Apie 2017 m. sausio 11 d. Ekonomikos komiteto posėdį
1. SVARSTYTA. Geležinkelių transporto kodekso patvirtinimo, įsigaliojimo ir taikymo įstatymo IX-2152 4 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIP-4552.
Kalbėjo: Virginijus Sinkevičius, Artūras Skardžius.
NUTARTA:
-
Pritarti komiteto patobulintam įstatymo projektui ir komiteto išvadoms.
-
Komiteto pranešėju paskirti A.Skardžių.
Pritarta bendru sutarimu.
2. SVARSTYTA. Teisės departamento (2017-01-06) išvada; Seimo narių D.Kreivio, V.Sinkevičiaus (2017-01-10) pasiūlymai Smulkiojo ir vidutinio verslo plėtros įstatymo Nr. VIII-935 pakeitimo įstatymo projektui Nr. XIIP-4612(2).
Kalbėjo: Virginijus Sinkevičius, Saulius Švedas
NUTARTA:
-
Pritarti Teisės departamento(2017-01-06) pirmajai pastabai.
Pritarta bendru sutarimu.
- Pritarti Teisės departamento (2017-01-06) antrajai pastabai.Pritarta bendru sutarimu.
Pritarti Teisės departamento(2017-01-06) trečiajai ir ketvirtajai pastaboms.
-
Pritarta bendru sutarimu.
- Pritarti Teisės departamento (2017-01-06) penktajai ir šeštajai pastaboms.Pritarta bendru sutarimu.
Pritarti Teisės departamento(2017-01-06) septintajai-tryliktajai pastaboms.
-
Pritarta bendru sutarimu.
8. Pritarti Teisės departamento(2017-01-06) keturioliktajai-penkioliktajai pastaboms.
Pritarta bendru sutarimu.
9. Pritarti Seimo narių D.Kreivio, V.Sinkevičiaus (2017-01-10)pirmajam ir antrajam
pasiūlymams.
Pritarta bendru sutarimu.
3. SVARSTYTA. Seimo nario V. Sinkevičiaus (2016-12-27) pasiūlymas ir Teisės departamento (2017-01-09) išvada Konkurencijos įstatymo Nr. VIII-1099 pakeitimo įstatymo projektui Nr. XIIIP-28(3).
Kalbėjo Virginijus Sinkevičius.
NUTARTA:
1. Pritarti Seimo nario V. Sinkevičiaus (2016-12-27) pasiūlymui.
Pritarta bendru sutarimu.
2. Nepritarti Teisės departamento (2017-01-09) pirmajai-penktajai pastaboms.
Balsavimo rezultatai : už – 9, susilaikė – 1.
4. SVARSTYTA. Valstybinio audito ataskaita „Valstybinės žemės valdymas įgyvendinant Žemės tvarkymo ir administravimo programą“.
Kalbėjo:Virginijus Sinkevičius, Laimonas Čiakas, Raimundas Martinėlis, Zita Kvietkienė, Danielius Kuprys, Artūras Skardžius, Virgilijus Poderys, Tadas Langaitis, Virginija Bytautaitė, Mindaugas Bastys, Zbignev Jedinskij.
Komitetas susipažino su Valstybės kontrolės pateiktais Valstybinio audito ataskaitos „Valstybinės žemės valdymas įgyvendinant žemės tvarkymo ir administravimo programą" rezultatais ir išklausė Žemės ūkio ministerijos, Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos atstovų paaiškinimus.
5. SVARSTYTA. Valstybinio audito ataskaita „Programinio biudžeto sistema: strateginių veiklos planų sudarymas ir įgyvendinimo stebėsena“.
Kalbėjo: Virginijus Sinkevičius, Emilija Jasaitienė, Daiva Bakutienė, Virgilijus Poderys, Tadas Langaitis, Mindaugas Bastys.
NUTARTA:
- Pritarti 2016 m. spalio 10 d. Valstybinio audito ataskaitoje „Programinio biudžeto sistema: strateginių veiklos planų sudarymas ir įgyvendinimo stebėsena“ Nr. VA-P-60-2-17 pateiktoms išvadoms ir rekomendacijoms.
