Savižudybių ir smurto prevencijos komisija

Komisijos 2018 m. veiklos ataskaita

                                                                 PATVIRTINTA

                                                                 Lietuvos Respublikos Seimo

                                                                 Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos

                                                                 2019 m. sausio 10 d. posėdžio

                                                                 protokolu Nr. 139-P-1

 

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

SAVIŽUDYBIŲ IR SMURTO PREVENCIJOS KOMISIJOS

2018 METŲ VEIKLOS ATASKAITA

 

2019-01-10  

Vilnius

 

I. KOMISIJOS SUDĖTIS

 

Lietuvos Respublikos Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisija (toliau – Komisija) yra nuolatinė komisija, sudaryta Lietuvos Respublikos Seimo 2016 m. lapkričio 22 d. nutarimu Nr. XIII-35 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos sudarymo“.

Komisijos pirmininkas ir pirmininko pavaduotojas patvirtinti Lietuvos Respublikos Seimo 2016 m. lapkričio 24 d. nutarimu Nr. XIII-54 „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo komisijų pirmininkų ir jų pavaduotojų patvirtinimo“.

 

Ataskaitinio laikotarpio gruodžio 31 dienai Komisijoje dirbo 10 narių:

1) Robertas Šarknickas - Komisijos pirmininkas nuo 2018 m. balandžio 12 d.;

2) Andrius Navickas - Komisijos pirmininko pavaduotojas (Komisijos narys nuo 2018 m. balandžio 5 d., Komisijos pirmininko pavaduotojas nuo 2018 m. balandžio 12 d.);

3) Aušrinė Armonaitė;

4) Irena Haase (nuo 2018 m. spalio 9 d.);

5) Michal Mackevič;

6) Mykolas Majauskas (Komisijos pirmininkas iki 2018 m. kovo 22 d.);

7) Vytautas Rastenis (nuo 2018 m. balandžio 5 d.);

8) Levutė Staniuvienė (nuo 2018 m. balandžio 5 d.);

9) Zenonas Streikus;

10) Dovilė Šakalienė (Komisijos narė nuo 2018 m. kovo 22 d.).

 

2018 m. Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos nariais taip pat buvo:

1) iki 2018 m. kovo 22 d. Rima Baškienė, Juozas Olekas, Raminta Popovienė, Agnė Širinskienė;

2) iki 2018 m. balandžio 5 d. Monika Navickienė;

3) iki 2018 m. rugsėjo 24 d. Jonas Jarutis (iki 2018 m. balandžio 11 d. Komisijos pirmininko pavaduotojas);

4) iki 2018 m. spalio 9 d. Vytautas Kernagis.

Komisija savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Seimo statutu, Seimo 2016 m. gruodžio 15 d. nutarimu Nr. XIII-123 patvirtintais Lietuvos Respublikos Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos nuostatais ir kitais teisės aktais.

 

II. KOMISIJOS RAŠTAI IR KREIPIMAISI

           

Lietuvos Respublikos Seimo pavedimų vykdymo kontrolės informacinės sistemos duomenimis, 2018 metais Komisija gavo 103 prašymus, pareiškimus ar kitus raštus, iš jų:

  • 46 atsakymai į Komisijos raštus;

  • 32 institucijų, įstaigų ir kitų juridinių asmenų kreipimaisi savižudybių ir smurto prevencijos klausimais;

  • 13 raštų įvairiais veiklos organizavimo klausimais;

  • 10 asmenų kreipimųsi savižudybių ir smurto prevencijos klausimais;

  • 2 kvietimai dalyvauti renginiuose ir konferencijose.

Komisija 2018 metais parengė ir išsiuntė 130 iniciatyvinių ar atsakomųjų raštų Vyriausybei, ministerijoms, kitoms valstybės ar savivaldybių institucijoms ir įstaigoms, visuomeninėms organizacijoms ar asmenims:

  • 75 kvietimai dalyvauti posėdžiuose;

  • 30 iniciatyvinių raštų, atsakymų į paklausimus įvairiais savižudybių ir smurto prevencijos klausimais;

  • 23 raštai įvairiais veiklos organizavimo klausimais;

  • 2 padėkos.

