Priklausomybių prevencijos komisija: „Alkoholio ir tabako kontrolės priemonės savivaldybėse įgyvendinamos atsakingai, tačiau kai kurių savivaldybių įsitraukimo dar trūksta“
2018 m. gruodžio 13 d. pranešimas žiniasklaidai
Tai atskleidė 2018 m. gruodžio 12 d. Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos posėdyje, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorės pavaduotojos Gražinos Belian pristatyto tyrimo „Alkoholio ir tabako kontrolės priemonių įgyvendinimas savivaldybėse 2012–2018 m.“ rezultatai.
Europos vietos savivaldos chartijos 3 straipsnis apibrėžta vietos savivaldos sąvoką: „Vietos savivalda reiškia, kad vietinės valdžios organai įstatymų nustatytose ribose turi teisę ir gebėjimą tvarkyti ir valdyti pagrindinę viešųjų reikalų dalį, už tai prisiimdamos pilną atsakomybę ir vadovaudamosi vietos gyventojų interesais“.
Tyrimo duomenimis, licencijų verstis mažmenine prekyba tabako gaminiais skaičius 2011–2018 m. yra sumažėjęs nuo 16943 iki 14756. Išskiriant savivaldybes, pagal vidutinį gyventojų skaičių, tenkantį vienai licencijai verstis mažmenine prekyba tabako gaminiais miestuose 2018 m., paskaičiuota, kad Panevėžio m. savivaldybėje tas skaičius buvo 375, tuo tarpu Kauno miesto savivaldybėje – 169 (vidurkis – 198 gyventojų).
2012 m. tik 26 savivaldybės buvo pasinaudojusios teise uždrausti rūkyti (vartoti tabako gaminius ir elektronines cigaretes) viešose vietose (parkuose, skveruose ir kt.), 2017 m. tokia teise yra pasinaudojusios jau 49 savivaldybės.
53 savivaldybės šiuo metu svarsto galimybę sukurti tabako gaminių ir su tabako gaminiais susijusių gaminių (elektroninių cigarečių) nerūkymo zonas, t. y. savivaldybės tarybos sprendimas yra svarstymo ar priėmimo stadijose.
Savivaldybėse yra nustatytos šios nerūkymo zonos: aikštės, parkai, skverai, gatvės, alėjos, visuomeninio transporto sustojimų stotelės, vaikų žaidimų aikštelės, paplūdimiai ir maudyklų teritorijos, zonos prie daugiabučių namų laiptinių, kultūros centrų teritorijos, savivaldybės administracijos teritorijos, miškai ir jų takai, bibliotekų teritorijos, pėsčiųjų ir dviračių takai, stočių teritorijos ir automobilių stovėjimo aikštelės, paminklų teritorijos, stadionai ir sporto aikštynai, bažnyčių ir kapinių teritorijos.
Tyrimo duomenimis, licencijų verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais skaičius, lyginant 2011 m. ir 2018 m. yra sumažėjęs, atitinkamai, nuo 18550 iki 16800. Išskiriant savivaldybes, pagal vidutinį gyventojų skaičių, tenkantį vienai licencijai verstis mažmenine prekyba alkoholiniais gėrimais miestuose 2018 m., paskaičiuota, kad Visagino savivaldybėje tas skaičius buvo 343, tuo tarpu Kauno miesto savivaldybėje – 130 (vidurkis – 154 gyventojų).
13 savivaldybių yra pasinaudojusios teise riboti ar uždrausti prekybą alkoholiniais gėrimais švenčių, masinių renginių, parodų, koncertų, teatro spektaklių, cirko ir kitų renginių metu, ne tik neišduodant vienkartinių licencijų, bet ir uždraudžiant prekybą visoje savivaldybės teritorijoje (taip pat ir mažmeninės prekybos, viešojo maitinimo įstaigose).
26 savivaldybės yra nurodžiusios, kad savivaldybės taryba yra apribojusi ar uždraudusi prekybą alkoholiniais gėrimais švenčių, masinių renginių, parodų, koncertų, teatro spektaklių, cirko ir kitų renginių vietose (neribojant visoje savivaldybės teritorijoje).
Galima būtų išskirti šias priežastis, dėl kurių savivaldybės neįgyvendina visų joms teisės aktais suteiktų teisių alkoholio ir tabako priežiūros srityje:
Savivaldybės nepakankamai aktyviai naudojasi suteiktomis teisėmis;
Pastebimas fragmentiškas teisių įgyvendinimas;
Stinga bendruomenės aktyvumo;
Verslo struktūros daro įtaką politiniams sprendimams;
Savivaldybėse stinga žmogiškųjų išteklių, yra poreikis nuolat atnaujinti jų turimas žinias ir kelti kvalifikaciją savivaldybių darbuotojams, kad savivaldybių taryboms priėmus sprendimą nekiltų teisinių konfliktų.
Komisijos posėdyje dalyvavęs sveikatos apsaugos viceministras Algirdas Šešelgis, akcentavo: „nepaisant šių tyrimų rezultatų, svarbiausia yra visuomenės sveikata. „Svarbu užtikrinti, kad tie žmonės, kurie nori sveikai gyventi, jie tai galėtų daryti, ypatingą dėmesį skiriant ateinančiai kartai <...>, kad jie galėtų rinktis jau kitokį gyvenimo būdą“, – sakė viceministras. Tam pritaria ir Komisija.
Taip pat, bus siekiama, kad ateityje rūkymui skirtos vietos bus dar labiau apibrėžtos, taip, sudarant, kuo palankesnes sąlygas žmonėms, norintiems gyventi sveikai.
Komisijos pirmininkė Laimutė Matkevičienė, tel. (8 5) 239 6684
Parengė
Seimo kanceliarijos patarėja
Erika Mikalajūnienė, tel. (8 5) 239 6815, e. p. [email protected]