Tyrimo komisijos akiratyje – esminiai klausimai LRT vadovams dėl valdymo, vidaus kontrolės, audito ir darbo santykių
2018 m. vasario 5 d. pranešimas žiniasklaidai
Vasario 1 d. Seimo laikinosios tyrimo komisijos Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos valdymo, finansinės ir ūkinės veiklos parlamentiniam tyrimui atlikti posėdyje komisijos nariai išklausė Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos (LRT) tarybos pirmininko Žyginto Pečiulio, taip pat LRT generalinio direktoriaus Audriaus Siaurusevičiaus paaiškinimus ir atsakymus į komisijos narių klausimus.
Komisijos posėdžio darbotvarkėje buvo numatyta svarstyti klausimus, susijusius su Seimo 2018 m. sausio 12 d. nutarime (Nr. XIII-1022) komisijai suformuluotomis pirmąja ir antrąja užduotimis (nutarimo 4 straipsnio 1dalies 1 ir 2 punktai). Jomis komisija iš esmės įpareigota įvertinti LRT organizacinę struktūrą, veiklą, valdymo struktūrą, taip pat LRT veikiančius valdymo bei kontrolės mechanizmus ir, ar ši visa struktūra gali užtikrinti, kad iš valstybės biudžeto LRT skiriami mokesčių mokėtojų pinigai yra panaudojami racionaliausiu būdu.
Esminius klausimus apie LRT valdymą, finansus, kontrolę Ž. Pečiuliui uždavė didžiausią verslo vadybos ir finansų valdymo kompetenciją komisijoje turintis narys Virgilijus Poderys. Jis domėjosi LRT tarybos veikla: kaip ir kokie sprendimai priimami LRT tarybos posėdžiuose, kas, kokius procesus kontroliuoja LRT, kam atskaitingas vidaus auditas, kokia finansiniais ir valdymo klausimais LRT tarybai patarančios Administracinės komisijos atsakomybė sprendimų priėmimo procese. V. Poderys taip pat domėjosi, koks LRT tarybos pirmininko matymas dėl tarptautinės visuomeninių transliuotojų valdymo praktikos pritaikymo LRT. Ž. Pečiulis, be kita ko, paaiškino, kad po atlikto LRT išorinio audito LRT taryba yra gavusi rekomendacijas dėl valdymo tobulinimo, tačiau tarybai iškilo klausimų, kaip tą praktiką pritaikyti laikantis Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos įstatymo nuostatų.
V. Poderys komisijai pasiūlė išsiaiškinti, kiek LRT galioja Viešųjų įstaigų įstatymo nuostatos, ypač susijusios su dalininkų susirinkimo teisėmis ir pareigomis. Parlamentaras pasiūlė komisijai pasigilinti į klausimus dėl LRT vidaus ir išorės audito atskaitingumo, rizikų valdymo. Atsižvelgiant, viena vertus – į korporatyvinio valdymo modelius, kita vertus – į galiojančius atrankos į LRT tarybą principus, V. Poderys pasiūlė pasiaiškinti poreikį keisti LRT valdymo vienetų struktūrą, siekiant juose sutelkti visą LRT kaip visuomeniniam transliuotojui reikiamą kompetenciją. Dar vienas svarbus klausimas – skaidrumo užtikrinimas, kurį lemia aiškios teisės aktų nuostatos dėl ataskaitų ir jų turinio. Komisijos narys pažymėjo aiškiai teisės aktuose apibrėžtų priežiūros ir kontrolės sistemų taikymo svarbą.
Į posėdį pakviestas LRT generalinis direktorius A. Siaurusevičius komisijai daug pasakojo apie LRT darbo specifiką. Komisijos narė Agnė Širinskienė domėjosi darbo santykiais ir darbo apmokėjimo specifika LRT. Parlamentarei kilo abejonių, kad nemaža dalis LRT darbuotojų be darbo užmokesčio gauna apmokėjimą pagal autorines sutartis arba, pasirenkant tokį apmokėjimo būdą, nėra su darbuotoju atsiskaitoma už jo atliekamą įprastą darbą. Seimo narė norėjo sužinoti, kokiu tikslu, kokiais principais direktorius pasirenka darbuotojus, su kurias sudaromos autorinės sutartys.
Posėdis užtruko ilgiau nei planuota, tačiau komisijos nariai nespėjo užduoti visų rūpimų klausimų LRT generaliniam direktoriui. Todėl komisija nusprendė LRT generalinį direktorių kviestis į kitą posėdį.
Paminėtina, kad posėdyje taip pat buvo svarstomas klausimas dėl komisijos pirmininko pavaduotojo skyrimo. Juo buvo išrinktas Seimo opoziciją atstovaujantis komisijos narys frakcijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovas Rimas Andrikis.
Kitą posėdį komisija rengia vasario 8 d. 13 val.
Parengė
Komisijų sekretoriato patarėja
Elena Mačiulaitytė, tel. (8 5) 239 6739, el. p. [email protected]