Švietimo ir mokslo komitetas

Švietimo ir mokslo komiteto darbo planas 2018 m. pavasario sesijai

Patvirtinta Švietimo ir mokslo komiteto 2018 m. kovo 14 d. posėdyje Nr. 106-P-9

Nr.

Projekto Nr.

Teisės akto projekto pavadinimas

Teikia

Svarstymo data

Ikimokyklinis, priešmokyklinis, bendrasis ugdymas ir neformalus švietimas

1.                  

Nereg.

Švietimo įstatymo pataisos ir susijusių teisės aktų pataisos

1. Ruošiamos įstatymo pataisos, susijusios su etatinio apmokėjimo įvedimu. Kartu reikės tikslinti Valstybės ir savivaldybių įstaigų darbuotojų darbo apmokėjimo įstatymą.

2. Švietimo įstatymo 25 straipsnio pakeitimo įstatymas dėl lituanistinio švietimo.

3. Ruošiamos Švietimo įstatymo pataisos dėl laipsniško perėjimo prie privalomo priešmokyklinio ugdymo nuo 5 metų.

 

Kovas-birželis

Aukštasis mokslas ir studijos

2.                  

XIIIP-497

Mokslo ir studijų įstatymo Nr. XI-242 17 straipsnio 1, 11 ir 13 dalies pakeitimo ir papildymo įstatymo projektas
kartu XIIIP-498

Šiuo Įstatymo projektu siekiama patikslinti  2017 metų sausio mėnesio įsigaliojusio Įstatymo teisinį reglamentavimą, kuris nepagrįstai susiaurino Kontrolieriaus kompetenciją. Nepakeitus įstatymo 17 straipsnio 1 dalies formuluotės Kontrolierius, išnagrinėjęs skundą ar atlikęs tyrimą ir konstatavęs procedūrų, įtvirtintų ne akademinės etikos kodeksuose, bet teisės aktuose, pažeidimą, būtų priverstas nutraukti skundo nagrinėjimą ar tyrimo atlikimą.

Be to, šiuo metu esantis teisinis reglamentavimas yra nepakankamas plagijavimo, neteisėto kopijavimo atvejais, nes lieka neišspręstas kūrinio, kuriame nustatomas pažeidimas, ištaisymo klausimas, todėl siūloma papildyti 17 straipsnio 11 dalyje išdėstytą galimų priimti sprendimų sąrašą.

 Komitetas apsvarstė, įregistruotas 2 variantas.

M.Adomėnas, G.Landsbergis /29 SN; Pateikimas 2017-05-25

Pagr.ŠMK(2*)

Kovas

3.                  

XIIIP-498

Administracinių nusižengimų kodekso 123 ir 589 straipsnio pakeitimo ir Kodekso papildymo 1231 straipsniu įstatymo projektas
kartu XIIIP-497

ŠMK yra papildomas komitetas, LRV išvada gauta 2018 01 10, tai  Įstatymo projektas einanatis kartu su MSĮ XIIIP-497.

Šiuo metu Kodekso 123 straipsnyje nustatyta atsakomybė už neteisėtą mokslo darbų pirkimą, pardavimą ir jų pateikimą mokslo ir studijų institucijoms. Vadinasi, Kontrolierius 123 straipsnį gali taikyti tik mokslo ir studijų institucijų, kurios nustatytų galimo pažeidimo atvejį, pranešimo apie mokslo ar studijų rašto darbų pirkimą, pardavimą ir jų pateikimą, pagrindu. Toks reglamentavimas ydingas ir nepakankamas, nes daugeliu atvejų apie mokslo ar studijų rašto darbų įsigijimą gali būti sužinoma kitais būdais, pavyzdžiui iš kitų studentų. Atsižvelgiant į tai, siūloma mokslo ar studijų rašto darbo (ar jo dalies) parengimą atskirti nuo pateikimo mokslo ir studijų institucijai ir nustatyti atsakomybę atskirai už parengimą, ir atskirai už pateikimą mokslo ir studijų institucijai.

