Etikos ir procedūrų komisija

Komisijos išvada "Dėl Biudžeto ir finansų komiteto 2019 m. spalio 24 d. posėdžio"

LIETUVOS RESPUBLIKOS SEIMO

ETIKOS IR PROCEDŪRŲ KOMISIJA

IŠVADA

 

DĖL BIUDŽETO IR FINANSŲ KOMITETO 2019 M. SPALIO 24 D. POSĖDŽIO

 

2019-11-27    Nr. 101-I-23

Vilnius

 

Lietuvos Respublikos Seimo Etikos ir procedūrų komisija (toliau – Komisija): Antanas Matulas, Asta Kubilienė, Aušra Papirtienė, Virgilijus Poderys, Kazys Starkevičius, Dovilė Šakalienė, Ona Valiukevičiūtė, gavusi Seimo nario Mykolo Majausko 2019 m. spalio 24 d. prašymą įvertinti Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (toliau – Komitetas), atliekančio parlamentinį tyrimą dėl vietinių ir regioninių veiksnių ir aplinkybių, lėmusių 2009-2010 m. krizės Lietuvoje reiškinius ir viešųjų finansų būklę, įskaitant viešojo sektoriaus skolos dydį ir šios skolos valdymo sąnaudas, priimtų sprendimų atitiktį Seimo statuto, Seimo laikinųjų tyrimo komisijų įstatymo ir Komiteto, atliekančio parlamentinį tyrimą dėl vietinių ir regioninių veiksnių ir aplinkybių, lėmusių 2009-2010 m. krizės Lietuvoje reiškinius ir viešųjų finansų būklę, įskaitant viešojo sektoriaus skolos dydį ir šios skolos valdymo sąnaudas, darbo reglamento(toliau – Reglamentas) nuostatoms bei vadovaudamasi Lietuvos Respublikos Seimo statuto (toliau – Seimo statutas) 78 straipsnio 1 dalies 3 punkto nuostata, teikia šią išvadą.

 

Etikos ir procedūrų komisija nustatė:

Seimo narys M. Majauskas kreipėsi į Komisiją prašydamas įvertinti, ar 2019 m. spalio 24 d. vykusiame Komiteto posėdyje svarstant Komiteto galutines išvadas nebuvo pažeistos Seimo statuto ir Komiteto Reglamento nuostatos, nes, Seimo nario M. Majausko teigimu, Reglamento 12 punkte nustatytu laiku jam ir kitiems Komiteto nariams nebuvo pateikta posėdžio medžiaga.

Seimo narys M. Majauskas taip pat prašė išaiškinti, ar Europos Parlamento nario Stasio Jakeliūno dalyvavimas minėtame Komiteto posėdyje nepažeidė Reglamento 35 punkto ir posėdžio slaptumo principo.  

2019 m. spalio 22 d. Seimo interneto svetainėje buvo paskelbta Komiteto 2019 m. spalio 24 d. posėdžio darbotvarkė (https://www.lrs.lt/sip/portal.show?p_r=35769&p_event_id=12919). Darbotvarkėje buvo numatytas klausimas: „Dėl parlamentinio tyrimo „Dėl vietinių ir regioninių veiksnių ir aplinkybių, lėmusių 2009-2010 metų krizės Lietuvoje reiškinius ir viešųjų finansų būklę“ (uždaras).

2019 m. spalio 24 d. 12 val. vyko Komiteto posėdis. Dalyvavo 9 Komiteto nariai, kvorumas buvo. Komiteto nariai bendru sutarimu pritarė posėdžio darbotvarkei.

Komiteto pirmininkas Valius Ąžuolas informavo, kad buvo skelbta, jog vyks neviešas Komiteto posėdis, tačiau Komiteto nariai turės apsispręsti dėl to, ar posėdis bus atviras ar uždaras.

Komiteto pirmininkui V. Ąžuolui paprašius Komiteto narių apsispręsti dėl to, ar posėdis bus atviras, M. Majauskas pabrėžė, kad Komitetas neturi teisės to daryti, nes Reglamente yra  numatyta, jog galutinę išvadą priima komitetas uždarame posėdyje, kuriame dalyvauja komiteto nariai ir komiteto biuro darbuotojai. Balsavimas nebuvo užbaigtas.

Komiteto narys M. Majauskas teigė, kad negavo posėdžio medžiagos, kuri turėjo būti pateikta Komiteto nariams ne vėliau kaip prieš 24 valandas iki posėdžio. Medžiaga jam buvo pateikta tik posėdyje. Atsižvelgdamas į tai, M. Majauskas siūlė atidėti šio klausimo svarstymą. Dėl šio siūlymo balsuojama nebuvo.

