2017 m. kovo 15 d. Lietuvos Respublikos Seimo laikinosios tyrimo komisijos dėl Sutikimo Lietuvos Respublikos Seimo narį Petrą Gražulį patraukti baudžiamojon atsakomybėn, jį suimti ar kitaip suvaržyti jo laisvę pažyma dėl Lietuvos Respublikos Seimo nario Petro Gražulio neliečiamybės atėmimo NR. 307-PŽ
LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO LAIKINOSIOS TYRIMO KOMISIJOS DĖL SUTIKIMO LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO NARĮ PETRĄ GRAŽULĮ PATRAUKTI BAUDŽIAMOJON ATSAKOMYBĖN, JĮ SUIMTI AR KITAIP SUVARŽYTI JO LAISVĘ
PAŽYMA
DĖL LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO NARIO PETRO GRAŽULIO
NELIEČIAMYBĖS ATĖMIMO
2017-03-15 NR. 307-PŽ
Vilnius
1. Komisija sudaryta Lietuvos Respublikos Seimo 2017 m. kovo 14 d. nutarimu Nr. XIII-221.
2. Komisijos sudėtis: Komisijos pirmininkas Algimantas Salamakinas, Komisijos nariai: Vida Ačienė, Virgilijus Alekna, Rimas Andrikis, Tadas Langaitis, Kęstutis Masiulis, Monika Navickienė, Petras Nevulis, Česlav Olševki, Mindaugas Puidokas, Juozas Rimkus, Agnė Širinskienė.
3. Komisijos tyrimo esmė: Lietuvos Respublikos generalinio prokuratūros 2017 m. sausio 27 d. raštas Nr. 17.2-871 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo sutikimo patraukti Seimo narį Petrą Gražulį baudžiamojon atsakomybėn, jį suimti ar kitaip suvaržyti jo laisvę.
4. Komisijos darbo trukmė: nuo 2017 m. kovo 14 d. iki 2017 m. kovo 21 d.
5. Komisijos posėdžio data: 2017 m. kovo 15 d..
6. Komisijos posėdyje (posėdžiuose) dalyvavo:
Komisijos nariai: Algimantas Salamakinas, Vida Ačienė, Virgilijus Alekna, Rimas Andrikis, Tadas Langaitis, Kęstutis Masiulis, Monika Navickienė, Petras Nevulis, Mindaugas Puidokas, Juozas Rimkus.
Seimo kanceliarijos Komisijų sekretoriato patarėjas Alfredas Veleckis.
Seimo narys Petras Gražulis.
Vilniaus apygardos prokuratūros Vilniaus apylinkės prokuratūros Antrojo skyriaus prokuroras Stanislav Barsul.
7. Komisijos tyrimo rezultatai:
Lietuvos Respublikos generalinis prokuroras Evaldas Pašilis 2017 m. sausio 27 d. kreipėsi į Lietuvos Respublikos Seimą, prašydamas leisti patraukti Lietuvos Respublikos Seimo narį Petrą Gražulį baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti jo laisvę.
Komisija 2017 m. kovo 15 d. posėdyje išanalizavo Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros 2017 m. sausio 27 d. rašte Nr. 17.2-871 nurodytas aplinkybes. Pagal pateiktą informaciją Lietuvos Respublikos Seimo narys P. Gražulis įtariamas veika, už kurią numatyta atsakomybė pagal Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso (toliau – BK) 231 straipsnio 1 dalį dėl trukdymo prokuroro veiklai.
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Konstitucijos, Lietuvos Respublikos Seimo statuto nuostatomis ir byloje nustatytomis faktinėmis aplinkybėmis, tolesnis baudžiamasis procesas, ikiteisminis tyrimas, pranešimo apie įtarimą surašymas ir jo įteikimas P. Gražuliui, jo kaip įtariamojo, apklausa, kardomųjų priemonių taikymas yra negalimas negavus Seimo sutikimo patraukti jį baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti jos laisvę (BPK 32 straipsnis).
Vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 62 straipsnio 2 dalimi, Lietuvos Respublikos Seimo statuto 22 straipsnio 3 dalimi, generalinis prokuroras E. Pašilis prašo Lietuvos Respublikos Seimą leisti patraukti baudžiamojon atsakomybėn Lietuvos Respublikos Seimo narį Petrą Gražulį, jį suimti ar kitaip suvaržyti jo laisvę.
