XII Seimas (2016–2020 m.)

Seimo narės P. Kuzmickienės pranešimas: „Medikų bendruomenė gyvena psichologinio teroro sąlygomis“

2019 m. lapkričio 6 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Po šiandien Seime Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narės Paulės Kuzmickienės organizuotos diskusijos apie mobingą gydymo įstaigose, parlamentarė kreipiasi į Socialinių reikalų ir darbo ministeriją dėl konvencijos apie mobingą ratifikavimo ir teigia, kad mobingo problema įsišaknijusi ne tik sveikatos apsaugos sistemoje – tai viena nacionalinių problemų įvairiuose sektoriuose ir darbovietėse.

Neseniai įvykusi didelė nelaimė atskleidė gydymo įstaigų problemas – medikų bendruomenė gyvena psichologinio teroro sąlygomis, patiria mobingą, yra pervargusi nuo didelių krūvių ir prastai vadybos požiūriu sudėlioto darbo grafiko, patirianti psichologinį smurtą, diktatūrą ir nuolatinį spaudimą – negali būti jokių klaidų darbe.

„Šiandien vykusiuose klausymuose-diskusijoje išgirdome, kokių priemonių jiems reikia, kad įgalintų patys save spręsti įsisenėjusias problemas. Vienas iš sprendimų – steigti nepriklausomo, anonimiškumą garantuojančio ir saugaus ombudsmeno pareigybę, kuris profesionaliai spręstų psichologinį terorizmą patiriančiųjų problemas. Turi būti žinoma, kokios pasekmės laukia naudojančiųjų psichologinį terorą. Ombudsmeno pareigybė galėtų veikti Darbo inspekcijoje, – pažymėjo P. Kuzmickienė. – Taip pat turime galvoti apie prieinamos ir efektyvios psichologinės pagalbos gydytojams ir slaugytojams organizavimą. Pasigirdo siūlymų, kad tai galėtų atlikti įsteigta Psichologinė tarnyba. O gal geriau kiekvienam suteikti galimybę per metus gauti valstybės apmokamas psichologo terapijų paslaugas? Tarnybų steigimas užima laiko, o paslaugų reikia šiandien.“

Parlamentarė taip pat pažymėjo, kad itin svarbu ir stiprinti universitete suteikiamas žinias apie psichologiją, galimus sutrikimus ir problemų sprendimo būdus.

„Universitetuose rengiant medikus būtina sustiprinti disciplinas, kurios suteikia žinių apie emocinės sveikatos priežiūrą. Tokių edukacinių priemonių reikia ir gydytojams, tačiau žvelgiant, kiek lėšų Sveikatos apsaugos ministerija yra numačiusi šiame etape, kaip kad sakė vienas iš dalyvių, teužteks saldainiams nupirkti, o ne imtis reikalingų mokymų. Turime stiprinti ne tik gydytojų ar slaugytojų, bet vadovų gebėjimus ir kompetencijas“, – teigė Socialinių reikalų ir darbo komiteto narė P. Kuzmickienė. 

Kartu diskusijoje kalbėta ir apie būtinybę nuolat tikrintis psichologinę sveikatą – peržiūrėti gydytojų licencijavimo taisykles, kurios griežtos tam tikriems gydytojų psichologiniams susirgimams ar negalavimams, įvesti gydytojams ir slaugytojams prievolę po kiekvieno sudėtingo atvejo kreiptis į psichologą, kasmet skirti dėmesio savo dvasinei higienai, išklausyti paskaitas, kuriose būtų pateikta informacija, kaip atpažinti streso, perdegimo simptomus.

 Diskusijoje su gydytojų ir slaugytojų bei ligoninių vadovais aptartas ir geresnių darbo sąlygų užtikrinimas.

„Kalbantis su specialistais aiškėja ir dar vienas faktas – gydytojams ir slaugytojams trūksta persirengimo kambarių, spintelių, poilsio kambarių, net elementarių pietavimo vietų ir laiko tam. Todėl būtina asmens sveikatos priežiūros įstaigose apgalvoti darbo sąlygų gerinimo priemones – pietavimo, sportavimo, poilsio erdvių steigimą, darbuotojų vaikų darželių grupių kūrimą. Ne mažiau svarbu ir klausimas, kurio iki šiol Sveikatos apsaugos ministerija nesugeba išspręsti – atlyginimai. Būtina kelti gydytojų ir slaugytojų atlyginimus, vertinant darbo sudėtingumą ir darbo krūvius. Šiuo metu ligoninėse visoje Lietuvoje itin trūksta etatų, tad rezidentai tampa pigia darbo jėga su ypač didelėmis darbo apimtimis. Deja, „valstiečių“ pateiktame biudžeto projekte nėra viltingų ženklų, kad atlyginimai medikams augtų“, – problemas akcentavo P. Kuzmickienė.

Parlamentarės P. Kuzmickienės rengtoje diskusijoje dalyvavo VšĮ Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės atstovė Lina Žižytė, Respublikinės Šiaulių ligoninės Vidaus kontrolės grupės vadovas Martynas Gedminas, gydytoja Miglė Gedminė, Lietuvos medikų sąjūdžio atstovė Jurgita Sejonienė, slaugytoja Rūta Baltušytė Sakalauskienė, Jaunųjų gydytojų asociacijos prezidentė gyd. rez. psichiatrė Kristina Norvainytė, Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos atstovė Erika Mažeikaitė, Seimo nariai Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė, Antanas Matulas, Mykolas Majauskas ir Monika Navickienė.

 

Daugiau informacijos:

Seimo narė Paulė Kuzmickienė

Tel. (8 5) 239 6640

El. p. [email protected]