Komisijos išvada „Dėl Aplinkos apsaugos komiteto Juozo Imbraso elgesio"
LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO
ETIKOS IR PROCEDŪRŲ KOMISIJA
IŠVADA
DĖL APLINKOS APSAUGOS KOMITETO PIRMININKO JUOZO IMBRASO ELGESIO
2020-10-20 Nr. 101-I-22
Vilnius
Lietuvos Respublikos Seimo Etikos ir procedūrų komisija (toliau – Komisija): Antanas Matulas, Aušrinė Norkienė, Petras Čimbaras, Asta Kubilienė, Virgilijus Poderys, Dovilė Šakalienė, gavusi Seimo narės Virginijos Vingrienės 2020 m. liepos 15 d. prašymą įvertinti Seimo nario, Aplinkos apsaugos komiteto (toliau – Komitetas) pirmininko Juozo Imbraso elgesį Komiteto 2020 m. liepos 14 d. posėdyje ir vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto (toliau – Seimo statutas) 78 straipsnio 1 dalies 3 punkto nuostata, teikia šią išvadą.
Etikos ir procedūrų komisija nustatė:
2020 m. liepos 14 d. vyko Komiteto posėdis, kurio metu buvo svarstomi įstatymų projektai ir vykdoma parlamentinė kontrolė dėl Nadruvos parko Pilaitės mikrorajone. Posėdis buvo viešai transliuojamas youtube kanalu (https://www.youtube.com/watch?v=P6dIN7y7FDM).
Seimo narė V. Vingrienė savo prašyme nurodė, kad buvo parlamentinės kontrolės iniciatorė, todėl posėdžio metu aktyviai uždavinėjo klausimus. Seimo narė V. Vingrienė teigė, kad Komiteto pirmininkas J. Imbrasas „pradėjo agresyviai, žeminančiai, pakeltu tonu mane pertraukinėti, stabdyti, net auklėti. Nepagrįstai įžeidinėdamas mane ne tik komiteto narių, bet ir dalyvaujančių asmenų akivaizdoje, šis solidaus amžiaus Seimo komiteto pirmininko elgesys, užfiksuotas viešai prieinamame posėdžio vaizdo įraše, ir pasklidęs į viešąją erdvę, reiškia nepagarbą ne tik man kaip kolegei Seimo narei, bet ir visai parlamentinei institucijai, jau neminint prasto pavyzdžio, rodomo Lietuvos Respublikos piliečiams. Mano asmeniniu vertinimu, toks komiteto pirmininko J. Imbraso elgesys yra nepateisinamas, netoleruotinas ir neleistinas, bei gali būti laikomas tipine sisteminės patyčių kultūros apraiška.“
Seimo narė V. Vingrienė prašė įvertinti, ar Komiteto pirmininko elgesys neprieštarauja Seimo statuto 22 straipsnio 2 dalies nuostatai.
Svarstant darbotvarkės klausimą dėl Nadruvos parko Pilaitės mikrorajone Seimo narė V. Vingrienė pakomentavo posėdyje nuotoliniu būdu dalyvavusio Vilniaus miesto mero pavaduotojo Vytauto Mitalo pasisakymą: „Tai palaukit, bendrajam plane – žalioji zona, ar kolumbariumą galima statyti?“
Komiteto pirmininkas J. Imbrasas pasakė: „Virginija, būkit gera, aš nutrauksiu posėdį, ir galėsit už durų ten kalbėtis. Paprašykit žodžio, tada suteiksiu.”
Posėdžio metu tarpusavyje kalbėjusius Seimo narę V. Vingrienę ir kitus asmenis pirmininkas J. Imbrasas bandė drausminti ir trenkdamas kumščiu į stalą (posėdžio vaizdo įrašo 2 val.10 min).
Toliau svarstant darbotvarkės klausimą dėl Nadruvos parko Pilaitės mikrorajone Seimo narė V. Vingrienė kalbėjo: „<...> Šį kartą sprendimą turim priimti tokį, kad neturim leisti keisti paskirties būtent to sklypo, kuris yra numatytas bendrajam plane kaip žalioji zona.”
Komiteto pirmininkas J. Imbrasas pasakė: „Geriausia yra, Virginija, viską uždrausti, sustabdyti <….>”
Seimo narė V. Vingrienė nutraukė Komiteto pirmininko pasisakymą, norėdama pasakyti savo komentarą: „Bet tai, palaukite, žalioji zona, čia yra pažeisti teisės aktai <…>”.