 

III. KOMISIJOS POSĖDŽIAI IR RENGINIAI

 

Ataskaitiniu laikotarpiu Komisija surengė 15 posėdžių, kuriuose iš viso svarstyti 27 klausimai, iš jų - 2 įstatymo projektai.

Komisija 2018 m. balandžio mėn. surengė bendrą Komisijos posėdį su Priklausomybių prevencijos komisija.

2018 m. vasario mėn. Komisija kartu su VšĮ „Paramos vaikams centras“ organizavo renginį  „Už vaikystę be smurto“. Renginį globojo Seimo Pirmininkas Viktoras Pranckietis.

2018 m. rugsėjo mėn. Komisija, siekdama paminėti Pasaulinę savižudybių prevencijos dieną, inicijavo savižudybių prevencijos mokymus Seime, kuriuose dalyvavo Seimo nariai., Seimo narių padėjėjai-sekretoriai, Seimo kanceliarijos darbuotojai. Mokymus vedė Vilniaus visuomenės sveikatos biuro atstovai.

Informacija apie Komisijos posėdžius ir kitus renginius buvo reguliariai skelbiama Seimo interneto svetainėje.

 

IV. SVARSTYTI ĮSTATYMŲ IR KITŲ TEISĖS AKTŲ PROJEKTAI

 

1. Psichikos sveikatos priežiūros įstatymo Nr. I-924 pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-2075.

Įstatymo projekto tikslas – sudaryti sąlygas vykdyti psichikos ir elgesio sutrikimų prevenciją, užtikrinti visų asmenų vienodas teises į kokybiškas ir prieinamas psichikos sveikatos priežiūros paslaugas, psichikos ir elgesio sutrikimų turinčių asmenų teises, atitinkančias galiojančias Lietuvos Respublikos civilinio kodekso nuostatas. Įstatymo projekto uždaviniai:

1) detalizuoti psichikos ir elgesio sutrikimų turinčių asmenų teises ir jų suvaržymo sąlygas ir suderinti jas su Lietuvos Respublikos civilinio kodekso ir Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodekso nuostatomis (dėl asmens riboto veiksnumo ir neveiksnumo, pagalbos priimant sprendimus teikimo, nepilnamečių pacientų atstovavimo ir priverstinio hospitalizavimo);

2) nustatyti psichikos sveikatos priežiūros principus;

3) nustatyti visuomenės psichikos sveikatos priežiūros pagrindus;

4) nustatyti priverstinio gydymo, pagrindines fizinio suvaržymo priemonių taikymo, vaizdo stebėjimo psichikos sveikatos priežiūros įstaigose teikimo sąlygas.

Komisija pasiūlė pagrindiniam Sveikatos reikalų komitetui arba grąžinti projektą iniciatoriams tobulinti pagal Seimo kanceliarijos Teisės departamento, Policijos departamento prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos, Seimo kontrolierių įstaigos bei Seimo nario A. Anušausko pateiktas pastabas, arba pasiūlyti Seimo valdybai sudaryti tarpinstitucinę darbo grupę, į jos sudėtį įtraukiant įvairių sričių ekspertus, ir jai pavesti parengti naują Psichikos sveikatos priežiūros įstatymo pakeitimo projektą.

 

2. Lietuvos Respublikos visuomenės informavimo įstatymo Nr. I-1418 22 straipsnio pakeitimo įstatymo projektas Nr. XIIIP-1592(2).