Komisija nustatė, kad vadovaudamasi ikiteisminio tyrimo metu surinktais duomenimis Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra mano, kad Lietuvos Respublikos Seimo narys P. Gražulis, veikdamas kartu su Valdu Vasiliausku ir Kęstu Komskiu, trukdė atlikti aukštesniojo prokuroro pareigas, susijusias su baudžiamosios bylos tyrimu. Generalinė prokuratūra teigia, kad Seimo narys P. Gražulis žinojo, kad Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Irmantas Mikelionis 2016 m. kovo 1 d. spaudos konferencijoje pranešė, kad prokuratūra baudžiamojoje byloje Nr. 02-7-00003-16 planuoja kreiptis Europos Parlamentą ir prašyti panaikinti Partijos Tvarka ir teisingumas vadovo Europos Parlamento nario Rolando Pakso teisinę neliečiamybę, nes įtariama, kad dienraščio „Lietuvos rytas“ vadovas Gedvydas Vainauskas susitarė su Rolandu Paksu dėl 15 000 (penkiolika tūkstančių) eurų kyšio siekiant per Lietuvos Respublikos aplinkos ministeriją paveikti valdininkus dėl prekybos centro „Norfa“ pastato statybų Prienuose įteisinimo. Žinodamas tai, Seimo narys P. Gražulis organizuodamas piketą siekė padaryti psichologinį poveikį prokurorui Irmantui Mikelioniui, kad šis baudžiamosios bylos Nr. 02-7-00003-16 tyrimą pakreiptų Rolandui Paksui palankia linkme.
P. Gražulis 2016 m. kovo 2 d. apie 11 val. Seime vykusioje spaudos konferencijoje pranešė visuomenės informavimo priemonių atstovams apie planuojamą piketą prie prokuroro Irmanto Mikelionio šeimos gyvenamosios vietos. Žinodamas, kad prokuroro Irmanto Mikelionio šeimoje gyvena nepilnamečiai vaikai ir nurodydamas tikslų šeimos gyvenamojo namu adresą, 2016 m. kovo 2 d. nuo 15.00 val. iki 15.30 val. prie prokuroro Irmanto Mikelionio šeimos gyvenamojo namo, esančio Kampinės g. 7A, Didžiojoje Riešėje, Vilniaus rajone, surengė piketą. Piketo metu Valdui Vasiliauskui laikant iškabą „Mikelionis+Urbonaičius=SAVlVALĖ“, Kęstui Komskiui laikant iškabą „Mikelioni, tramdyk STT!“, jis laikė iškabą su užrašu „Mikelioni, liaukis politikuoti!“, filmuojant žurnalistams prokuroro Irmanto Mikelionio namo fone atsakė į žurnalistų klausimus.
Generalinė prokuratūra tvirtina, kad savo veiksmų P. Gražulis nenutraukė net žinodamas ir matydamas, kad visuomenės informavimo priemonių atstovams filmuojant piketo metu į namus grįžo prokuroro Irmanto Mikelionio sutuoktinė Daiva Mikelioniene ir jų nepilnametis sūnus. Tokiais veiksmais sukeldamas prokuroro Irmanto Mikelionio šeimos nariams nesaugumo jausmą, siekė padaryti prokurorui Irmantui Mikelioniui psichologinį poveikį ir tokiu būdu trukdyti prokurorui Irmantui Mikelioniui atlikti aukštesniojo prokuroro pareigas baudžiamojoje byloje Nr. 02-7-00003-16. Už tokią Seimo nario P. Gražulio galimai padarytą veiką numatyta baudžiamoji atsakomybė pagal BK 231 straipsnio 1 dalies nuostatas.
Komisijos posėdyje Seimo narys P. Gražulis paaiškino, kad teisės aktuose nustatyta tvarka apie rengiamą piketą informavo kompetentingas institucijas, organizuotame pikete laikėsi visų teisės aktų reikalavimų, asmenį įžeidžiančių priemonių nenaudojo, todėl Konstitucijos, Seimo statuto, Susirinkimų įstatymo ir kitų Lietuvos Respublikos teisės aktų nuostatų savo veiksmais nepažeidė.