Šiuolaikinės technologijos ypač palengvino informacijos prieinamumą, įsigijimą ir platinimo galimybes, todėl būtina numatyti administracinę atsakomybę už informacijos, skatinančios akademinės etikos ar procedūrų pažeidimus, rengimą, pateikimą ir skelbimą viešai, todėl siūloma papildyti  Kodeksą 123straipsniu, nustatančiu administracinę atsakomybę už informacijos, kurioje siūlomos mokslo ar studijų rašto darbų (kūrinių) parengimo paslaugos ar kitokiais būdais skatinama pažeisti akademinę etiką ar procedūras, rengimą ar pateikimą skleisti visuomenės informavimo priemonėse, internete. Siekiant efektyvaus Kontrolieriui pavestų uždavinių įgyvendinimo, siūloma 589 straipsnio 78 punktą papildyti nuoroda į 505 straipsnį, pagal kurį Kontrolierius galėtų taikyti atsakomybę už kliudymą įgyvendinti suteiktas teises ar atlikti pavestas pareigas, jo teisėtų reikalavimų ar nurodymų ir kolegialių institucijų sprendimų nevykdymą.

M.Adomėnas, G.Landsbergis/29 SN; Pateikimas 2017-05-25

Pagr.TTK; papild.ŠMK-;

Vyr.n. – nepritarti 18.01.03
 

Kovas

4.                  

XIIIP-884

Mokslo ir studijų įstatymo Nr. XI-242 25 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas

(dėl mokslo technologijų parkų)

Įstatymo projektu siekiama įtvirtinti nuostatą, leidžiančią valstybei (savivaldybei) nuosavybės teise priklausantį turtą perduoti mokslo ir technologijų parkams valdyti, naudoti ir juo disponuoti pagal patikėjimo sutartį ne ilgesniam kaip 20 metų laikotarpiui. Tai leis sudaryti palankesnes sąlygas mokslo ir technologijų parkams vykdyti įstatymu jiems pavestas funkcijas, užtikrinti  vykdomų veiklų tęstinumą bei išsaugoti juose jau veikiančių ir nuolat įsikuriančių žinioms imlių įmonių augimą ir plėtrą.

Teikia I. Šiaulienė

pateikimas 2017-07-04

pagrind. – ŠMK

Vyr. –pritarti, su past; STT su past ir pas;

Kovas

5.                  

XIIIP-952

Mokslo ir studijų įstatymo pakeitimo įstatymo Nr. XI-242 pakeitimo įstatymo Nr. XII-2534 2 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas
susijęs su XIIIP-752

Šio įstatymo projekto tikslas – atidėti nuo 2017 m. liepos 1 d. įsigaliosiančių  Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo 27, 28, 29 straipsnių nuostatas iki 2018 m. liepos 1 d., siekiant  Lietuvos Respublikos Seime įregistruotą Lietuvos Respublikos mokslo ir studijų įstatymo Nr. XI-242 5, 26, 27, 28 ir 29 straipsnių pakeitimo įstatymo projektą Nr. XIIIP-752 apsvarstyti akademinėse bendruomenėse, su kitais suinteresuotais asmenimis bei parengti poįstatyminius teisės aktus.

teikia .Adomėnas

Pateikimas

2017-06-29

Pagr. ŠMK-;

v.sp. 2017-07-05;

Vyr. nepritarė 2018-01-24

Kovas

6.                  

XIIIP-1485

Mokslo ir studijų įstatymo Nr. XI-242 82 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas

Įstatymo projekto tikslas – įteisinti galimybę Vyriausybės ar jos įgalios institucijos nustatyta tvarka suteikti paramą studijuojantiems ne Lietuvos Respublikoje Europos Sąjungos valstybių narių, Europos ekonominės erdvės valstybių, kitų užsienio valstybių piliečiams ir asmenims be pilietybės, turintiems leidimą nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje, jeigu Lietuvos Respublikos tarptautinėse sutartyse ar kituose teisės aktuose nenustatyta kitaip.

Reg. 2017-12-12

SN S. Skvernelis

Pateikimo nebuvo

Kovas

7.                  

XIIIP-740

Mokslo ir studijų įstatymo Nr. XI-242 12 ir 13 straipsnių pakeitimo ir papildymo įstatymo projektas

Įstatymo projekto tikslas – numatyti mokslo ir eksperimentinės veiklos finansavimo galimybes valstybės užsakymo principu.

