Priklausomybių prevencijos komisija

Komisijai buvo pristatytas Valstybinės narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės ir vartojimo prevencijos 2018–2028 m. programos projektas

2018 m. birželio 21 d. pranešimas žiniasklaidai

 

 

Birželio 20 d. Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos posėdyje Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorė Inga Juozapavičienė kartu su išorės vertimą atlikusiomis ekspertėmis Nijole Goštautaite Midttun ir Dovile Mačiulyte, dalyvaujant Sveikatos apsaugos ministerijos, Švietimo ir mokslo ministerijos, Vidaus reikalų ministerijos, Teisingumo ministerijos, Finansų ministerijos atstovams, pristatė Valstybinės narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės ir vartojimo prevencijos 2018–2028 m. programos projektą.

Programos projektas parengtas vadovaujantis Lietuvos Respublikos nacionalinio saugumo pagrindų įstatymo 5 straipsnio 1 dalimi bei ilgalaikių valstybinių saugumo stiprinimo programų rengimo planu, pagal kurį Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolė departamentui ir pavesta parengti šią programą. Tai strateginis dokumentas, numatantis ilgalaikius valstybės siekius, prioritetus ir įsipareigojimą taikyti sveikata grįstą požiūrį į psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą bei padėti žmonėms saugoti ar atkurti savo sveikatą, gerovę ir gyvenimo kokybę.

Pranešėja I. Juozapavičienė, pristatydama programos projektą, aptarė pagrindines dalis, pasakojo apie programos viziją ir principus, programoje numatytą paklausos mažinimo dalį (apimančią prevenciją, gydymą, reabilitaciją, socialinę integraciją), pasiūlos mažinimo dalį (apimančią legalias ir nelegalias psichoaktyviąsias medžiagas, baudžiamąją politiką), žalos mažinimo dalį bei programoje numatymą vykdyti narkotinių ir psichotropinių medžiagų, alkoholio ir tabako vartojimo, ypatumų ir tendencijų stebėseną.

Programa siekiama sumažinti: cigarečių ir alkoholio prieinamumą mokiniams, 13 m. ir jaunesnių mokinių, bandžiusių rūkyti, skaičių, vartojusių narkotikus mokinių skaičių; rūkiusių gyventojų skaičių, suvartojimo alkoholio kiekį, sergamumą alkoholinėmis psichozėmis; švirkščiamųjų narkotikų vartojimą įkalinimo metu, pasiketi nulinį mirčių nuo perdozavimo skaičių, ŽIV plitimą per švirkščiamuosius narkotikus.

Programa siekiama padidinti: visai nevartojusių alkoholio moksleivių skaičių, pasiekti 100 proc. mokinių dalyvavimą neformaliojo švietimo veiklose; trumpalaikės socialinės globos paslaugų, stacionarinių paslaugų priklausomiems asmenims prieinamumą, socialinės integracijos paslaugas; finansuojamos farmakoterapijos opioidiniais vaistais aprėptį, žemo slenksčio paslaugų aprėptį. Programa numatoma išlaikyti nedidelį narkotikų vartojimo paplitimą mūsų visuomenėje.

Komisija pritarė programos projektui, taip pat siekiamybei politinius sprendimus svarstyti bei priimti, remiantis mokslu grįstais įrodymais. Reikalinga rinkti ir analizuoti patikimą statistiką, kuri leistų matuoti vykdomos politikos kokybę, užtikrinti duomenų palyginamumą. Stebėseną vykdyti nuosekliai, matyti tendencijas ir jų pagrindu identifikuoti skirtingų visuomenės grupių poreikius.

Programos projektas šiuo metu yra tarpinstitucinio derinimo stadijoje, planuojama, kad programos projektas bus svarstomas Seimo rudens sesijoje.

Taip pat komisija, tęsdama klausimo dėl priklausomybių mažinimo ir priklausomybių prevencijos nuo alkoholio ir kitų narkotinių medžiagų kompleksinės pagalbos diegimo savivaldybėse, svarstymą, suformavo  siūlymus, kuriuos teiks Vyriausybei.

 

Komisijos pirmininkė Laimutė Matkevičienė, tel. (8 5) 239 6684

 

Parengė

Komisijų sekretoriato patarėja

Erika Mikalajūnienė, tel. (8 5) 239 6815, el. p. [email protected]