Komisijos pirmininkė dalyvavo diskusijoje „Vaikystė šešėlyje“
Birželio 1 d., Tarptautinę vaikų gynimo dieną, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas kartu su asociacija „Mentor Lietuva“ surengė diskusiją, skirtą atliktos visuomenės apklausos „Alkoholio vartojimo problema: apie visuomenę ir visuomenei“ rezultatams pristatyti.
2017 m. lapkričio – 2018 m. vasario mėn. departamentas ir asociacija iniciavo socialinę kompaniją „Vaikystė šešėlyje“. Pirmas šios socialinės kompanijos žingsnis – kreipimasis į visuomenę su klausimais, ar jiems teko vaikystėje susidurti su skausminga alkoholizmo patirtimi šeimoje ir kaip tai veikė jų praeitį ar dabartį. Kompanijos tikslas – atskleisti tą šydą, tą šešėlį, kuriame žmonės tyliai kenčia vieni ir neieško pagalbos, tam, kad paskatinti žmones, susidūrusiais su skaudžia patirtimi, žengti antrą žingsnį – sąmoningai siekti paramos ar gydymo.
Renginio akimirkos. Komisijos pirmininkės Laimutės Matkevičienės asmeninio archyvo nuotrauka
Diskusijoje dalyvavusios prelegentės: Komisijos pirmininkė Laimutė Matkevičienė, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorė Inga Juozapavičienė, Ieva Zasimauskaitė, departamento specialistė Simona Bieliūnė, psichologė Justina Kymantienė, asociacijos „Mentor Lietuva“ generalinė sekretorė Eglė Degutienė, taip pat Eglė Jackaitė, dalijosi savo asmenine patirtimi, susijusia su alkoholio vartojimu šeimoje, atskleidė tyrimų rezultatus.
Apibendrinus apklausos rezultatus: 52 proc. respondentų sąlyginai galima pavadinti asmenimis, kurių šeimose buvo žalingas alkoholio vartojimas ar priklausomybė nuo alkoholio, net 50 proc. apklausos dalyvių teigiamai pažymėjo teiginį „ar kada nors teko girdėti besipykstančius tėvus, kai vienas jų buvo išgėręs alkoholio?“, net 33 proc. žmonių teigiamai atsakė į klausimą „ar kada nors slėgė mintys dėl tėčio ar mamos alkoholio vartojimo ar su tuo susijusių sunkumų?“.
Vienišumo, pykčio, nusivylimo jausmas, nervingumas dėl tėčio ar mamos negalėjimo nustoti vartoti alkoholį. Daugiau nei ketvirtadalis (27 proc.) žmonių tvirtino turėję kada nors tokios patirties.
Beveik trečdalis apklausos dalyvių teigė norėję vaikystėje, kad jų namai būtų tokie, kaip draugų, kurių tėvai neturi alkoholio vartojimo problemų. 5 iš 10 šeimų galimai susiduriama su alkoholio vartojimu susijusiais iššūkiais, 30-34 m. amžiaus apklausos atsakymų pateikę žmonės galėtų būti įvardyti kaip labiausiai paliesti alkoholio vartojimo problemos šeimoje.
Tie respondentai, kurie įvardijo, kad sulaukė pagalbos, jos pagrindinis tiekėjais pažymėjo savo artimuosius, dalis savo draugus. Ar tai galima pavadinti pagalba? Iš esmės taip, palaikymas, pokalbis, išklausymas, supratimas yra labai reikalingi, tačiau profesionali pagalba, respondentų turima patirtimi, praktiškai nepasiekė.
Visos, diskusijoje dalyvavusios prelegentės siekė ištransliuoti žinutę, kad visi, bet kokiu būdu susiduriantys su alkoholizmo problemos sukeltais iššūkiais, išdrįstų kreiptis pagalbos.
Atsakydama į klausimą, kokie galėtų būti sprendimai, kad dabar augančių vaikų ateitis būtų kitokia, Laimutė Matkevičienė sakė, kad „turime būti rūpestingi ir privalome būti atsakingi, turime pradėti nuo savęs <...>, norėtųsi, kad suaugusieji, darželyje, laiptinėje, parke, gatvėje, pamatytų vaiką, būtume pirmieji, kurie ištiesiame jam ranką“.
Akivaizdu, kad pagarba vaikams yra pirmiausia sąlyga išmokti vaikus pagarbiai elgtis su savo tėvais, vėliau – su savimi ir kitais aplink esančiais. Net tik būdami vaikais, bet ir suaugusiais, pabrėžia dėmesio stoką vaikystėje, nepriklausomai nuo to, ar šeima patiria sunkumus su alkoholio vartojimu, ar ne.
Pagarbaus, lygiaverčio santykio kūrimas ir dėmesys vaikui, saugumo užtikrinimas, valstybės, savivaldybės, bendruomenės, aplink vaiką esančių žmonių pareiga, nepaliekant vaikų nesaugioje šeimos aplinkoje ir kitos priemonės, galėtų prisidėti prie visuomenės gerovės kūrimo dabar ir ateityje.
Komisijos pirmininkė Laimutė Matkevičienė, tel. (8 5) 239 6684
Parengė
Komisijų sekretoriato patarėja
Erika Mikalajūnienė, tel. (8 5) 239 6815, e. p. erika.mikalajuniene@lrs.lt