Projekto iniciatorius - Savižudybių ir smurto prevencijos komisija. Parengto projekto tikslai: įstatyminiu lygmeniu reglamentuoti reikalavimus viešosios informacijos rengėjams ir (ar) skleidėjams dėl skelbtinos informacijos savižudybių tema turinio bei pateikimo būdo. Parengto projekto uždaviniai: į Lietuvos Respublikos visuomenės informavimo įstatymą su tam tikrais papildymais iš Pasaulio sveikatos organizacijos bei Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybos rekomendacijų perkelti Lietuvos visuomenės informavimo etikos kodekso nuostatas.

Lietuvos Respublikos visuomenės informavimo įstatymo Nr. I-1418 22 straipsnio pakeitimo įstatymas Nr. XIII-1470 įsigaliojo 2018 m. rugsėjo 20 d.

 

V. KOMISIJOS SVARSTYTI PARLAMENTINĖS KONTROLĖS KLAUSIMAI

 

Komisija 2018 m. svarstė šiuos parlamentinės kontrolės klausimus:

1. Emocinis raštingumas ir jo vaidmuo priklausomybių prevencijai. Posėdžio metu nutarta bendradarbiaujant su Seimo komitetais, komisijomis ir kompetentingomis valstybės institucijomis, peržiūrėti Tarptautinėje ligų kodų sistemoje esantį „F00–F99“ kodų (psichikos ir elgesio sutrikimai) sąrašą, siekiant sumažinti ribojimus dirbti tam tikrą darbą dėl epizodinių psichikos sveikatos sutrikimų – teikti siūlymus iš minėto sąrašo pašalinti tam tikras „F“ kodo diagnozes.

2. Priklausomybės nuo medikamentų, interneto, sekso, kt. prevencijos politikos įgyvendinimas Lietuvoje. Bendrame posėdyje su Priklausomybių prevencijos komisija nutarta inicijuoti, kad kompleksiškai būtų peržiūrėta ir atnaujinta Lietuvos Respublikos Seimo 2007 m. balandžio 3 d. nutarimu Nr. X-1070 „Dėl Psichikos sveikatos strategijos patvirtinimo“ patvirtinta Psichikos sveikatos strategija, vertinant šios strategijos įgyvendinimo ataskaitoje pateiktus rezultatus.

3. Teisėsaugos gebėjimai identifikuoti ir tinkamai kvalifikuoti visų rūšių smurtą prieš vaikus ir moteris – nepradedami, nutraukiami ir sustabdomi ikiteisminiai tyrimai. Posėdyje nuspręsta kreiptis į kompetentingas institucijas dėl statistinių duomenų apie smurto aukas – vaikus ir moteris, bei ekspertizių atlikimo terminus pateikimo.

4. Savižudybių ir smurto prevencijos programos diegimas į mokytojų rengimo programas. Apsvarsčius klausimą, nuspręsta paraginti Švietimo ir mokslo ministeriją pasiūlyti mokykloms aktyviau ir geranoriškiau spręsti vaikų poilsio kambarių klausimus.

5. Smurto atpažinimas švietimo įstaigose bei socialinių paslaugų centruose. Komisija paragino Švietimo ir mokslo ministeriją aktyviau rūpintis, kad mokyklose būtų viešai prieinama aiški informacija smurto prevencijos klausimais ir užtikrinti, kad iki š. m. rugsėjo 1 d. bus pakartotinai išplatinti dar 2017 m. rugpjūčio mėn. parengti plakatai, skirti visų Lietuvos mokyklų, darželių, kitų ugdymo įstaigų, taip pat vaikų globos namų ir vaikų dienos centrų darbuotojams. Taip pat pasiūlyta Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai kartu su Švietimo ir mokslo ministerija parengti ir išplatinti vaikams skirtą vaizdinę medžiagą (plakatus ir lankstinukus) smurto prevencijos tema, kad vaikai geriau suprastų, kas yra smurtas ir išdrįstų informuoti suaugusiuosius apie patirtą smurtą.