- Pasiūlyti Lietuvos Respublikos Vyriausybei apsvartyti strateginių veiklos planų (toliau – SVP) reglamentavimą, siekiant kad:
- veiklos rezultatus matuojančių vertinimo kriterijų skaičius kiekvienai ministerijai ir jos vykdomai programai būtų ne didesnis nei gerai suformuluotų 4-5 pagrindinių kriterijų rinkinys, kad informacija būtų paprasta, priimtina ir panaudojama. Dabartinė padėtis, kai ministerijų veiklai vertinti sudaroma ir stebima beveik 1800 SVP esančių vertinimo kriterijų, vidutiniškai po 130 vienoje ministerijoje, apsunkina ne tik planavimą, bet ir stebėseną, atsiskaitomumą, skaidrumą;
- kiekvienas šakinis ministras Lietuvos Respublikos Seime kasmet viešai atsiskaitytų už vadovaujamos ministerijos pasiektus arba nepasiektus 4-5 pagrindinius Seimo patvirtintus atitinkamos srities rezultatus. Paminėtinas pažangus Austrijos biudžeto tvirtinimo ir atsiskaitymo už jo vykdymą pavyzdys, kai Parlamente tvirtinami penki srities (pvz.: teisingumas, darbas, sveikata, šeima ir jaunimas ir t.t.) vertinimo kriterijai ir numatomos priemonės jiems pasiekti. Už vertinimo kriterijų pasiekimą taip pat atsiskaitoma Parlamente.
- Apie priimtus sprendimus informuoti Lietuvos Respublikos Seimą ir Ekonomikos komitetą ne vėliau kaip iki 2017 m. balandžio 10 d.
Pritarta bendru sutarimu.
6. SVARSTYTA. Valstybinio audito ataskaita „Ūkio plėtros ir konkurencingumo didinimo programos priemonių vykdymas“.
Kalbėjo: Virginijus Sinkevičius, Arvydas Laurinkevičius, Jurgita Kazlauskienė, Tadas Langaitis.
Valstybės kontrolės auditoriai komiteto nariams pristatė Valstybinio audito ataskaitą „Ūkio plėtros ir konkurencingumo didinimo programos priemonių vykdymas“, supažindino su atlikto audito išvadomis ir rekomendacijomis.
7. SVARSTYTA. Valstybinio audito ataskaita „Valstybės investicijų 2015 metais programos valdymas“.
Kalbėjo: Virginijus Sinkevičius, Emilija Jasaitienė, Virgilijus Poderys, Zbignev Jedinskij, Daiva Bakutienė, Artūras Skardžius, Mindaugas Bastys, Jurgis Razma, Tadas Langaitis.
NUTARTA:
- Pritarti 2016 m. spalio 10 d. Valstybinio audito ataskaitoje „Valstybės investicijų 2015 metais programos valdymas“ Nr. VA-P-60-9-16 pateiktoms išvadoms ir rekomendacijoms.
- Konstatuoti, kad galiojantis teisinis reglamentavimas, susijęs su valstybės investicijų programa (toliau – VIP), kuriai vien 2015 metais skirta 1,44 mlrd. Eur, t.y. 16 proc. valstybės biudžeto lėšų, nėra racionalus ir pakankamas įrankis Lietuvos Respublikos Vyriausybės veiklos prioritetams įgyvendinti, siekiant investicijomis sukurti ekonominę ir socialinę naudą. Pažymėtina, kad šalies mastu nėra atliekamos investicijų poreikio ir poveikio analizės, nėra orientavimosi į rezultatus.
- Pasiūlyti Vyriausybei apsvartyti tokius VIP reglamentavimo pakeitimus, kad:
- į VIP pakliūtų tik didelės vertės projektai, pavyzdžiui, nuo 2 mln. Eur vertės. To pasėkoje į VIP būtų įtraukta apie 100 projektų (ne 2245 projektai kaip yra šiuo metu), kurių preliminari bendra vertė siektų apie 50 procentų dabartinės visai VIP skiriamos sumos, o smulkesni investicijų projektai būtų reguliuojami pagal esamą reglamentavimą, taikomą ne VIP projektams;
- atsakomybė už galutinį projektų įtraukimą į VIP būtų numatyta ne atskiriems šakiniams ministrams, o konkrečiam vienam subjektui, t.y.: ūkio ministrui, finansų ministrui arba Ministrui Pirmininkui;
- VIP esančių projektų sąrašas būtų viešai skelbiamas, o galimybė išbraukti projektą iš VIP ar sustabdyti atitinkamo projekto vykdymą, būtų numatyta tik Vyriausybės lygmens dokumentu, esant išimtinėms aplinkybėms, projekto stabdymą ar nutraukimą pagrindžiant viešai išdėstomais argumentais;
- į šakinių ministerijų sudaromas atrankos komisijas investicijų projektams vertinti būtų įtraukta ne mažiau kaip 50 procentų nepriklausomų narių, tuo pačiu įtvirtinant reikalavimą, kad paminėtų atrankos komisijų sprendimai būtų vieši (analogiški reikalavimai taikomi valstybės valdomų įmonių valdyboms);
- VIP esantiems projektams būti taikomi tikslo/rezultato rodikliai, kurie turėtų būti nuolatos peržiūrimi (analogiški reikalavimai taikomi ES struktūrinių fondų pinigų panaudojimo atveju, t.y.: vertinamos sąnaudos, nauda (rezultatai), atliekama alternatyvų analizė);
- Į VIP patenkantiems projektams būtų nustatyta konkreti jų įgyvendinimo trukmė, kurią pratęsti būtų galima tik Vyriausybės lygmens dokumentu, esant išimtinėms aplinkybėms, projekto įgyvendinimo trukmės pratęsimą pagrindžiant viešai išdėstomais argumentais;
- įgyvendinus VIP esančius projektus, vėliau, pavyzdžiui, 5 metus, būtų vykdomas visų tokių projektų rezultatų monitoringas. Pažymėtina, kad šiuo metu nacionalinių investicijų pagrindu įgyvendinti VIP projektai nėra stebimi. Po įgyvendinimo yra stebimi tik ES lėšomis finansuojami projektai, kurie sudaro apie 65 proc. VIP projektų bendros vertės.