Uždaviniai – Įstatymo projektu siekiama sufokusuoti mokslininkų vykdomus mokslinius tyrimus ir eksperimentinės plėtros darbus svarbiausių šalies problemų sprendimui, pasirengti finansavimo pokyčiams, kurie įvyks, pasibaigus ES struktūrinės paramos laikotarpiui.

 E. Jovaiša / 4 SN

Pateikimas 2017-05-30

Pagrind. – ŠMK-;

Vyr. n. – pritarti su past. 2017-12-04

Balandis

8.                  

XIIIP-741

Mokslo ir studijų įstatymo Nr.XI-242 52 ir 53 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas

Įstatymo projektas buvo parengtas atsižvelgus į darbdavių siūlymus ir į tai, kad aukštojo mokslo trumpųjų studijų (angl. – short cycle) galimybę numato Europos aukštojo mokslo erdvės kvalifikacijų sistema, tačiau Lietuvos aukštąjį mokslą reglamentuojančiuose dokumentuose – Mokslo ir studijų įstatyme bei jo įgyvendinamuosiuose teisės aktuose trumpųjų profesinių studijų galimybė aukštojo mokslo sistemoje dabar nenumatyta.

Šio įstatymo projekto tikslas - sudaryti aukštosioms mokykloms teisines sąlygas organizuoti trumpąsias profesines studijas. Trumpųjų profesinių studijų metu įgyjama profesinė kvalifikacija, kuri susieta su konkrečiu darbo rinkos segmentu.

Kartu projektas būtų papildytas profesiniu magistru ir profesiniu (ne industriniu) daktaru.

 E. Jovaiša / 3 SN

Pateikimas 2017-05-30

Pagrind. – ŠMK-;

Vyr. n. - nesvarstyti

Balandis

9.                  

XIIIP-752

Mokslo ir studijų įstatymo Nr. XI-242 5, 26, 27, 28 ir 29 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas

Įstatymo projektas buvo parengtas atsižvelgus į akademinės bendruomenės, aukštųjų mokyklų profsąjungų siūlymus.

Siūloma  nustatyti, kad svarbiausias aukštųjų mokyklų valdymo principas – atvirumas ir skaidrumas, priimant sprendimus, aukštųjų mokyklų autonomijos ir atsakomybės ir atskaitomybės pusiausvyra, akademinės bendruomenės dalyvavimas kuriant mokslo pažangą, inovacijas ir kitus sprendimus svarbius aukštajai mokyklai.

Siūloma patikslinti Senato (akademinės tarybos) ir Tarybos funkcijas, rektoriaus rinkimo tvarką, akademinės bendruomenė dalyvavimą renkant aukštosios mokyklos valdymo organus. Šie siūlymai parengti siekiant geresnės studijų ir mokslo kokybės bei užtikrinant aukštųjų mokyklų valdyme atsakomybės ir atskaitomybės principus, gerinant aukštosios mokyklos valdymo efektyvumą jį demokratizuojant.

pranešėjas – E. Jovaiša (Arūnas Gumuliauskas)

Pateikimas 2017-05-30

Pagrind. – ŠMK

Vyr. n. – nesvarstyti 17.12.04

Balandis

10.                  

XIIIP-1007

Mokslo ir studijų įstatymo Nr. XI-242 4 ir 10 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas

Įstatymo projekto rengimą paskatino tai, kad Lietuvos Respublikos Seimas 2017 m. birželio 29 d. priėmęs nutarimą Nr. XIII-533 „Dėl valstybinių universitetų tinklo optimizavimo plano patvirtinimo“ jame įtvirtino Universitetinio mokslo centro sąvoką, kaip mokslo ir studijų institucijos vieną iš teisinės veiklos formų, bet jos nepaaiškino.

Parengto projekto tikslas - užpildyti galimo teisinio reglamentavimo spragą ir įnešti aiškumą reglamentavime.

Pranešėjas V. Simulik

Pateikimas 2017-09-21

Pagr.ŠMK-;

Vyr. –nepritarti 2017-12-22

 

Balandis

11.                  

Nereg.