P. Gražulis įsitikinęs, kad Generalinės prokuratūros reikalavimas ir motyvai, kuriais siekiama jį patraukti baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti jo laisvę, yra ribojantys Lietuvos Respublikos Konstitucija ir kitais Lietuvos Respublikos teisės aktais Seimo nariui suteiktas teises ir laisves, todėl yra nesuprantami ir nepagrįsti
Komisija pažymi, kad:
1. Lietuvos Respublikos Konstitucijos 62 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad Seimo narys be Seimo sutikimo negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn, suimamas, negali būti kitaip suvaržoma jo laisvė. Kitos procesinės prievartos priemonės šiam asmeniui taikomos tiek, kiek tai nedraudžiama pagal Lietuvos Respublikos įstatymus ar tarptautinės teisės normas.
2. Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso 32 straipsnyje numatyti baudžiamojo proceso ypatumai asmeniui, kuris pagal Lietuvos Respublikos įstatymus turi imunitetą nuo patraukimo baudžiamojon atsakomybėn. Šio straipsnio 1 dalyje nurodyta, kad nusikalstamą veiką padariusiam asmeniui, kuris baudžiamojon atsakomybėn gali būti patrauktas tik kompetentingos institucijos leidimu, baudžiamasis procesas pradedamas, tačiau jam negali būti surašytas pranešimas apie įtarimą, jis negali būti apklausiamas kaip įtariamasis ar pripažįstamas įtariamuoju, negali būti suimamas, negali būti kitaip suvaržoma jo laisvė.
3. P. Gražulis yra Seimo narys. Jis naudojasi Seimo nario neliečiamybe, numatyta Konstitucijos 62 straipsnio 2 dalyje ir Seimo statuto 22 straipsnio 3 dalyje, t. y. jis, kaip Seimo narys, be Seimo sutikimo negali būti traukiamas baudžiamojon atsakomybėn, suimamas, negali būti kitaip suvaržoma jo laisvė.
4. Generalinės prokuratūros 2017 m. sausio 27 d. rašte Nr. 17.2-871 nurodytos aplinkybės, kuriomis grindžiamas prašymas Seimo narį P. Gražulį patraukti baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti jo laisvę, yra nepakankamos ir riboja Konstitucija ir kitais Lietuvos Respublikos teisės aktais Seimo nariui suteiktas teises ir laisves.
8. Komisijos sprendimas:
Komisija, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto 23 straipsniu, Lietuvos Respublikos Seimo laikinųjų tyrimo komisijų įstatymu, atsižvelgdama į Lietuvos Respublikos Seimo 2017 m. kovo 14 d. nutarimą Nr. XIII-221 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo laikinosios tyrimo komisijos dėl sutikimo Lietuvos Respublikos Seimo narį Petrą Gražulį patraukti baudžiamojon atsakomybėn, jį suimti ar kitaip suvaržyti jo laisvę sudarymo“ ir vykdydama šio nutarimo 4 straipsnyje nurodytą pavedimą, siūlo neduoti Seimui sutikimo Lietuvos Respublikos Seimo narį Petrą Gražulį patraukti baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti jo laisvę.
9. Komisijos sprendimui pritarta Komisijos 2017 m. kovo 15 d. posėdyje. Balsavimo rezultatai (balsavimui pateikto klausimo formuluotė: „Kas už tai, kad būtų tenkinamas Generalinės prokuratūros prašymas ir duodamas sutikimas Seimo narį Petrą Gražulį patraukti baudžiamojon atsakomybėn, jį suimti ar kitaip suvaržyti jo laisvę?“): už – 5, prieš – 4, susilaikė – 1.
10. Komisijos narių atskiroji nuomonė: Negauta.
PRIDEDAMA. Lietuvos Respublikos Seimo rezoliucijos „Dėl sutikimo Lietuvos Respublikos Seimo narį Petrą Gražulį patraukti baudžiamojon atsakomybėn, suimti ar kitaip suvaržyti jo laisvę“ projektas.
Komisijos pirmininkas Algimantas Salamakinas
Komisijų sekretoriato patarėjas Alfredas Veleckis