ŽTK pirmininkas V. Simulikas išreiškė paramą JTVPK sprendžiant pabėgėlių problemas pasauliniu mastu
2019 m. rugpjūčio 30 d. pranešimas žiniasklaidai
Rugpjūčio 29 d. Seimo Žmogaus teisių komiteto (ŽTK) pirmininkas Valerijus Simulikas susitiko su Jungtinių Tautų vyriausiojo pabėgėlių komisaro (JTVPK) pavaduotoju Šiaurės Europos regionui Vilfredu Buchornu (Wilfried Buchhorn).
Susitikimo metu JTVPK atstovas pristatė pagrindinius pirmojo Pasaulinio pabėgėlių forumo, kuris įvyks 2019 metų gruodžio 17–18 dienomis Ženevoje (Šveicarija) tikslus. Renginys organizuojamas pagal Pasaulinį susitarimą dėl pabėgėlių (priimtą praėjusių metų gruodį JT Generalinėje Asamblėjoje) ir yra šio susitarimo įgyvendinimo dalis. Forumas suburs vyriausybes, tarptautines organizacijas, vietinės valdžios institucijas, pilietines nevyriausybines organizacijas, privatųjį sektorių, priimančiąsias šalis ir pačius pabėgėlius. Forumas suteiks galimybę valstybėms narėms ir kitiems dalyviams pademonstruoti gerąją praktiką tiek dėl konkrečių pabėgėlių situacijų, tiek ir pasauliniu mastu.
Pirmasis Pasaulinis pabėgėlių forumas susitelks į šešias sritis: naštos ir atsakomybės pasidalijimą, švietimą, darbą ir pragyvenimą, energiją ir infrastruktūrą, sprendimus ir apsaugos pajėgumus. Tikimasi, kad forumo metu ir po jo bus sutarta dėl naujo indėlio ir kitų pasiūlymų Pasaulinio susitarimo tikslams įgyvendinti. V. Buchornas pakvietė Lietuvą prisijungti prie tarptautinės bendruomenės ir pasidalinti gerąja patirtimi sprendžiant pabėgėlių problemas.
ŽTK pirmininkas V. Simulikas pažymėjo, kad Lietuva yra atsakinga ir solidari Europos Sąjungos ir tarptautinės bendruomenės narė ir nuosekliai, atsižvelgdama į savo pajėgumus, prisiima ir vykdo tarptautinius įsipareigojimus. Komitetas išreiškė paramą JTVPK sprendžiant pabėgėlių problemas pasauliniu mastu ir pažadėjo, kad Lietuva ir toliau, įvertinusi savo galimybes, prisidės prie šios problemos sprendimo.
Pasaulinis susitarimas dėl pabėgėlių patvirtintinas JT Generalinės Asamblėjos rezoliucija 2018 m. gruodžio 17 d. (dokumentui pritarė 181 valstybė, „prieš“ balsavo Jungtinės Valstijos ir Vengrija, susilaikė Dominikos Respublika, Eritrėja ir Libija). Pasaulinis susitarimas nėra teisiškai įpareigojantis dokumentas. Susitarimas numato priemones, kaip būtų galima tinkamiau, stipriau ir teisingiau reaguoti tarptautiniu lygiu į didelės apimties pabėgėlių srautus. Pasaulinis susitarimas iš esmės pateikia valstybėms rekomendacijas, kaip padėti patiems pabėgėliams, taip pat valstybėms, iš kurių ir į kurias jie vyksta, kaip dalintis atsakomybe valdant didelius pabėgėlių srautus, taip pat, kaip užtikrinti saugų pabėgėlių grįžimą į savo valstybę.
Seimo kanceliarijos nuotraukos (aut. Olga Posaškova)
Šioje nuotraukoje iš kairės: JT vyriausiojo pabėgėlių komisaro (JTVPK) Regioninio biuro Šiaurės Europai vyriausiasis patarėjas teisės klausimais Marselis Kulanas (Marcel Colun), JTVPK atstovė Lietuvoje Renata Kuleš, ŽTK pirmininkas V. Simulikas, JTVPK pavaduotojas Šiaurės Europos regionui V. Buchhornas, JTVPK atstovybės Lietuvoje teisininkas Vladimiras Siniovas
Parengė
Žmogaus teisių komiteto biuro patarėja Rūta Ragaliauskienė
Tel. (8 5) 239 6821, el. p. [email protected].