Seime vyks diskusija „Alternatyvos bausmėms – subalansuotos politikos atsakas“
2017 m. gruodžio 1 d. pranešimas žiniasklaidai
Gruodžio 6 d., trečiadienį, 12 val. Konstitucijos salėje (Seimo I rūmai) Seimo Priklausomybių prevencijos komisija kartu su Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentu rengia apskrito stalo diskusiją dėl alternatyvų baudžiamojo poveikio priemonėms, kurios skirtos asmenims, priklausomiems nuo psichoaktyvių medžiagų vartojimo, taikymo, kylančių iššūkių bei gerosios praktikos patirčių pasidalinimo.
Apskrito stalo diskusijoje dalyvaus bei pranešimus skaitys Teisės instituto, teismų, probacijos tarnybų, Respublikinio priklausomybės ligų centro, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atstovai.
Diskusijoje kviečiami dalyvauti valstybės, savivaldybės institucijų ir įstaigų bei nevyriausybinių organizacijų atstovai.
Renginys bus tiesiogiai transliuojamas internetu ir Seimo „YouTube“ paskyroje.
Registracija vykdoma internetu iki gruodžio 4 d. Asmenys į Seimo rūmus įleidžiami tik pateikus asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.
Kontaktinis asmuo: Seimo kanceliarijos Komisijų sekretoriato patarėja Erika Mikalajūnienė, tel. (8 5) 239 6815, el. p. [email protected]
Pastaruoju metu vis dažniau diskutuojama apie įvairius užsienio šalyse taikomus alternatyvių bausmių taikymo modelius, kurie sudaro sąlygas asmeniui, pasirenkant gydymo ir / ar reabilitacijos priemonių taikymą, išvengti baudžiamųjų represinių priemonių, sumažinti bei išvengti pakartotinų nusižengimų bei gauti reikiamas gydymo, socialines psichologines paslaugas.
Jungtinių Tautų dokumentuose, Europos Sąjungos strateginiuose politikos dokumentuose aiškiai pabrėžiama efektyvi ir proporcingumo principu paremta bausmių taikymo politika, teisinės garantijos ir apsaugos priemonės, susijusios su baudžiamąja atsakomybe. Perėjimas nuo baudimų prie pagalbos teikimo, ypač gerinant pagalbos sistemą ir sukuriant mechanizmus, kaip vietoje baudimų suteikti sveikatos / socialines alternatyvas yra svarbus žingsnis link subalansuotos psichoaktyviųjų medžiagų kontrolės ir vartojimo prevencijos politikos.
2016 metais Europos Komisijos užsakymu atliktas tyrimas dėl alternatyvų priverstinėms bausmėms, kaip atsako su narkotikais susijusiems teisės pažeidimams ir nusikaltimams (angl. Study on alternatives to coercive sanctions as response to drug law offences and drug-related crimes), parodė, kad 28 Europos Sąjungos valstybėse narėse buvo taikoma trylika skirtingų alternatyvų priverstinėms bausmėms.
Parengė
Informacijos ir komunikacijos departamento
Spaudos biuro vyriausioji specialistė
Asta Markevičienė, tel. (8 5) 239 6202, el. p. [email protected]