Komisijos išvada "Dėl Seimo narės Astos Kubilienės elgesio"
LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO
ETIKOS IR PROCEDŪRŲ KOMISIJA
IŠVADA
DĖL SEIMO NARĖS ASTOS KUBILIENĖS ELGESIO
2018-05-16 Nr. 101-I-26
Vilnius
Seimo Etikos ir procedūrų komisija (toliau – Komisija) Rita Tamašunienė, Aušrinė Norkienė, Antanas Matulas, Andrius Palionis, Aušra Papirtienė ir Ona Valiukevičiūtė, gavusi Seimo narės Astos Kubilienės kreipimąsi dėl jos pačios elgesio Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Šeimos medicinos centre, vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto (toliau – Seimo statutas) 78 straipsnio 1 dalies 3 punktų nuostatomis teikia šią išvadą.
Etikos ir procedūrų komisija nustatė:
2018 m. kovo 14 d. „Info TV“ laidoje „Info diena“ buvo paskelbta informacija apie tai, jog 2018 m. kovo 12 d. Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Šeimos medicinos centre (toliau – Centras) Seimo narė A. Kubilienė, nesulaukusi apžiūros, sukėlė skandalą, reikalavo išskirtinių gydymo paslaugų.
Reportaže teigiama, kad A. Kubilienė 2018 m. kovo 9 d. turėjo atvykti apžiūrai pas gydytoją, tačiau supainiojo dienas ir į Centrą atvyko 2018 m. kovo 12 d. Nesulaukusi apžiūros A. Kubilienė ėmė kelti skandalą ir „iškart prašėsi pas vadovus“. A. Kubilienė teigia, kad dienų nesupainiojo, registravosi būtent 2018 m. kovo 12 d. Eilėje pralaukusi valandą ėmė aiškintis, kodėl yra nepriimama, reikalauti, kad ją priimtų ne rezidentė, o vedėja. A. Kubilienė teigia, kad ji negalėjo registruotis 2018 m. kovo 9 d., kadangi jai buvo paskirti vaistai penkioms dienoms, o eiti pas gydytoją neišgėrus viso vaistų kurso nebuvo prasmės.
Reportaže kalbintas Centro vadovas Vytautas Kasiulevičius teigė, jog A. Kubilienei buvo pasiūlytos gydytojo rezidento paslaugos, kadangi ją gydanti gydytoja tuo metu atostogavo. Ar A. Kubilienė atsisakiusi šių paslaugų, jis nežino, tačiau pagal administracijos pasakojimą, A. Kubilienė kreipėsi iš karto į vadovybę.
Santaros klinikų direktorė medicinai ir slaugai Danguolė Jankauskienė palydėjo A. Kubilienę pas skyriaus vedėją Liną Vencevičienę, kuri ir apžiūrėjo A. Kubilienę. Tuo metu L. Vencevičienė ligonių nepriiminėjo, todėl kitų ligonių vizitų nereikėjo perkelti tam, kad būtų priimta A. Kubilienė.
Seimo narė A. Kubilienė komisijai paaiškino, kad Centro pacientė ji yra jau 30 metų. 2018 m. kovo mėnesį susirgusi kreipėsi į Centro medikus, jai buvo paskirtas medikamentinis 5 dienų gydymas. Savijautai negerėjant ji iš sutuoktinio telefono numerio registravosi pas gydytoją. Ji turėjo būti registruojama 2018 m. kovo 12 d. pas gydytoją rezidentą, kadangi ją gydanti gydytoja tuo metu atostogavo. Tokią informaciją ji iš karto gavo telefonu. Pas gydytoją ji atvyko 2018 m. kovo 12 d., tačiau paaiškėjo, kad registracijos sistemoje jos pavadės nėra. Kadangi tai buvęs ne pirmas kartas, kai yra suklystama registruoti, o Centro vadovo V. Kasiulevičiaus darbe jau nebuvo, ji kreipėsi iš karto į Santaros klinikų vadovybę. Seimo narės A. Kubilienės manymu, taip pasielgti privalo kiekvienas asmuo, jei mato, kad įstaigos personalas dirba nepakankamai gerai. Santaros klinikų administracijos patalpose ją pasitiko klinikų vadovas Juozas Raistenskis. Apie situaciją jis jau žinojo, Seimo narės A. Kubilienės manymu, jam pranešė Centro darbuotojai. J. Raistenskis informavo, kad A. Kubilienės priimti negali, kadangi jo kabinete yra jos siųsta komisija. Seimo narės A. Kubilienės manymu, tai buvo Sveikatos apsaugos ministerijos komisija, kadangi Seimo Sveikatos reikalų komitetas jokių komisijų į klinikas nesiuntė. Dėl šios situacijos A. Kubilienę priėmė direktorė medicinai ir slaugai Danguolė Jankauskienė. A. Kubilienės ji išklausė tylėdama, tuomet ėmė kažkam skambinti. Kadangi prisiskambinti nepavyko, D. Jankauskienė pasakė, kad joms reikia nueiti pas Centro skyriaus vedėją L. Vencevičienę. A. Kubilienė paprašė jos nelydėti, tačiau D. Jankauskienė tai darė savo noru. L. Vencevičienė apžiūrėjo pacientę ir paskyrė tolesnį gydymą.