Komiteto pirmininkas V. Ąžuolas pripažino, kad medžiaga per klaidą M. Majauskui galėjo būti neišsiųsta, be to, priminė, kad M. Majauskas ilgą laiką nedalyvavo parlamentiniame tyrime. V. Ąžuolas taip pat pažymėjo, kad pagrindinė medžiaga buvo pateikta anksčiau, o šiame posėdyje pateikiama Komiteto 2019 m. birželio 26 d. posėdyje patvirtintų parlamentinio tyrimo išvadų santrauka ir jų papildymai – pasiūlymai valstybės institucijoms. V. Ąžuolas siūlė laikyti, kad papildoma medžiaga nebuvo pateikta.

Komiteto pirmininkui V. Ąžuolui pasiūlius Komiteto nariai balsavo dėl to, ar pagrindinė medžiaga buvo pateikta laiku. Balsavimo rezultatai: už –  7, prieš – 1, susilaikė – 0. Nutarta, kad pagrindinė medžiaga buvo pateikta laiku.

Svarstant darbotvarkės klausimą V. Ąžuolas kiekvieną pasiūlymą valstybės institucijoms pristatydavo žodžiu ir dėl kiekvieno iš jų buvo balsuojama.

Komiteto pirmininkas V. Ąžuolas informavo, kad posėdyje jo, kaip pirmininko, kvietimu dalyvauja Europos Parlamento (toliau – EP) narys Stasys Jakeliūnas, nes S. Jakeliūnas buvo Komiteto pirmininkas, kai šis komitetas 2019 m. birželio 26 d. patvirtino atlikto parlamentinio tyrimo išvadas.

Komiteto nariui M. Majauskui pareiškus abejonę dėl EP nario S. Jakeliūno dalyvavimo Komiteto posėdyje, Komiteto pirmininkas V. Ąžuolas pasiūlė Komiteto nariams balsuoti dėl S. Jakeliūno dalyvavimo. Balsavimo rezultatai: už –  7, prieš – 1, susilaikė – 0. Nutarta, kad S. Jakeliūnas gali dalyvauti komiteto posėdyje.

 

Seimas 2018 m. kovo 29 d. nutarimu „Dėl pavedimo Lietuvos Respublikos Seimo Biudžeto ir finansų komitetui atlikti parlamentinį tyrimą dėl vietinių ir regioninių veiksnių ir aplinkybių, lėmusių 2009–2010 metų krizės Lietuvoje reiškinius ir viešųjų finansų būklę, įskaitant viešojo sektoriaus skolos dydį ir šios skolos valdymo sąnaudas“ Nr. XIII-1065 pavedė Komitetui parlamentinį tyrimą atlikti ir išvadą Seimui pateikti iki 2019 m. balandžio 15 d.

Seimo 2019 m. 2019 m. balandžio 11 d. nutarimu  „Dėl Lietuvos Respublikos Seimo 2018 m. kovo 29 d. nutarimo Nr. XIII-1065 „Dėl pavedimo Lietuvos Respublikos Seimo Biudžeto ir finansų komitetui atlikti parlamentinį tyrimą dėl vietinių ir regioninių veiksnių ir aplinkybių, lėmusių 2009–2010 metų krizės Lietuvoje reiškinius ir viešųjų finansų būklę, įskaitant viešojo sektoriaus skolos dydį ir šios skolos valdymo sąnaudas“ pakeitimo“ Nr. XIII-2062 parlamentinio tyrimo terminas buvo pratęstas iki 2019 m. spalio 31 d.

Pagal Seimo statuto 49 straipsnio 3 dalies nuostatą, komitetai, Seimo pavedimu atlikdami parlamentinį tyrimą, veikia pagal šio statuto 75 ir 76 straipsniuose nustatytas Seimo laikinųjų kontrolės arba tyrimo komisijų veiklos taisykles ir turi tokius pat įgaliojimus.

Seimo statuto 75 straipsnio 3 dalyje nustatyta, kad laikinųjų kontrolės arba tyrimo komisijų įgaliojimus nustato įstatymas.

Seimo statuto 75 straipsnio 3 dalis numato, kad jeigu nagrinėjamas klausimas yra susijęs su valstybės paslaptimi, laikinųjų kontrolės arba tyrimo komisijų posėdžiai uždari visiems asmenims, išskyrus kviestuosius, kurių sąrašas sudaromas pagal komisijos narių pageidavimus. Kitais atvejais laikinoji kontrolės arba tyrimo komisija rengti uždarus posėdžius gali tik gavusi Seimo pritarimą.

Seimo laikinųjų tyrimo komisijų įstatymo 7 straipsnio 6 dalyje analogiškai nustatyta, kad jeigu nagrinėjamas klausimas yra susijęs su valstybės paslaptimi, komisijos posėdžiai uždari visiems asmenims, išskyrus kviestuosius. Kviečiamųjų asmenų sąrašas sudaromas pagal komisijos narių pageidavimus. Kitais atvejais komisija rengti uždarus posėdžius gali tik gavusi Seimo pritarimą.

Pagal šio įstatymo 7 straipsnio 1 dalies nuostatą, komisijos darbo tvarką nustato jos reglamentas.

