Seimo LSDD frakcijos pranešimas: „Seime surengtoje konferencijoje – naujos kryptys neįgaliųjų užimtumui didinti“
2019 m. kovo 29 d. pranešimas žiniasklaidai
Seimo LSDD frakcijos archyvo nuotr.
Kovo 29 d. Lietuvos socialdemokratų darbo (LSDD) frakcija Seime kartu su Seimo Socialinių reikalų ir darbo komiteto (SRDK) pirmininke Rimante Šalaševičiūte surengė konferenciją „Negalią turinčių asmenų dalyvavimas darbo rinkoje – kaip padidinti galimybes“. Konferencijoje savo idėjomis ir pasiūlymais dalijosi socialinės apsaugos ir darbo ministras Linas Kukuraitis, dalyvavo kitų suinteresuotų valstybės institucijų, socialinių įmonių ir neįgaliųjų organizacijų atstovai. Platesnėms neįgaliųjų galimybėms konferencijoje nubrėžtos naujos kryptys.
Konferencijos dalyvius sveikinęs Seimo Pirmininko pavaduotojas Gediminas Kirkilas teigė, kad „valdžios institucijų ir darbdavių atstovų siekis atverti didesnes galimybes neįgaliesiems dalyvauti darbo rinkoje yra mums gyvenimo padiktuotas uždavinys, mokinantis būti jautresniais, bet tuo pačiu ieškančiais apčiuopiamos finansinės naudos – tai gali būti didesnis finansinis valstybės laimėjimas, jei tik sugebėsime suskurti sėkmingai veikiančią sistemą ir ją išnaudoti“. Anot Seimo Pirmininko pavaduotojo, pagrindinis siekis – „[...] kad darbo rinka priimtų kiekvieną norintįjį dirbti, nepaisant jo negalios pobūdžio, kad sugebėtume pakeisti mąstymą arba padidinti dirbančiojo galimybes, pritaikydami jam tinkamą aplinką, pasiūlydami papildomus mokymus“.
Seimo SRDK pirmininkė R. Šalaševičiūtė, pristatydama neįgaliųjų įdarbinimo situaciją, sakė, kad tarp Seimo narių, socialinių įmonių atstovų ir pačių neįgaliųjų nuolat verda diskusijos dėl neįgaliųjų įdarbinimo atviroje darbo rinkoje, todėl požiūris šiuo klausimu nėra vienareikšmis.
„Šiuo metu darbingo amžiaus negalią turinčių asmenų skaičius siekia beveik 159 tūkst. Iš jų socialinėse įmonėse šių metų pradžios duomenimis dirbo 6 699 (tarp jų tik 376 žmonės, kuriems nustatytas 0–25 proc. darbingumo lygis bei 18 žmonių su nustatytu didelių specialiųjų poreikių lygiu) atviroje darbo rinkoje – 47 206. Akivaizdu, kad didžiosios dalies darbingo amžiaus negalią turinčių asmenų darbo rinkoje tiesiog nėra, o sudėtingiausia įsidarbinti turintiems mažiausią darbingumo lygį“, – sakė SRDK komiteto pirmininkė.
R. Šalaševičiūtės teigimu, užimtumo politika vis tobulinama, tam skiriamos lėšos, priimami teisės aktai. Tarp Vyriausybės 2016–2020 m. programos prioritetų numatyta skatinti neįgalių asmenų užimtumo didinimą. Tačiau ir 2017 m. Vyriausybės, darbdavių ir neįgaliųjų organizacijų atstovų pasirašytas memorandumas „Dėl galimybių žmonėms su negalia konkuruoti darbo rinkoje“ reikšmingų rezultatų nedavė.
„Valstybė skatina bendradarbiauti ir gerinti sąlygas, tačiau kritikos dėl negalią turinčių asmenų užimtumo iš įvairių pusių vis dėlto nestokojama, o vykdoma politika nėra vertinama kaip efektyvi iki galo. Šių metų Europos Komisijos Lietuvai skirtoje šalies ataskaitoje jau ne pirmą kartą pažymėta, kad ,,negalią turinčių asmenų užimtumo rodikliai yra prastesni nei Europos Sąjungos vidurkis, nors įsidarbinimo galimybės dirbti galintiems ir norintiems neįgaliesiems gerėja, tačiau jų dar nedaug. Taip pat atkreiptas dėmesys, kad nors ir peržiūrimi teisės aktai dėl socialinių įmonių, tačiau kol kas pagal dabartinę sistemą socialinės įmonės veikiausiai ne visiškai atlieka savo vaidmenį, kad padėtų asmenims su negalia integruotis į darbo rinką. Į naująjį Darbo kodeksą įtrauktos tam tikros darbdavių pareigos ir numatyta parama jiems, kad būtų pagerintos darbo sąlygos darbuotojams su negalia, tačiau nėra tvirtos visuotinės paskatos įdarbinti neįgaliuosius“, – kalbėjo SRDK pirmininkė R. Šalaševičiūtė. Apibendrindama savo įžvalgas LSDD frakcijos narė sakė, kad būtini pokyčiai negalią turinčių asmenų užimtumo sistemoje.
Apie pokyčių būtinybę kalbėjo ir socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ministras L. Kukuraitis, pateikęs idėjų ir nubrėžęs galimas naujas užimtumo sistemos kryptis neįgaliesiems.
„Dabar yra laikas pakeisti ir susikalibruoti tikslų lygmenyje, gal greičiau priimsime sprendimus“, – sakė L. Kukuraitis. Anot ministro, pirmiausia būtina mažinti paramą segreguotai darbo rinkai, bet didinti ją atvirai darbo rinkai, atveriančiai vartus neįgaliesiems.
„Svarstome apie mokestines paskatas darbdaviams ir kvotų sistemą, taip pat ir negalios nustatymo reformą“, – kalbėjo ministras L. Kukuraitis. Anot jo, darbdaviai, įdarbinę neįgaliuosius, galėtų būti skatinami pelno mokesčio lengvatomis, o dirbantieji – per tam tikrą neapmokestinamųjų pajamų dydį. Šios idėjos galėtų būti įgyvendinamos per Socialinių įmonių ir Užimtumo įstatymų pakeitimus.
Seimo LSDD frakcijos archyvo nuotr.
Daugiau informacijos:
Seimo LSDD frakcijos atstovė
Evelina Butkutė-Lazdauskienė
Mob. 8 650 48 830