2018 m. balandžio 12 d. rašte Nr. SR-2210 Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų direktorė medicinai ir slaugai Danguolė Jankauskienė nurodė, kad 2018 m. kovo 12 d. Seimo narė A. Kubilienė kreipėsi į ją su nusiskundimu, kad Centre ji pakartotinai neteisingai užregistruojama. Registratūros koordinatorė Rūta Adomaitienė nurodė, kad pacientė buvo registruota ne 2018 m. kovo 12 d. ,bet 2018 m. kovo 9 d. Tačiau A. Kubilienė patikino, kad tikrai registravosi 2018 m. kovo 12 d. Kadangi buvo akivaizdu, jog pacientei reikalinga medicininė pagalba, buvo nutarta pirmiausia pasirūpinti paciente, paskui spręsti registracijos problemas. D. Jankauskienė bandė skambinti Centro vadovui bei skyriaus vedėjai, tačiau to padaryti nepavyko. Todėl ji pati palydėjo A. Kubilienę į Centrą ir paprašė L. Vencevičienės suteikti medicininę pagalbą pacientei. A. Kubilienė neprašė jos lydėti. Rašte taip pat pabrėžiama, kad šitaip būtų pasielgta be kurioje situacijoje, nesvarbu, koks asmuo yra pacientas.
Pagal pateiktus duomenis iš Informacinės sistemos archyvo matyti, kad A. Kubilienė į Centrą registracijai skambino 2018 m. kovo 8 d., ji buvo registruota 2018 m. kovo 9 d. ir apie tai ji buvo informuota SMS žinute. A. Kubilienė buvo registruota pas gydytoją rezidentą.
Centro vadovas V. Kasiulevičius paaiškino, kad, jo nuomone, pacientė A. Kubilienė atvyko ne tą dieną, kai buvo registruota. Jo paties darbo laikas jau buvo pasibaigęs, todėl išsamiai komentuoti situacijos jis negalįs. Pagal Informacinės sistemos duomenis A. Kubilienė buvo registruota pas gydytoją rezidentą. A. Kubilienė pati kreipėsi į Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų direktorę medicinai ir slaugai Danguolę Jankauskienę, kuri A. Kubilienę palydėjo pas skyriaus vedėją L. Vencevičienę.
Lietuvos Respublikos valstybės politikų elgesio kodekse įtvirtinti elgesio principai, kuriais politikai turi vadovautis viešajame gyvenime. Sąžiningumo, įpareigojantis politikus pareigas eiti sąžiningai ir laikytis aukščiausių elgesio standartų, vengti situacijų, galinčių paveikti sprendimų, kurie sukeltų visuomenėje abejonių, priėmimą; padorumo principas, įpareigojantis elgtis deramai pagal einamas pareigas, vengti situacijų, kai politiko elgesys kenktų institucijos, kurioje jis eina pareigas, reputacijai ir autoritetui, pavyzdingumo principas, įpareigojantis politikus deramai elgtis visuomenėje, laikytis visuotinai pripažįstamų dorovės, moralės ir etikos normų, nesavanaudiškumo – tarnauti valstybei ir visuomenės interesams, vengti tariamų ar tikrų viešųjų ir privačių interesų konfliktų, jiems iškilus, imtis visų reikiamų priemonių, kad jie būtų išspręsti greitai ir atitiktų visuomenės interesus, nenaudoti savo pareigų ar padėties siekdamas daryti įtaką kito asmens sprendimui, kuris galėtų būti naudingas politikui ar jo artimam asmeniui (Valstybės politikų elgesio kodekso 4 straipsnio 1 dalies 3, 5, 6 ir 7 punktai).
Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja:
1. Kadangi nėra telefoninio pokalbio, kurio metu Seimo narė A. Kubilienė registravosi pas gydytoją, garso įrašo nėra galimybės nustatyti, kuriai vizito dienai iš tiesų norėjo registruotis Seimo narė A. Kubilienė.
2. Pagal pateiktus dokumentus Seimo narė A. Kubilienė iš karto buvo registruojama pas gydytoją rezidentą ir apie tai žinojo.
3. Tyrimo metu negauta vizualinių, garso įrodymų apie galimai Seimo narės Astos Kubilienės sukeltą skandalą Centre.
4. Santaros klinikų direktorė medicinai ir slaugai D. Jankauskienė patvirtino, jog Seimo narė A. Kubilienė į ją kreipėsi ne prašydama išskirtinių medicininės priežiūros sąlygų, tačiau prašydama išspręsti susiklosčiusią situaciją, o D. Jankauskienė pati, niekieno neprašoma, palydėjo pacientę pas tuo metu ją galinčią priimti gydytoją.
Etikos ir procedūrų komisija, vadovaudamasi Valstybės politikų elgesio kodekso 9 straipsnio 1 dalies 1 punkto nuostatomis nusprendė:
1. Seimo narė Asta Kubilienė nepažeidė Valstybės politikų elgesio kodekso nuostatų.
2. Rekomenduoti Seimo narei A. Kubilienei dėl asmens duomenų atskleidimo ir galimo šmeižto kreiptis į teisėsaugos institucijas.
Pritarta bendru sutarimu.
Komisijos pirmininkė Rita Tamašunienė