ŽTK pritarė įstatymo pakeitimams, kuriais siekiama užtikrinti aiškesnę ir efektyvesnę migracijos kontrolę
2018 m. spalio 11 d. pranešimas žiniasklaidai
Seimo Žmogaus teisių komitetas (ŽTK) spalio 10 d posėdyje svarstė Įstatymo dėl užsieniečių teisinės padėties Nr. IX-2206 pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIIP-2427 .
Migracijos kontrolę Lietuvoje įgyvendina 3 institucijos: Migracijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – Migracijos departamentas), policija ir Valstybės sienos apsaugos tarnyba prie Vidaus reikalų ministerijos (toliau – Valstybės sienos apsaugos tarnyba). Dėl sudėtingo funkcijų paskirstymo ir koordinavimo stokos migracijos kontrolė vykdoma nepakankamai efektyviai, o dėl nevienodos institucinės praktikos ir sudėtingų institucijų tarpusavio bendradarbiavimo procedūrų užsieniečiai negauna aukščiausios kokybės, greitų ir lanksčių migracijos paslaugų.
Įstatymo projektas parengtas siekiant racionaliau paskirstyti funkcijas tarp migracijos politiką įgyvendinančių institucijų, tobulinti užsieniečių teisinės padėties teisinį reguliavimą (nustatyti efektyvesnes procedūras ir atsisakyti perteklinių procedūrų), sudaryti teisines prielaidais sukurti Lietuvos migracijos informacinę sistemą (MIGRIS projektas). Siūlomais teisinio reglamentavimo pakeitimais būtų perskirstytos migracijos kontrolės funkcijos, išgryninta valstybės įstaigų atsakomybė už migracijos kontrolę. Taip pat siekiama pagerinti imigracijos procedūras – jos taptų spartesnės, lankstesnės, paprastesnės ir pigesnės. Tikimasi, kad teisinio reglamentavimo pakeitimai padarytų Lietuvą patrauklesne aukštą pridėtinę vertę kuriantiems užsieniečiams ir prarastų patrauklumą nepageidautiniems, visuomenės ir valstybės interesams nepalankiems užsieniečiams.
Priėmus teisinio reglamentavimo pataisas, asmens tapatybės kortelių ir pasų išdavimas ir keitimas Lietuvos Respublikos piliečiams bei dokumentų užsieniečiams išdavimas ir keitimas būtų koncentruoti Migracijos departamente. Užsieniečių migracijos kontrolės funkcijas siekiama labiau koncentruoti Migracijos departamente ir Valstybės sienos apsaugos tarnyboje. Policijai nebūdingas migracijos valdymo funkcijos būtų perduotos Migracijos departamentui ir Valstybės sienos apsaugos tarnybai.
Kaip pažymėjo posėdyje dalyvavęs vidaus reikalų viceministras Darius Urbonas, įstatymo projekto tikslų bus siekiama kiekvienai institucijai priskiriant tik jai būdingas funkcijas. „Migracijos departamentas turėtų paslaugas žmogui teikiančia institucija, o pasienio tarnyba užsiimti teisėsaugos dalykais“, – sakė D. Urbonas. Viceministras pabrėžė, kad pritarus projektams, bus sudaromos prielaidos elektroninių paslaugų įdiegimui – tokiu atveju teikiant paslaugas, nereikės atvykti į departamentą, jas bus galima gauti elektroniniu būdu.
Komitetas pritarė įstatymo projektui.
Parengė ir daugiau informacijos suteiks:
Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja
Eglė Gibavičiūtė, tel. (8 5) 239 6809, el. p. [email protected]