių atvejų pavyzdžiai negali kelti nepasitikėjimo reforma. Vaikų psichiatras atkreipė dėmesį į tai, kad yra katastrofiška padėtis su specialistų kompetencija. Specialistams trūksta motyvacijos, jų atlyginimai labai maži ir jie net nesidomi mokymais. Dėl šių priežasčių specialistai nėra pajėgūs greitai ir tiksliai įvertinti atvejį bei priimti vaiko saugumą užtikrinančius ir vaiko interesą atitinkančius sprendimus. Kad bus siekiama užtikrinti ir specialistų mokymą, patikino Vyriausybės kancleris Algirdas Stončaitis. Pasak kanclerio, atskiri mokymai numatyti ir dėl specialiųjų poreikių turinčių vaikų.

Komitetas tęsdamas parlamentinę kontrolę, siekdamas sekti pasirengimo įgyvendinti reformą pažangą, toliau kas mėnesį susipažins su Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atliktais žingsniais.

ŽTK posėdis nuotraukų galerijoje.

 

Daugiau informacijos suteiks:

Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja

Eglė Gibavičiūtė, tel. (8 5) 239 6809, el. p. [email protected];