Seimo nario Jono Jaručio pranešimas: „Miškininkai neprieštarauja reformai, bet siūlo ją tobulinti“
2017 m. kovo 8 d. pranešimas žiniasklaidai
Kaip Seimo laikinosios Panevėžio krašto bičiulių grupės pirmininkas Panevėžyje inicijavau darbinį pasitarimą su aplinkos ministru Kęstučiu Navicku, Panevėžio apskrities miestų ir rajonų savivaldybių merais ir vicemerais, šioje teritorijoje veikiančių urėdijų urėdais ir miškininkais, šio krašto Seimo nariais. Diskutavome dėl numatomos valstybinių miškų sistemos reformos.
Ministras pristatė Miškų įstatymo pakeitimo projektą, kuriuo numatyta valstybinio miškų ūkio valdymo struktūra po reformos. Vykdant reformą planuojama visas 42 Lietuvoje veikiančias miškų urėdijas sujungti į vieną valstybės įmonę „Lietuvos valstybiniai miškai“. Kartu planuojama konsoliduoti ir VĮ Valstybinio miškotvarkos instituto bei Generalinės miškų urėdijos prie Aplinkos ministerijos funkcijas.
Susitikimo metu paaiškėjo, kad miškų urėdijų vadovai ir darbuotojai supranta šio sektoriaus reikšmingumą valstybei ir iš esmės neprieštarauja pertvarkoms, kurių rezultatas turėtų būti efektyvesnis miškų sektoriaus tvarkymas ir grąža valstybei. Tačiau miškininkai išsakė kai kuriuos apgailestavimus bei abejones ir pateikė konstruktyvių pasiūlymų.
Daugiausia abejonių buvo išsakyta dėl to, kad planuojama steigti vienintelę įmonę. Miškininkai atvirai išsakė baimę, kad sutelktus galią vienose rankose, gali sumažėti miško sektoriaus darbuotojų regionuose, taip pat, kad centralizavus visus viešuosius medienos pirkimus gali atsitikti taip, kad rajonuose esančios smulkios įmonės nebegalės nusipirkti medienos ir bus priverstos užsidaryti, atleisdamos darbuotojus. Kaip pavyzdys buvo pateiktas Rokiškio rajonas, kuriame su miškais, jų kirtimu ir medienos perdirbimu susijusiose įmonėse dirba apie 650 darbuotojų. Urėdai pagrįstai klausė ministro: kas tokiu atveju bus su šiais žmonėmis?
Miškininkai pasigedo konkrečios informacijos dėl numatomos valstybės naudos ir galimų kaštų – kas ir kiek išloš, kur bus sutaupyta, kokių sąnaudų prireiks. Ministrui buvo išsakytos ir techninio pobūdžio problemos, pvz., kas gali nutikti centralizavus buhalterinę apskaitą, apskritai – miško apskaitą.
K. Navickas džiaugėsi konstruktyvia diskusija. Susitikimo metu jis pirmąkart detaliau sužinojo, kaip vykdomi viešieji rangos darbų pirkimai, kurių atskiruose miško masyvuose būna dešimtys ir net šimtai. Nenuostabu, kad miškininkams tikrai kyla abejonių, kaip tai galės suvaldyti vienos įmonės administracija.
Miškininkai ir merai ministrui siūlė neapsiriboti tik vienintelio valstybinių miškų sistemos pertvarkos varianto svarstymu ir pateikti įvairesnių alternatyvų. Tikiuosi, kad būsimi panašūs darbiniai susitikimai leis pasiekti bendrą susitarimą dėl miškų reformos – ne tik Seime ar ministerijose, bet ir miškininkų bendruomenėje.
Daugiau informacijos:
Seimo narys Jonas Jarutis
Tel. (8 5) 239 6673, mob. 8 668 42 131
El. p. [email protected]