Etikos ir procedūrų komisija

Komisijos išvada "Dėl Seimo narės Aušrinės Armonaitės pasisakymų"

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

ETIKOS IR PROCEDŪRŲ KOMISIJA

 

IŠVADA

DĖL SEIMO NARĖS AUŠRINĖS ARMONAITĖS PASISAKYMŲ

 

2020-09-16   Nr. 101-I-17

Vilnius

 

 

Seimo Etikos ir procedūrų komisija (toliau – Komisija): Antanas Matulas, Aušrinė Norkienė, Petras Čimbaras, Viktorija Čmilytė-Nielsen, Andrius Mazuronis, Aušra Papirtienė, Kazys Starkevičius, Dovilė Šakalienė, Ona Valiukevičiūtė, gavusi Seimo nario Audrio Šimo bei Gedimino Gemskio kreipimusis dėl Seimo narės Aušrinės Armonaitės pasisakymų Seimo nario A. Šimo atžvilgiu, ir vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto (toliau – Seimo statutas) 78 straipsnio 1 dalies 3 punkto nuostata, teikia šią išvadą.

 

Etikos ir procedūrų komisija nustatė:

2020 m. gegužės 27 d. Seimo narė Aušrinė Armonaitė, reaguodama į Seimo nario Audrio Šimo balsavimo gestą Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje, savo socialinio tinklo facebook paskyroje pasisakė: „Seimo nariai komitetuose balsuoja pakėlę rankas. Bet tik valstietis Audrys Šimas specialiai tai daro su nacių pasisveikinimu.

Ir vienintelis sudrausminantis komentaras NSGK posėdyje yra ne apie tai, kad tu esi šūdo gabalas ir taip nedaryk, nes naciai išžudė 20 milijonų nekaltų žmonių. Vienintelis sudrausminimas yra „atsargiai, kameros“.

Liūdna. Baisu. Ir verčia vemti. Ir kai jau atrodo artėjame prie susitaikymo su istorija, kai sprendžiame opiausias istorinės atminties problemas, atsiranda nei empatijos, nei išsilavinimo, nei elementaraus žmogiškumo nesužalotas „tautos“ „atstovas“, kuris balsuoja, kaip Hitleris. Ieškau žodžio ir nerandu, kaip tik šūdo gabalas.“

 

Seimo narė A. Armonaitė raštiškų paaiškinimų komisijai nepateikė. 2020 m. rugsėjo 16 d. Komisijos posėdyje Seimo narė paaiškino, kad tokių ir panašių žodžių ji paprastai nevartoja. Šie žodžiai buvo emocinga reakcija pamačius, jog Seimo narys, Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys A. Šimas „balsavo ne įprastai pakėlęs ranką, tačiau pasveikindamas Hitlerį, panaudodamas nacių pasisveikinimo ženklą“. Seimo narei sukėlė nuostabą tai, kad į šį A. Šimo gestą Seime niekas nesureagavo, šį įvykį atskleidė ir paviešino žiniasklaida. Todėl jos manymu, gal kartais ir reikia panaudoti aštresnius žodžius, kad būtų atkreiptas dėmesys į netinkamą elgesį. Seimo narės teigimu, žodis „šūdas“ gali būti vartojamas lietuvių kalboje.

 

Lietuvių kalbos institutas savo 2020 m. rugsėjo 9 d. išvadoje pasisakė, kad „Didžiajame ,,Lietuvių kalbos žodyne“, kuris atspindi rašytines ir sakytines (tarmines) lietuvių kalbos, vadinasi, ne tik bendrinės, vartoseną nuo pirmąją lietuvišką raštų iki 20 a. pabaigos, žodis „šūdas“ pateikiamas šiomis reikšmėmis: 1) išmatos; 2) [perkeltine reikšme] kas niekam tikęs, niekam vertas, labai prastas, 3) [perkeltine reikšme] nereikšmingas dalykas, menkniekis, niekis, niekai; 4) sakoma paneigiant kieno pareikštą nuomonę, suniekinant ką, nesutinkant ką daryti. Šios reikšmės, taip pat gausus pluoštas frazeologizmų su žodžiu šūdas, iliustruojami daugeliu vartosenos pavyzdžių beveik išimtinai tik iš tarminės kalbos.“

Žodžių junginys ,,Šūdo gabalas“ yra apstabarėjęs pasakymas, kurio reikšmė nedaug nutolusi nuo pirminės žodžio šūdas reikšmės.“

Kadangi Seimo narė A. Armonaitė yra viešas asmuo, formuoja politinę kultūrą Lietuvoje, o įrašas socialiniame tinkle yra viešai matomas, darytinos šios išvados:

Pirma, nurodytame kontekste Seimo narį pavadinant vulgariu, prasčiokišku žodžių junginiu ,,šūdo gabalas", buvo pažeistas viešojo bendravimo ir politinės kultūros etiketas.

Antra, kalbamasis žodžių junginys, kuriuo pavadintas kolega Seimo narys, yra nukreiptas tiesiogiai į asmenį, o ne į jo poelgį. Pagal savo semantiką, stilistinį atspalvį ir vartojimo kontekstą jis yra žeminantis, niekinantis ir užgaunantis žmogaus orumą.“

 

Seimo statuto 22 straipsnio 2 dalyje teigiama, kad „Seimo narys už balsavimus ar kalbas Seime, t.y. Seimo, Seimo komitetų, komisijų ir frakcijų posėdžiuose negali būti persekiojamas, tačiau už asmens įžeidimą ar šmeižtą jis gali būti traukiamas atsakomybėn bendra tvarka, t. y. teismine tvarka.

Garbės ir orumo įžeidimas gali būti ginamas teisminio proceso tvarka.

Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekse įtvirtinti elgesio principai, kuriais politikai turi vadovautis viešajame gyvenime. Pagarbos žmogui ir valstybei principas įpareigoja politikus vadovautis Lietuvos Respublikos Konstitucija ir teise, didinti pasitikėjimą valstybe ir jos institucijomis, padorumo principas įpareigoja elgtis deramai pagal einamas pareigas, vengti situacijų, kai politiko elgesys kenktų institucijos, kurioje jis eina pareigas, reputacijai ir autoritetui ir pavyzdingumo principas įpareigoja politikus deramai elgtis visuomenėje, laikytis visuotinai pripažįstamų dorovės, moralės ir etikos normų (Valstybės politikų elgesio kodekso 4 straipsnio 1 dalies 1, 5 ir 6 punktai).

 

 

Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja:

1. Seimo narė A. Armonaitė yra viešas asmuo ir formuoja politinę kultūrą.

2. Žodžių junginys „šūdo gabalas“ yra vulgarus, žeminantis, niekinantis, užgaunantis žmogaus orumą.

 

 

Etikos ir procedūrų komisija, vadovaudamasi Valstybės politikų elgesio nuostatomis, nusprendė:

 

Nepritarti, jog Seimo narė Aušrinė Armonaitė pažeidė Valstybės politikų elgesio kodekso 4 straipsnyje nustatytus valstybės politiko elgesio principus.

 

Balsavimo rezultatai: už - 4, prieš – 3, susilaikė - 2.

 

 

Pagal Valstybės politikų elgesio kodekso 10 straipsnio nuostatą Komisijos sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka per vieną mėnesį nuo sprendimo paskelbimo arba jo įteikimo valstybės politikui, dėl kurios yra priimtas sprendimas, dienos.

 

 

 

Komisijos pirmininkas                                                                                                 Antanas Matulas