XII Seimas (2016–2020 m.)

Seimo narių Dainiaus Kreivio, Ingridos Šimonytės ir Andriaus Navicko pranešimas: „Dėl susisiekimo ministro galimai sulaužytų įstatymų nuostatų ir pažeisto viešojo intereso – kreipimasis į Generalinę prokuratūrą“

2019 m. lapkričio 25 d. pranešimas žiniasklaidai

 

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Dainius Kreivys, Ingrida Šimonytė ir Andrius Navickas kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl viešojo intereso gynimo po lapkričio 11 d. susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus priimto įsakymo skirti AB Lietuvos pašto valdybą naujai keturių metų kadencijai, taip galimai pažeidžiant teisės aktų reikalavimus dėl kandidatų nepriklausomumo ir atrankos kriterijų.  

Susisiekimo ministras lapkričio 11d. įsakymo Nr. 3-506 1 punktu atšaukė iš AB Lietuvos pašto valdybos narius – N. Datkūną, G. Jukną, D. Merkiną, J. Laskauskienę, J. Stanišauskienę, o 2 punktu nuo lapkričio 26 d. naujai 4 metų kadencijai išrinko: Saulių Kerzą – Susisiekimo ministerijos Biudžeto ir investicijų departamento direktorių; Romą Andruškevičienę – Susisiekimo ministerijos Valstybės turto ir įmonių valdymo skyriaus vedėją; Povilą Drižą – Susisiekimo minis­­terijos Teisės ir personalo skyriaus patarėją; Janiną Laskauskienę – Susisiekimo ministerijos Valstybės turto ir įmonių valdymo skyriaus patarėją; Remigijų Šerį – AB Lietuvos radijo ir televizijos centro generalinį direktorių. To paties įsakymo 3 punktu nustatyta, kad naujai išrinkti valdybos nariai pradeda eiti valdybos narių pareigas, kai yra gautas Lietuvos banko pritarimas dėl jų tinkamumo.

Parlamentarai pažymi, kad AB Lietuvos pašto valdyba pagal įstatų 24 punktą – kolegialus bendrovės valdymo organas, sudarytas iš 5 narių, kurių dauguma (3 ir daugiau) turi būti nepriklausomi. Valdybos nario atrankos tvarka ir nepriklausomumo reikalavimai yra nustatyti Vyriausybės nutarimu. Tai reiškia, kad atsistatydinus AB Lietuvos pašto valdybai, susisiekimo ministras turėjo laikytis aprašo reikalavimų ir inicijuoti nepriklausomų kandidatų į valdybos narius atranką. Tačiau ministras J. Narkevičius ne tik neinicijavo ir nevykdė atrankos, bet ir paskyrė AB Lietuvos pašto valdybos nariais 4 Susisiekimo ministerijos valstybės tarnautojus, kurie neatitinka nepriklausomumo reikalavimo, nustatyto aprašo 11.1. punkte – nebūti tos įmonės, į kurios kolegialų organą pretenduoja, atranką inicijuojančio subjekto ar jam pavaldaus juridinio asmens valstybės tarnautojais ar darbuotojais ir paskutinius vienerius metus turi būti nėję tokių pareigų.

„Reikalavimu vykdyti atranką ir išrinkti nepriklausomus valdybos narius siekiama, kad būtų užtikrintas bendrovės valdymo teisėtumas ir būtų išrinkti kompetentingi valdybos nariai. Jie turi turėti ne tik aukščiausius profesinius įgūdžius, bet ir pasižymėti atskirų sričių kompetenciniais gebėjimais. Ministras Jaroslavas Narkevičiaus akivaizdžiai pažeidė teisės aktuose imperatyviai nustatytą valdybos narių nepriklausomumo reikalavimą. O kartu pažeistas ir viešasis interesas. Prokuratūra turėtų įvertinti tokius ministro veiksmus, vedančius prie teisinio nihilizmo“, – pažymėjo D. Kreivys.

Parlamentarų grupė kreipimesi į Generalinę prokuratūrą prašo prokuroro kreiptis į teismą su ieškiniu prašant panaikinti susisiekimo ministro J. Narkevičiaus lapkričio 11 d. įsakymo 2 ir 3 punktus bei prašyti teismo taikyti laikinąsias apsaugos priemones sustabdant susisiekimo ministro įsakymo Nr. 3-506 vykdymą. 

Prie Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų parlamentarų kreipimosi prisijungė ir Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Eugenijus Gentvilas.

 

Daugiau informacijos:

Seimo narys Dainius Kreivys

Tel. (8 5) 239 6605

El. p. Dainius.Kreivys@lrs.lt