2018 m. balandžio 25 d. posėdyje Komitetas patvirtino Lietuvos Respublikos Seimo Biudžeto ir finansų komiteto, atliekančio parlamentinį tyrimą dėl vietinių ir regioninių veiksnių ir aplinkybių, lėmusių 2009-2010 m. krizės Lietuvoje reiškinius ir viešųjų finansų būklę, įskaitant viešojo sektoriaus skolos dydį ir šios skolos valdymo sąnaudas, darbo reglamentą (toliau – Reglamentas).

Reglamento 2 punkte nustatyta, kad Komitetas savo veikloje vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konstitucija, Lietuvos Respublikos Seimo statutu, Lietuvos Respublikos Seimo laikinųjų tyrimo komisijų įstatymu, kitais teisės aktais ir šiuo reglamentu.

Reglamento 12 punkte yra nustatyta, kad parengtas darbotvarkės projektas ir su ja susijusi medžiaga ne vėliau kaip prieš 24 valandas iki Komiteto posėdžio pradžios turi būti pateikta Komiteto nariams susipažinti.

Reglamento 35 punkte nustatyta, kad galutinę išvadą Komitetas priima uždarame posėdyje, dalyvaujant tik Komiteto nariams ir Komitetui padedantiems Biuro ir kitiems valstybės tarnautojams ir darbuotojams, dirbantiems pagal darbo sutartis.

 

Etikos ir procedūrų komisija konstatuoja:

1. Seimo interneto svetainėje 2019 m. spalio 22 d. buvo paskelbta Komiteto 2019 m. spalio 24 d. uždaro posėdžio darbotvarkė. Vykstant posėdžiui Komiteto narių balsavimas dėl to, ar posėdis bus atviras, nebuvo baigtas.

2. Spręsdamas, ar rengti uždarą posėdį, Komitetas turėjo vadovautis Seimo statuto 75 straipsnio 1 dalies ir Seimo laikinųjų tyrimo komisijų įstatymo 7 straipsnio 6 dalies nuostatomis, kurios numato, kad jeigu nagrinėjamas klausimas yra susijęs su valstybės paslaptimi, komisijos posėdžiai uždari visiems asmenims, išskyrus kviestuosius. Kviečiamųjų asmenų sąrašas sudaromas pagal komisijos narių pageidavimus. Kitais atvejais komisija rengti uždarus posėdžius gali tik gavusi Seimo pritarimą.  

3. Europos Parlamento narys S. Jakeliūnas Komiteto 2019 m. spalio 24 d. posėdyje dalyvavo Komiteto pirmininko V. Ąžuolo kvietimu. Posėdžio metu Komiteto nariai balsų dauguma pritarė S. Jakeliūno dalyvavimui.

4.  Pagal Reglamento 12 punkto nuostatą parengtas darbotvarkės projektas ir su ja susijusi medžiaga ne vėliau kaip prieš 24 valandas iki Komiteto posėdžio pradžios turi būti pateikta Komiteto nariams susipažinti.

5. Komiteto 2019 m. spalio 24 d. posėdžio medžiaga Komiteto nariams buvo pateikta likus mažiau kaip 24 valandoms iki Komiteto posėdžio pradžios. Komiteto nariui M. Majauskui posėdžio medžiaga (pasiūlymai valstybės institucijoms) buvo pateikta posėdžio metu. Tai, kad Komiteto nariai balsuodami nusprendė, jog pagrindinė medžiaga (išvados) buvo pateikta laiku, t. y. 2019 m. birželio mėn., nepaneigia fakto, kad nauja posėdžio medžiaga (pasiūlymai valstybės institucijoms) buvo pateikta nesilaikant Reglamente nustatyto termino. Precedentas, kai specialiosios tyrimo komisijos nariai balsavimo būdu siekia paneigti padarytą Reglamento pažeidimą, nėra tinkama praktika.

 

Etikos ir procedūrų komisija nusprendė:

1. Biudžeto ir finansų komitetas, priėmęs sprendimą leisti Europos Parlamento nariui Stasiui Jakeliūnui dalyvauti 2019 m. spalio 24 d. vykusiame šio komiteto posėdyje, Seimo statuto ir Seimo laikinųjų tyrimo komisijų įstatymo nuostatų nepažeidė.

Pritarta bendru sutarimu.

2. Biudžeto ir finansų komiteto 2019 m. spalio 24 d. posėdžio medžiaga komiteto nariams buvo pateikta pažeidžiant Biudžeto ir finansų komiteto, atliekančio parlamentinį tyrimą dėl vietinių ir regioninių veiksnių ir aplinkybių, lėmusių 2009-2010 m. krizės Lietuvoje reiškinius ir viešųjų finansų būklę, įskaitant viešojo sektoriaus skolos dydį ir šios skolos valdymo sąnaudas, darbo reglamento 12 punkto nuostatą.

Balsavimo rezultatai: už – 4, prieš – 0, susilaikė – 3.

 

 

 

Komisijos pirmininkas                                                                                              Antanas Matulas