- Apie priimtus sprendimus informuoti Lietuvos Respublikos Seimą ir Ekonomikos komitetą ne vėliau kaip iki 2017 m. balandžio 10 d.
Pritarta bendru sutarimu.
8. SVARSTYTA. Pasirengimas 1. Elektros energetikos įstatymo Nr. VIII-1881 2, 75 straipsnių, dvyliktojo skirsnio pavadinimo pakeitimo ir Įstatymo papildymo 751, 752 straipsniais įstatymo projekto Nr. XIIP-4550(2).
2. Gamtinių dujų įstatymo Nr. VIII-1973 2, 13 straipsnių pakeitimo ir Įstatymo papildymo 131, 132 straipsniais įstatymo projekto Nr. XIIP-4551(2) svarstymui.
Kalbėjo Virginijus Sinkevičius.
NUTARTA. Komiteto išvadų rengėjais V.Poderį, D.Kreivį, A.Skardžių, komiteto biuro patarėją R.Duburaitę, komiteto biuro patarėją R.Petkūnienę.
Pritarta bendru sutarimu.
9. SVARSTYTA. Pasirengimas 1. Laisvųjų ekonominių zonų pagrindų įstatymo Nr. I-976 2, 7, 12, 15 straipsnių pakeitimo ir 16 straipsnio pripažinimo netekusiu galios įstatymo projekto Nr. XIIIP-160.
2. Pelno mokesčio įstatymo Nr. IX-675 58 straipsnio pakeitimo o įstatymo projekto Nr. XIIIP-161.
3. Kauno laisvosios ekonominės zonos įstatymo Nr. I-1591 7 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIIP-162.
4. Klaipėdos laisvosios ekonominės zonos įstatymo Nr. I-1516 7 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIIP-163.
5. Akmenės laisvosios ekonominės zonos įstatymo Nr. XI-1906 8 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIIP-164.
6. Marijampolės laisvosios ekonominės zonos įstatymo Nr. XI-1907 8 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIIP-165.
7. Šiaulių laisvosios ekonominės zonos įstatymo Nr. XI-1909 4 ir 8 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIIP-166.
8. Kėdainių laisvosios ekonominės zonos įstatymo Nr. XI-1923 8 straipsnio įstatymo projekto Nr. XIIIP-167.
9. Panevėžio laisvosios ekonominės zonos įstatymo Nr. XI-1924 8 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIIP-168 svarstymui.
Kalbėjo Virginijus Sinkevičius.
NUTARTA. Komiteto išvadų rengėjais D.Kreivį, A.Skardžių, komiteto biuro patarėją D.Šaltmerį.
Pritarta bendru sutarimu.
10. SVARSTYTA. Pasirengimas 1. Koncesijų įstatymo Nr. I-1510 pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIP-203ES.
2. Civilinio proceso kodekso 1, 80 straipsnių ir XXI1 skyriaus pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIIP-204.
3. Administracinių nusižengimų kodekso 184 straipsnio pakeitimo įstatymo projekto Nr. XIIIP-205 svarstymui.
Kalbėjo Virginijus Sinkevičius.
NUTARTA. Komiteto išvadų rengėjais D.Kreivį, A.Skardžių, J.Razmą, komiteto biuro patarėją D.Šaltmerį.
Pritarta bendru sutarimu.