Mokslo ir studijų įstatymo XI-242 1, 3, 4, 10, 21 straipsnių pakeitimo ir papildymo 12(1) ir 75(1) straipsniais įstatymas

Įstatymas dėl lituanistikos prioriteto studijų ir mokslo srityje įgyvendinimo

 

Balandis

Valstybinės kalbos politika

12.                  

XIIIP-1159

Civilinio kodekso 2.40 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas

Ūkio m-ja

Pateikimas 2017-11-14

Papild ŠMK;

Pagr.TTK;

Balandis

13.                  

XIIIP-1160

Valstybinės kalbos įstatymo Nr. I-779 16 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas

Ūkio ministerija

Pateikimas 2017-11-16

Papild ŠMK;

Pagr TTK;

Balandis

14.                  

XIIP-558

Valstybinės kalbos konstitucinio įstatymo projektas
Nauja Valstybinės kalbos įstatymo redakcija

A.Pitrėnienė, V.Stundys, A.Dumčius, R.Baškienė, D.Teišerskytė, E.Žakaris, A.Zeltinis, V.Gedvilas,

V.Juozapaitis

Pateikimas 2014-11-13

Pagr. TTK – ;

Papild. ŠMKK -;

Vyr. pritarti su pasiūl. 2015-06-19

Birželis

Kitos sritys

 

15.                  

Nereg.

Kūno kultūros ir sporto įstatymo Nr. I-1151 pakeitimo įstatymo projektas

Švietimo ir mokslo ministerija

Gegužė-birželis

16.                  

XIIIP-1579

Atmintinų dienų įstatymo Nr. VIII-397 1 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas 

A.Gumuliauskas

Kovas- birželis

17.                  

XIIIP-1015

Lietuvio paso įstatymo projektas
kartu XIIIP-1016- XIIIP-1019

Pranešėjas

E. Jovaiša

Pateikimo nebuvo

Gegužė

18.                  

XIIIP-1016

Mokslo ir studijų įstatymo Nr. XI-242 77, 80 ir 82 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas
prie XIIIP-1015

Pranešėjas

E. Jovaiša

Pateikimo nebuvo

Gegužė

19.                  

XIIIP-1017

Pilietybės įstatymo Nr. XI-1196 2, 6, 7, 12, 21, 33 ir 39 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas
prie XIIIP-1015

Pranešėjas

E. Jovaiša

Pateikimo nebuvo

Gegužė

20.                  

XIIIP-1018

Švietimo įstatymo Nr. I-1489 25 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas
prie XIIIP-1015

Pranešėjas

 E. Jovaiša

Pateikimo nebuvo

Gegužė

21.                  

XIIIP-1019

Įstatymo „Dėl užsieniečių teisinės padėties“ Nr. IX-2206 26 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas
prie XIIIP-1015

Pranešėjas

E. Jovaiša

Pateikimo nebuvo

Gegužė

22.                  

XIIIP-1758

Seimo nutarimo „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo IV (pavasario) sesijos darbų programos“ projektas

Pranešėjas

E. Jovaiša

Kovas

23.                  

Nereg.

Vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros įstatymo Nr. X-1238 2, 7, 12, 13, 16, 17, 18, 19, 21, 22, 23, 24, 29, 30 ir 31 straipsnių pakeitimo įstatymo projektas ir jį lydintis Vietos savivaldos įstatymo Nr. I-533 7 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas

Įstatymo projekto tikslas – tobulinti keičiamame įstatyme reglamentuojamą vaiko minimalios ir vidutinės priežiūros sistemos teisinį reguliavimą:

1) išgryninti ir patikslinti tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatoriaus funkcijas, jų apimtį, teisinius santykius su kitais Įstatymo subjektais;

2) įteisinti atvejo vadybos modelio taikymą savivaldybėje, kai vaikui paskirta minimalios priežiūros priemonė.

 

 

24.                  

Nereg.

Seimo 2012-09-20 nutarimas Nr. XI-2226 „Dėl Lietuvos švietimo tarybos nuostatų patvirtinimo“ Ruošiamos pataisos dėl Lietuvos švietimo tarybos sudėties ir finansavimo

 

 

Parlamentinė kontrolė

Eil. Nr.

