Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos posėdžio dėmesio centre – rinkimų organizavimas nepaprastosios padėties metu
2020 m. gegužės 28 d. pranešimas žiniasklaidai
Seimo delegacijos Europos Tarybos Parlamentinės Asamblėjos (ETPA) pirmininkas Algirdas Butkevičius dalyvavo ETPA Politinių reikalų virtualiame posėdyje, kuriame kartu su ekspertais ir ETPA vadovybe apsikeitė nuomonėmis apie demokratinius procesus, kuriems įtakos gali turėti pandemija.
„Šiandienos posėdyje kartu su kolegomis iš 46 šalių ir kompetentingais ekspertais aptarėme iššūkius demokratijoms krizių laikotarpiu. Krizinėse situacijose, tokiose kaip COVID-19 pandemija, vyriausybės dažnai turi priimti neatidėliotinus veiksmus. Kaip tokiose situacijose parlamentai gali pritaikyti savo vaidmenis kaip stabilumo ir demokratijos legitimumo garantai? Manau, kad parlamentas visada yra gyvybiškai būtinas demokratijai, o pandemijos metu jo vaidmuo parlamentinės kontrolės atžvilgiu yra ypač svarbus“, – pažymėjo A. Butkevičius.
Posėdyje buvo dalijamasi šalių parlamentų patirtimi dirbant pandemijos metu, ekspertai pasidalijo įžvalgomis ir Venecijos komisijos išvadomis dėl rinkimų organizavimo nepaprastosios padėties metu.
Venecijos komisijos Demokratinių rinkimų tarybos pirmininkas Oliveris Kaskas (Oliver Kask) teigė, kad tam tikromis aplinkybėmis nepaprastųjų situacijų metu rinkimai gali būti perkelti vėlesniam laikotarpiui. Tai turėtų būti įtvirtinta įstatymu, kuriame būtų nurodomas laikotarpis, per kurį rinkimai turėtų įvykti. Bet net jei nėra tokio įstatymo, reikia atsižvelgti į aplinkybes – padėtis šalyje yra draudžianti judėjimą ar kitaip yra suvaržytos teisės gauti informaciją (apie rinkimus, kandidatus ir pan.).
Ekspertai pabrėžė, labai svarbu atsižvelgti į visuomenės nuomonę dėl rinkimų vėlinimo. Parlamentas, dirbdamas prailginto laikotarpio metu, turėtų būti apribotas nuo tokių galimybių kaip konstitucijos pataisos, svarbių reformų.
Rinkimų kampanija pandemijos metu turėtų vykti medijų pagalba (jei nėra galimybės rengti viešų renginių ar susitikimų).
Venecijos komisijos narys, Upsalos universiteto (Švedija) profesorius Ajanas Kameronas (Iain Cameron) pažymėjo, kad rinkimams pandemijos metu reikėtų rinktis tokius būdus kaip balsavimas paštu ar balsavimas internetu. Rinkimus rengti ne vieną, o kelias dienas, apmokyti rinkėjus iš anksto, kaip vyks balsavimas.
Įprastai nepaprastųjų situacijų metu rinkėjų aktyvumas būna mažesnis, nei rinkimams vykstant įprastomis aplinkybėmis.
Parlamentai, kurie vykdo rinkimų kampaniją nepaprastosios padėties metu, dažnai susiduria su dezinformacija ir melagienomis.
Dėl sunkumų garantuoti laisvą rinkimų kampaniją ir viešus debatus dėl ilgalaikių reformų, referendumai, ypač konstituciniai referendumai, turėtų būti nukelti iki nepaprastosios padėties pabaigos.
Parengė
Seimo kanceliarijos Tarptautinių ryšių skyriaus patarėja
Selija Levin
Tel. (8 5) 239 6216
El. p. selija.levin@lrs.lt