ŽTK pritarė įstatymų projektams, kuriais siūloma išlaikyti pilietybę užsieniečių įvaikintiems Lietuvos Respublikos piliečiams
2018 m. birželio 20 d. pranešimas žiniasklaidai
Birželio 21 d. Žmogaus teisių komitetas (ŽTK) svarstė Pilietybės įstatymo Nr. XI-1196 pakeitimo įstatymo projektus (XIIIP-1639(3) ir XIIIP-1815).
Įstatymų projektų parengimą paskatino tai, kad pagal galiojantį Pilietybės įstatymą Lietuvos piliečiai gimimu įgiję pilietybę, būdami kūdikiai įvaikinti kitų valstybių piliečių ir taip įgiję kitos šalies pilietybę, sukakus 21 m. praranda Lietuvos pilietybę.
Dažnai būna atvejų, kai Lietuvos pilietės (piliečio) sutuoktiniai įvaikina savo sutuoktinio vaiką. Projektų rengėjų nuomone, yra neteisinga atimti pilietybę iš Lietuvos Respublikoje gimusių vaikų ir įvaikintų kitų šalių piliečių. Tokių atvejų skaičius yra labai nedidelis, todėl siekiama, kad šie vaikai išlaikytų ryšį su valstybe ir įgiję išsilavinimą galėtų grįžti į Lietuvos Respubliką ir prisidėti prie gerovės kūrimo.
Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimo įgijus kitos valstybės pilietybę klausimas nuolat keliamas politikams. Taigi, projektu siekiama išspręsti Lietuvos Respublikos pilietybės tęstinumo klausimus, užtikrinti Lietuvos Respublikos pilietybės išsaugojimą įvaikintiems Lietuvos Respublikos piliečiams ir iš Lietuvos išvežtiems vaikams, kurių įtėviai yra kitų šalių piliečiai.
Įstatymo projekte numatoma, kad Lietuvos Respublikos piliečiais kartu ir kitos valstybės piliečiais gali būti asmenys, kurie yra įvaikinti kitų valstybių piliečių ir negyvena Lietuvos Respublikoje.
Įtvirtinus tokią įstatyminę nuostatą, kad dvigubą pilietybę gali turėti asmenys, įvaikinti Lietuvos Respublikos piliečių ar Lietuvos Respublikos piliečiai, jei juos iki jam sukako 18 metų įvaikino kitos valstybės piliečiai, taip būtų užtikrintas Lietuvos Respublikos pilietybės, įgytos gimus, išsaugojimas ir tęstinumas. Tikimasi, kad priėmus įstatymo pataisas Lietuva neprarastų dalies savo piliečių, būtų išsaugotas jų stipresnis ryšys su Lietuva.
Komitetas pritarė svarstomiems projektams.
Parengė ir daugiau informacijos suteiks:
Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja
Eglė Gibavičiūtė, tel. (8 5) 239 6809, el. p. [email protected]