2020 m.
LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO ANTIKORUPCIJOS KOMISIJOS
2020 METŲ VEIKLOS ATASKAITA
2021-02-24
Vilnius
2020 m. (Seimo 2016-2020 m. kadencija) veiklos laikotarpiu Lietuvos Respublikos Seimo Antikorupcijos komisiją (toliau – Komisija) sudarė 18 Komisijos narių: Vida Ačienė, Vytautas Bakas, Agnė Bilotaitė, Algirdas Butkevičius, Rimantas Jonas Dagys, Aistė Gedvilienė, Kęstutis Glaveckas, Ričardas Juška (Komisijos pirmininkas), Darius Kaminskas (Komisijos pirmininko pavaduotojas), Vanda Kravčionok, Bronislavas Matelis, Rasa Petrauskienė, Naglis Puteikis, Jurgis Razma, Julius Sabatauskas, Lauras Stacevičius, Petras Valiūnas, Juozas Varžgalys.
Lietuvos Respublikos Seimo duomenų valdymo bazės duomenimis 2020 m. Komisija:
– gavo 248 pareiškimus, raštus ir kitus dokumentus;
– parengė ir išsiuntė 165 iniciatyvinius raštus ir atsakymus pareiškėjams.
Nuo 2020 m. sausio 1 d. iki 2020 m. lapkričio 13 d. Komisija surengė 16 posėdžių (iš jų 2 posėdžius surengė Komisijoje sudarytos darbo grupės). Svarstydama aktualius klausimus Komisija surengė bendrą posėdį su Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komitetu.
Komisija 2020 m. vykdė parlamentinę kontrolę:
sveikatos apsaugos srityje – nagrinėjo biudžeto lėšų, skirtų kovai su Covid 19 ir jo sukeltų padarinių šalinimu panaudojimo skaidrumo užtikrinimą; domėjosi greitosios medicinos pagalbos paslaugas teikiančių įstaigų veiklos priežiūra bei išlaidų už suteiktas paslaugas taupymo galimybėmis; rinko ir analizavo informaciją apie greitosios medicinos pagalbos stotims reikalingos programinės įrangos įsigijimą bei galimybes jungtis prie Bendrojo pagalbos centro informacinės sistemos; reaguodama į pranešimus apie galimai neskaidrų neįgalumo ir darbingumo nustatymo procesą, vykdė Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos veiklos parlamentinę kontrolę; svarstė sveikatos priežiūros paslaugų pacientams teikimo užtikrinimo Covid-19 ligos plitimo grėsmės laikotarpiu efektyvumą ir skaidrumą, domėjosi priemonių, skirtų kovai su Covid-19 vykdytais viešaisiais pirkimais bei nuo Covid-19 nukentėjusiam verslui paramos skyrimo skaidrumo klausimais.
valstybės valdymo ir valstybės tarnautojų atsakomybės srityje– nagrinėjo Seimo statuto nuostatas dėl Seimo nariams (ir jų šeimos nariams) jų įgaliojimų laikotarpiu suteikiamos gyvenamosios patalpos Seimo viešbutyje reglamentavimo, ir, siekdama eliminuoti galimą piktnaudžiavimą, parengė bei užregistravo Seimo statuto 154 str. pakeitimo projektą (Seimo statuto „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo statuto Nr. I-399 15(4) straipsnio pakeitimo“ projektas Nr. XIIIP-4434). Taip pat teikė Seimui pasiūlymą įtraukti į Seimo VIII pavasario sesijos darbų programą Lietuvos Respublikos Seimo narių teisių, pareigų ir veiklos garantijų įstatymo projekto XIIIP-957, Komisijos parengtų įstatymų projektų svarstymą. Komisija atliko konkurso VĮ Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinio direktoriaus pareigoms užimti tyrimą, tačiau dėl Susisiekimo ministro atsisakymo pateikti reikalingus dokumentus, negalėjo pateikti galutinių išvadų. Posėdyje buvo nagrinėjamas Sporto rėmimo fondo lėšomis finansuojamų sporto projektų, skirtų fizinio aktyvumo veikloms, skatinančioms fizinio aktyvumo plėtrą, sporto inventoriaus ir įrangos įsigijimui, sporto renginių organizavimui ir kvalifikacijos tobulinimui, finansavimo ir administravimo skaidrumas bei šios srities teisinio reglamentavimo trūkumai.
teisėsaugos ir korupcijos prevencijos srityje - domėjosi Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos atlikto tyrimo „Lietuvos korupcijos žemėlapis 2019“ rezultatais bei aptarė Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos 2019 metų veiklos ataskaitos duomenis. Atsižvelgdama į su Covid-19 susijusius apribojimus, analizavo asmenų registravimo į asmens sveikatos priežiūros paslaugų laukimo eiles ir šių eilių valdymo korupcijos rizikas, uždarame posėdyje išklausė Lietuvos Respublikos specialiųjų tyrimų tarnybos analitinės žvalgybos metu surinktą informaciją dėl galimai neteisėtų veiksmų vykdant priemonių kovai su Covid-19 viešuosius pirkimus; taip pat komisijos posėdyje buvo aptariamos Lietuvos Respublikos generalinės prokuratūros nutraukto ikiteisminio tyrimo dėl energetikos kompanijos „Alstom“ veiklos priežastys.
aplinkosaugos srityje – nagrinėjo klausimą dėl galimų korupcinio pobūdžio veikų, susijusių su įmonės „Grigeo Klaipėda“ veikla ir žalos, padarytos aplinkosaugai, atlyginimo klausimą; analizavo galimas korupcijos apraiškas dėl Aplinkos apsaugos departamento prie Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos vykdomų patvirtinto mokestinių patikrinimų plano bei realiai atliktų patikrinimų.
viešųjų pirkimų srityje – vykdė parlamentinę kontrolę dėl priemonių, skirtų kovai su Covid-19 viešųjų pirkimų.
Taip pat buvo nagrinėjami Komisijoje gauti pareiškėjų kreipimaisi dėl savivaldybių Antikorupcijos komisijų veiklos reglamentavimo; dėl pirkimų arbitražo procese; dėl unikalios jachtos „Meridianas“ sunaikinimo; dėl vykdomų gyvenamojo namo statybų Latvių g. 55, Vilniuje, teisėtumo; dėl Klaipėdos paslaugų ir verslo mokyklos galimų pažeidimų vykdant viešuosius pirkimus ir galimo mobingo darbuotojams; dėl galimo medienos verslu užsiimančios bendrovės <...> protegavimo ir neskaidraus medienos pirkimo aukciono; dėl Žuvininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos veiklos skaidrumo ir galimai priimtų korupcinio pobūdžio sprendimų ir kiti pranešimai apie galimas neteisėtas veikas.