Priklausomybių prevencijos komisija: Privalome užtikrinti ankstyvąją intervenciją – tarpinę grandį tarp prevencijos ir gydymo
2018 m. lapkričio 22 d. pranešimas žiniasklaidai
Lapkričio 21 d. Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos posėdyje Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorė Inga Juozapavičienė pristatė Ankstyvosios intervencijos programą, kurią nuo 2013 m. Lietuvoje diegia pranešėjos vadovaujamas departamentas. Tai mokslo ir faktiniais duomenimis pagrįsta tarptautinė programa, parengta įgyvendinant tarptautinį projektą „FreD goes net“, kuriame dalyvavo 17 Europos Sąjungos šalių. Departamentas, kaip asocijuotas šio projekto partneris, gavo leidimą šią programą adaptuoti Lietuvoje.
Programa skirta eksperimentavimo su psichoaktyviomis medžiagomis (išskyrus tabaku) ar nereguliaraus jų vartojimo patirtį turintiems 14–21 metų jaunuoliams, kurie dar nėra priklausomi.
Programa, vertinant ir pačių dalyvių atsiliepimus, yra nemoralizuojanti, negąsdinanti, vadovaujasi nesmerkiančiu požiūriu, naudoja interaktyvius metodus, suteikia atvirą erdvę kalbėtis, rasti atsakymus ir motyvuoja pokyčiams. Ja siekiama ugdyti kritinį mąstymą, skatinti atsisakyti alkoholio ar narkotikų vartojimo ir sudaryti galimybes jauniems žmonėms būti išklausytiems bei suprastiems. Tai 10 valandų apimtiems kursas, apimantis pradinį ir baigiamąjį pokalbius, 8 val. praktinius užsiėmimus grupėje.
2018 m. sausio 18 d. sveikatos apsaugos ministro ir švietimo ir mokslo ministro įsakymu yra patvirtintas Ankstyvosios intervencijos programos vykdymo tvarkos aprašas, kuriame nurodyta, kad programos vykdymą organizuoja visuomenės sveikatos biurai, užsiėmimus veda biuro ar kiti specialistai, kurie yra baigę programai vykdyti skirtą kvalifikacijos tobulinimo programą.
Komisijos posėdyje pasisakę savivaldybių visuomenės sveikatos biurų atstovai nuogąstavo, kad užsiėmimų negalima pradėti dėl per mažai grupėje esančių nepilnamečių, kurių, pagal tvarkos aprašą turi būti ne mažiau 6.
Komisijos pirmininkės Laimutės Matkevičienės manymu, įsakymą reikėtų peržiūrėti, numatant galimybę, suteikti ir gauti pagalbą kiekvienam nepilnamečiui, kuriam jos reikia, nepaisant biurokratinių apribojimų. „Ir vienas išgelbėtas vaikas, yra didelis pasiekimas“, – sakė komisijos pirmininkė.
Komisija, išklausiusi ir kitų, posėdyje dalyvavusių valstybės institucijų, susijusių su šios programos įgyvendinimu nuomones, planuoja artimiausiu metu Seime surengti konferenciją, kurioje informaciją apie programos teikiamas galimybes išgirstų kuo platesnis tikslinės auditorijos ratas.
Komisijos posėdyje taip pat, buvo pristatyta Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento kartu su nevyriausybinių organizacijų sektoriumi bei kitais partneriais vykdoma akcija, nauja iniciatyva „Saugi erdvė“ (angl. „Be Safe Lab“) – tai psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencija ir pagalba masinių renginių lankytojams.
Daugelyje šalių, organizuojant pramogas, jau seniai pasitelkiamos įvairios priemonės, skirtos sumažinti rizikas pasilinksminimo vietų bei masinių renginių lankytojų sveikatai ir saugumui. Taip siekiama ne tik apsaugoti lankytojus, eksperimentuojančius psichoaktyviosiomis medžiagomis, bet ir padėti jiems suprasti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo riziką, o tai gali sulaikyti nuo neatsakingo vartojimo, apsaugoti jų ar aplinkinių žmonių sveikatą, kartais net gyvybę.
Atsižvelgdamas į tai, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas 2017 m. išskirtinį dėmesį skyrė prevencinių priemonių taikymui masiniuose renginiuose ir pasilinksminimo vietose.
Bendra valstybinių ir nevyriausybinių organizacijų edukacinė iniciatyva „Saugi erdvė“, skatinanti festivalių lankytojus rūpintis savo ir aplinkinių sveikata bei prisidedanti prie jų sąmoningumo didinimo muzikos festivaliuose, pradėta įgyvendinti 2017 m., buvo tęsiama šiais metais ir yra viena iš pozityvių bei inovatyvių veiklų.
Komisijos pirmininkė Laimutė Matkevičienė, tel. (8 5) 239 6684
Parengė
Seimo kanceliarijos patarėja
Erika Mikalajūnienė, tel. (8 5) 239 6815, e. p. [email protected]