Komiteto pirmininkas J. Imbrasas griežtu tonu pasakė: „Virginija, aš Jūsų nenutraukiau, kai kalbėjot, būkit maloni. Ir daugiau aš Jūsų klausimų nepriimsiu, jeigu šitaip elgsitės posėdžio metu. Supratot? Va taip.“ (posėdžio vaizdo įrašo 2 val. 21 min)
Seimo narė V. Vingrienė po to kelis kartus uždavė klausimus nuotoliniu būdu posėdyje dalyvavusiai Nacionalinės žemės tarnybos atstovei Daivai Mikalauskienei, tikslindamasi, ar bendrajame plane numatyta žaliosios zonos paskirtis nebus keičiama.
Komiteto pirmininkas J. Imbrasas pakeltu tonu reikalavo be jo leidimo nekalbėti.
Komiteto pirmininkas J. Imbrasas Komisijai 2020 m. rugsėjo 23 d. pateiktame paaiškinime nurodė, kad nesutinka su Seimo narės V. Vingrienės išdėstytais teiginiais. J. Imbrasas teigė, kad „p. V. Vingrienės impulsyvus elgesys posėdžių metu kelia neramumus ir sumaištį. Seimo narė labai dažnai posėdžio metu nesilaiko posėdžio vedimo tvarkos, kurią nustato LR Seimo statutas. Posėdžių metu Seimo narė Virginija Vingrienė labai retai atsižvelgia į jai pateikiamas pastabas dėl posėdžių tvarkos pažeidinėjimo <….> Gerbiu kiekvieną žmogų nepriklausomai nuo jo lyties, tautybės, religijos. Niekada nežeminau moterų. Esu garbingas, etiškas ir taisyklių besilaikantis žmogus, to paties aplinkos apsaugos komiteto posėdžių metu pageidauju ir iš savo kolegų. Demokratiška posėdžių vedimo tvarka yra mano prioritetas, todėl kiekvienam paprašiusiam išsakyti savo nuomonę suteikiu žodį. Jei matau, kad komiteto nariai pažeidinėja tvarką, ramiai jiems primenu. Esu komiteto pirmininkas – mano pareiga yra palaikyti sklandų komiteto darbą.”
Seimo statuto 52 straipsnyje apibrėžti komiteto pirmininko įgaliojimai. Komiteto pirmininkas šaukia komiteto posėdžius ir rūpinasi, kad jiems būtų parengti reikalingi dokumentai bei kita medžiaga; pagal komiteto kompetencijai priklausančius į Seimo sesijos darbų programą įtrauktus klausimus ir komiteto sprendimus duoda komiteto nariams pavedimus, teikia jiems su komiteto veikla susijusią medžiagą ir dokumentus; kviečia dalyvauti komiteto posėdžiuose reikalingus asmenis; pirmininkauja komiteto posėdžiams ir kt.
Seimo statuto 22 straipsnio 2 dalyje nustatyta, kad Seimo narys už balsavimus ar kalbas Seime, t.y. Seimo, Seimo komitetų, komisijų ir frakcijų posėdžiuose negali būti persekiojamas, tačiau už asmens įžeidimą ar šmeižtą jis gali būti traukiamas atsakomybėn bendra tvarka.