6. Psichologinės pagalbos prieinamumas aukštosiose mokyklose. Po posėdžio kreiptasi į aukštąsias mokyklas prašant pateikti informaciją, kokių priemonių buvo imtasi gavus Lietuvos studentų sąjungos kreipimąsi ir kokie buvo priimti sprendimai dėl psichologinės pagalbos prieinamumo gerinimo aukštosiose mokyklose. Taip pat pasiūlyta Seimo Švietimo ir mokslo komitetui kartu su Savižudybių ir smurto prevencijos komisija imtis koordinacinio vaidmens – paskatinti Švietimo ir mokslo ministeriją kartu su kompetentingomis institucijomis parengti ir pateikti gaires bei konkrečias rekomendacijas aukštosioms mokykloms psichologinės pagalbos prieinamumo, prevencinių priemonių taikymo psichologinio smurto ir seksualinio priekabiavimo klausimais.

7. Pagalbos savižudybės grėsmę patiriantiems, savižudybės krizę išgyvenantiems asmenims teikimas. Po posėdžio Komisija kreipėsi į Švietimo ir mokslo ministeriją su siūlymu skirti finansavimą ir užtikrinti mokymus ministerijai pavaldžių įstaigų darbuotojų parengimui vykdyti nuostatuose nurodytas psichologinės pagalbos funkcijas, susidūrus su savižudybės grėsmę patiriančiu, savižudybės krizę išgyvenančiu asmeniu.

8. Psichologinės pagalbos prieinamumas teikiant kompleksines paslaugas šeimai pagal naująją vaiko teisių apsaugos sistemą. Komisija kreipėsi  į Europos socialinio fondo agentūrą dėl informacijos apie projektuose „Kompleksinės paslaugos šeimai" įdarbintų psichologų skaičiaus, jų teikiamų paslaugų apimties ir galimybės didinti įkainius už psichologų teikiamas paslaugas didinimo.

9. Pertekliniai ribojimai mokytis ir dirbti asmenims, turintiems psichikos ir elgesio sutrikimų. Pasiūlyta Sveikatos apsaugos ministerijai rengiamus pakeitimus dėl perteklinių ribojimų mokytis ir dirbti asmenims, turintiems psichikos ir elgesio sutrikimų, derinti su psichologais, žmogaus teisių stebėjimo institucijomis, pacientų organizacijų atstovais, taip pat paprašyta informuoti Komisiją kokia situacija šiuo metu yra ir kas yra planuojama ateičiai dėl  priklausomybių ir psichikos ligų įskaitų.

10. Statistinių duomenų rinkimo smurto prieš vaikus ir moteris atvejais pakeitimai. Apsvarsčius šį klausimą, nuspręsta deleguoti Seimo Savižudybių ir smurto prevencijos komisijos narę Dovilę Šakalienę į Statistikos departamento planuojamą organizuoti tarpinstitucinį pasitarimą šiuo klausimu.

 

VI. KITI KOMISIJOS SVARSTYTI KLAUSIMAI

 

Komisija posėdžių metu taip pat svarstė klausimus dėl:

  • seksualinio priekabiavimo atvejų ir pagalbos prieinamumo studentams aukštosiose mokyklose;

  • patyčių prevencijos priemonių įgyvendinimo;

  • atsakingų institucijų tyrimų išvadų po smurto prieš mažametį vaiką įvykio Kaune ir planuojamų pokyčių naujojoje vaiko teisių apsaugos sistemoje;

  • emocinės pagalbos teikimo asmenims, ištikus krizinei situacijai (artimojo savižudybės, smurto ir kitų nelaimių atvejais), sistemos kūrimo;

  • kompleksinių savižudybių prevencijos priemonių įgyvendinimo (įskaitant asmenų, gebančių atpažinti savižudybių riziką ir tinkamai reaguoti, parengimą) visose savivaldybėse užtikrinimo ir gerosios savivaldybių patirties sklaidos;

  • vaiko teisių apsaugos sistemos reformos įgyvendinimo;

  • neapykantos nusikaltimų atpažinimo.

 

 

 

Komisijos pirmininko pavaduotojas                                                                                         Andrius Navickas