Klausimas

Numatomas terminas

Pastabos

Gauti pasiūlymai

1.

Lietuvos mokslo tarybos 2017 m. ataskaita

Kovas

 

 

2.

Akademinės etikos ir procedūrų kontrolieriaus 2017 m. ataskaita

Kovas

 

 

3.

Profesinio mokymo įstaigų pertvarka

Kovas

 

 

4.

Pedagogų etatinis darbo apmokėjimas

Kovas

 

 

5.

Dėl studijų programų vertinimo

Kovas

 

 

6.

Sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai programos įgyvendinimas

Kovas, balandis

 

 

7.

Neformalusis vaikų švietimas. Vienas klausimų – NVŠ finansavimo ES lėšomis 2018-aisiais įgyvendinimas.

Kovas, balandis

 

 

8.

Aukštųjų ir profesinių mokyklų turto valdymo klausimai. Kliūtys atsisakant perteklinio turto ir galimi sprendimai.

Kovas- balandis

 

 

9.

Priešmokyklinio ir pradinio ugdymo ankstinimas

Kovas- birželis

 

 

10.

Universitetų, mokslinių tyrimų institutų ir kolegijų reorganizavimo problematika

Kovas-birželis

 

 

11.

Mokytojo profesija – iki 2025 metų turi tapti prestižinė (pedagogų rengimas ir profesinis tobulėjimas, svarbiausių darbų stiprinant mokytojų rengimą pristatymas ir aptarimas)

Kovas-birželis

 

 

12.

Lietuvos mokslų akademijos 2017 m. ataskaita

Balandis

 

 

13.

2018 metų priėmimas į Lietuvos aukštąsias mokyklas

Balandis

 

 

14.

2018 metų priėmimas į profesinio mokymo įstaigas

Balandis

 

 

15.

Valstybinės lietuvių kalbos komisijos 2017 metų veiklos ataskaita

Balandis

 

 

16.

Valstybės kontrolės 2017 metų lapkričio 28 d. ataskaita „Ar gali gerėti mokinių pasiekimai“ pristatymas ir aptarimas

Kovas

 

 

17.

Emocinis ugdymas, savižudybių, patyčių ir kitų prevencinių programų įgyvendinimas

Balandis-gegužė

 

 

18.

Pilietinis ugdymas

Balandis

 

 

19.

Lietuvos pasirengimas tapti EBPO (OECD) nare: švietimo rekomendacijų įgyvendinimas.  

Balandis

 

 

20.

Švietimo įstatymo pataisų dėl vadovų kadencijų įgyvendinimo priežiūra

Balandis

 

 

21.

Bendrojo ugdymo mokyklos kaitos gairių įgyvendinimas

Balandis/gegužė

 

 

22.

Neformalusis suaugusiųjų švietimas

Balandis, gegužė

 

 

23.

Lietuvos istorijos mokslo problematika

Gegužė

Valstybės istorinės atminties komisijos siūlymas

 

24.

Lietuvių kalbos mokymo tautinių mažumų mokyklose po programų suvienodinimo įvertinimas

 

J.Narkevič pasiūlymas

 

Kiti renginiai

Eil.Nr.

Klausimas

Numatomas terminas

Pastabos

1.

Pasitarimas „Vaikų saugumo užtikrinimas: ugdymo įstaigos ir tėvų partnerystė“.

2018-02-08

Kuratorius

D. Šakalienė

2.

Saugesnio interneto ambasadorių mokymų baigiamoji konferencija „Saugesnio interneto ambasadoriaus veikla šiuolaikinėje mokykloje: bendruomenės telkimas, užtikrinant saugią elektroninę erdvę mokiniams“

2018-03-14

Kuratorius E. Jovaiša

3.

Konferencija dėl dirbtinio intelekto

2018-03-30

Kuratorius M. Adomėnas

4.

Tarptautinė konferencija „Trakų Dievo Motina – Lietuvos Globėja“

2018-05-07

Kuratorius

J. Narkevič

5.

Europos savaitės diskusija

(Galima tema: mokytojų profesijos iššūkiai Europos švietimo erdvės kontekste)

2018-05-23

 

Komiteto pirmininkas                                                                                                       akad. Eugenijus Jovaiša