Priklausomybių prevencijos komisija

Komisijos nariai aplankė psichosocialinės reabilitacijos centrą

       2017 m. gegužės 24 d. Seimo Priklausomybių prevencijos komisijos nariai, vykdydami parlamentinę kontrolę dėl asmenų, priklausomų nuo psichoaktyviųjų medžiagų, psichologinės ir socialinės reabilitacijos, socialinės integracijos, socialinės atskirties mažinimo, susipažino su projekto įgyvendinamo, vykdant 20142020 m. Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos 8 prioriteto „Socialinės įtraukties didinimas ir kova su skurdu“ įgyvendinimo priemonę Nr. 08.3.1-ESFA-V-411 „Asmenų, priklausomų nuo psichoaktyviųjų medžiagų, socialinė integracija“ (toliau – Projektas) partneriais, kuriuos pristatė Narkotikų tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorė Inga Juozapavičienė.

 

 

Šiuo projektu siekiama suteikti asmenims, priklausomiems nuo psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo, galimybę gauti psichologinės ir socialinės reabilitacijos paslaugas tam, kad jie galėtų sėkmingai integruotis į visuomenę. Nutraukus psichoaktyviųjų medžiagų vartojimą sumažėja tokių asmenų socialinė atskirtis, gerėja jų psichinė sveikata, mažėja pavojus kitų žmonių saugumui, materialiniai nuostoliai dėl nusikalstamumo, nedarbo, eismo įvykių ir pan. Šių paslaugų teikimą užtikrina 13 projekto partnerių – psichologinės socialinės reabilitacijos (trumpalaikės socialinės globos) įstaigų, kuriose psichologinės ir socialinės reabilitacijos programa vykdoma nuo 7 iki 12 mėn. Tai įstaigos, kurios padeda keisti vartojančio psichoaktyviąsias medžiagas asmens įpročius ir formuoti sveiko ir blaivaus gyvenimo, savidisciplinos įgūdžius. Viena svarbiausių šios veiklos sąlygų – savanoriškas, nuo psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo kenčiančio asmens, sprendimas gauti psichologinės ir socialinės reabilitacijos paslaugas. Asmuo į įstaigą atvyksta savo valia, pats apsisprendęs keisti savo gyvenimą. Priklausomas nuo psichoaktyviųjų medžiagų asmuo imasi atsakomybės už savo gyvenimą, mokosi priimti pagalbą bei dalyvauti socialinės psichologinės reabilitacijos programoje bei įsipareigoja laikytis visų įstaigos taisyklių bei griežtos dienotvarkės. Uždaroje aplinkoje vyksta darbas su savimi, teikiamos individualios konsultacijos bei vyksta grupiniai užsiėmimai su psichologais ir socialiniais darbuotojais, formuojami socialiniai ir darbinai įgūdžiai. Visose psichologinės socialinės reabilitacijos įstaigose, reabilitacijos procesas suskirstomas į kelis etapus su palaipsniui vis didėjančia asmens  atsakomybe ir įsipareigojimais bei mažesniais apribojimais.

Projektas suteikia galimybę 1600 asmenų, priklausomų nuo psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo, nemokamai gauti psichologinės ir socialinės reabilitacijos paslaugas bei galimybę sėkmingai integruotis į visuomenę.  Numatoma, kad 40 proc. psichologinės bei socialinės reabilitacijos dalyvių, kurie sėkmingai baigs socialinės psichologinės reabilitacijos programą pradės ieškoti darbo, mokytis arba dirbti, įskaitant savarankišką darbą. Šie asmenys nepriklausys socialinės atskirties grupei, jie bus naudingi visuomenei, išspręs savo svarbiausias materialines, psichologines ir socialines problemas – nedarbą, finansų nebuvimą, neprisitaikymą prie  bendruomenės ir pan.

 

 

Komisijos nariai aplankė vieną iš psichologinės socialinės reabilitacijos įstaigų, nuo alkoholio ir narkotikų priklausomų žmonių psichosocialinės reabilitacijos centrą „Nugalėtojų akademija“ (toliau – Centras), kurio direktorius Linas Gasiliauskas Komisijos nariams aprodė reabilitacijos centro patalpas, supažindino su reabilitacijos programa. Į šį reabilitacijos centrą yra priimami vyrai ir moterys, ne jaunesni kaip 18 metų amžiaus, priklausomi nuo narkotikų ar alkoholio. Vienu metu centre gyvena ne daugiau kaip 20-25 asmenys. Reabilitacijos programa trunka 14 mėnesių ir yra suskirstyta į 4 etapus: nekontaktinis, adaptacijos bendruomenėje etapas, atsakingumo ir ribotų kontaktų etapas, sprendimų ir kontaktų su aplinka etapas, integracijos į visuomenę etapas. Kiekvieno etapo trukmė yra 2-4 mėnesiai. Siekiant užtikrinti blaivaus gyvenimo įgūdžių formavimą, reintegraciją į visuomenę ir darbo rinką, programos dalyviams yra siūloma: 12 žingsnių blaivėjimo programos studijos, psichologo konsultacijos, individuali ir grupinė terapija, socialinio darbuotojo konsultacija, paskaitos priklausomybių tematika, narkomanų anonimų grupės, darbo terapija, meno terapija, teisinės konsultacijos, kt. Centre užtikrinamas turiningas ir aktyvus laisvalaikis.

Komisijos nariams buvo išsakytos problemos su kuriomis susiduriama, pagrindinės jų – finansavimo bei priklausomybės nuo alkoholio bei kitų psichoaktyviųjų medžiagų socialinės reintegracijos paslaugų prieinamumo po socialinės reabilitacijos stoka,  todėl atkreiptas dėmesys į tai, kad būtina kurti socialinės reintegracijos į visuomenę ir darbo rinką paslaugų sistemą.

 

 

 

 

 

Komisijos pirmininkė Laimutė Matkevičienė, tel. (8 5) 239 6684

 

Parengė

Komisijų sekretoriato patarėja

Erika Mikalajūnienė, tel. (8 5) 239 6815, e. p. erika.mikalajuniene@lrs.lt