Valstybės politikų elgesio kodekse įtvirtinti elgesio principai, kuriais politikai privalo vadovautis viešajame gyvenime: 1) pagarbos žmogui ir valstybei principas, įpareigojantis politikus laikytis žmogaus teisių ir jas užtikrinti, vadovautis Lietuvos Respublikos Konstitucija ir teise, didinti pasitikėjimą valstybe ir jos institucijomis; 2) teisingumo principas, įpareigojantis politikus vienodai tarnauti visiems žmonėms nepaisant jų tautybės, rasės, lyties, kalbos, kilmės, socialinės padėties, išsilavinimo, religinių įsitikinimų, politinių pažiūrų, amžiaus ar kitų skirtumų; 3) sąžiningumo principas, įpareigojantis politikus pareigas eiti sąžiningai ir laikytis aukščiausių elgesio standartų, vengti situacijų, galinčių paveikti sprendimų, kurie sukeltų visuomenėje abejonę, priėmimą; 4) skaidrumo ir viešumo principas, įpareigojantis politikus nekelti abejonių dėl sąžiningumo priimant sprendimus, taip pat pateikti visuomenei savo elgesio ir sprendimų motyvus, visada laikytis atvirumo ir viešumo, išskyrus įstatymų nustatytus atvejus, ribojančius informacijos atskleidimą, deklaruoti savo privačius interesus; 5) padorumo principas, įpareigojantis politikus elgtis deramai pagal einamas pareigas, vengti situacijų, kai politiko elgesys kenktų institucijos, kurioje jis eina pareigas, reputacijai ir autoritetui; 6) pavyzdingumo principas, įpareigojantis politikus deramai elgtis visuomenėje, laikytis visuotinai pripažįstamų dorovės, moralės ir etikos normų; 7) nesavanaudiškumo principas, įpareigojantis politikus tarnauti valstybei ir visuomenės interesams, vengti tariamų ar tikrų viešųjų ir privačių interesų konfliktų, jiems iškilus, imtis visų reikiamų priemonių, kad jie būtų išspręsti greitai ir atitiktų visuomenės interesus, nenaudoti savo pareigų ar padėties siekiant daryti įtaką kito asmens sprendimui, kuris galėtų būtų naudingas politikui ar jo artimam asmeniui; 8) nešališkumo principas, įpareigojantis politikus neturėti sutartinių ar kitų santykių, kurie galėtų kliudyti atlikti valstybės politiko pareigas ir varžytų jo apsisprendimo laisvę priimant sprendimus, taip pat būti objektyviam priimant sprendimus ir vengti išankstinio nusistatymo; 9) atsakomybės principas, įpareigojantis politikus atsakyti už savo elgesį viešajame gyvenime, priimamus sprendimus ir atsiskaityti už juos visuomenei (Valstybės politikų elgesio kodekso 4 straipsnio 1-9 punktai).
Vyriausioji tarnybinės etikos komisija savo sprendimuose yra ne kartą pabrėžusi, kad Seimo nariams yra taikomi aukštesni veiklos skaidrumo ir atsakomybės standartai nei paprastiems valstybės pareigūnams ar tarnautojams. Visuomenė turi pagrįstų ir teisėtų lūkesčių, kad Seimo nariai veikia laikydamiesi aukštesnių moralės ir tarnybinės etikos principų.
Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja:
1. Komiteto pirmininkas J. Imbrasas Komiteto 2020 m. liepos 14 d. posėdyje kelis kartus reikalavo, kad Komiteto narė V. Vingrienė kalbėtų tik suteikus jai žodį ir nepertrauktų posėdžio dalyvių, įspėjo, kad V. Vingrienei nebus leista pasisakyti ir užduoti klausimų, jeigu ji nesilaikys tvarkos.
2. Komiteto pirmininko J. Imbraso elgesys Komiteto 2020 m. liepos 14 d. posėdžio metu nesudaro prielaidų jį vertinti pagal Seimo statuto 22 straipsnio 2 dalies nuostatą, kadangi J. Imbrasas pasisakydamas nevartojo žodžių, frazių ar apibūdinimų, kurie galėtų būti vertinami kaip žeminantys asmenį ar turintys šmeižimo požymių.
3. Komiteto pirmininkas J. Imbrasas, pirmininkaudamas Komiteto 2020 m. liepos 14 d. posėdžiui, tam tikrais atvejais kalbėjo pakeltu balso tonu, griežtai drausmino posėdžio dalyvius, todėl toks elgesys gali būti vertinamas kaip nepakankamai korektiškas.
Etikos ir procedūrų komisija nusprendė:
1. Seimo Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkas Juozas Imbrasas nepažeidė Valstybės politikų elgesio kodekse įtvirtintų valstybės politiko elgesio principų ir reikalavimų.
2. Rekomenduoti Aplinkos apsaugos komiteto pirmininkui Juozui Imbrasui korektiškai ir mandagiai bendrauti su komiteto nariais ir kitais posėdžiuose dalyvaujančiais asmenimis.
3. Jeigu, Seimo narės Virginijos Vingrienės nuomone, buvo įžeista jos garbė ir orumas arba paskleistas šmeižtas jos atžvilgiu, rekomenduoti jai kreiptis į teismą civilinio ar baudžiamojo proceso tvarka.
Pritarta bendru sutarimu.
Pagal Valstybės politikų elgesio kodekso 10 straipsnio nuostatą Komisijos sprendimas gali būti skundžiamas Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka per vieną mėnesį nuo sprendimo paskelbimo arba jo įteikimo valstybės politikui, dėl kurios yra priimtas sprendimas, dienos.
Komisijos pirmininkas Antanas Matulas