Seimo nario Vytauto Bako pranešimas: „Apeliacinės instancijos teisme – Seimo pergalė“(papildytas pranešimas)
2020 m. balandžio 1 d. pranešimas žiniasklaidai
Seimo kanceliarijos archyvo nuotr.
2020 m. kovo 31 d. Panevėžio apygardos teismas atmetė Konkurencijos tarybos nario Elono Šato ieškinį Lietuvos Respublikai, atstovaujamai Seimo, dėl teiginių neatitikimo tikrovei ir neturtinės žalos atlyginimo.
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (NSGK) 2018 metais atlikus parlamentinį tyrimą dėl asmenų, verslo subjektų ir kitų interesų grupių galimo neteisėto poveikio valstybės institucijoms, priimant sprendimus ir galimos neteisėtos įtakos procesams, į teismą su ieškiniu kreipėsi Elonas Šatas.
Ieškovas teigė, jog viešojoje erdvėje paskleistas teiginys apie tai, kad koncernui „MG Baltic“ siekiant įsigyti dalį „Alitos“ akcijų atsirado poreikis turėti „savą žmogų“ Konkurencijos taryboje, ir juo tapo Elonas Šatas, neatitinka tikrovės ir prašė priteisti iš Lietuvos Respublikos 4000 Eur neturtinę žalą.
Vilniaus miesto apylinkės teismas buvo patenkinęs Elono Šato ieškinį, tačiau Panevėžio apygardos teismas apeliacine tvarka peržiūrėjęs bylą, panaikino sprendimą ir Elono Šato ieškinį visiškai atmetė.
Pasak teismo, ieškovo įvardijimas kaip „savas žmogus“ yra nuomonė. Be to, teisėjų kolegija pabrėžė, kad savo veiksmų nepaneigė ir pats Elonas Šatas, teismo posėdžio metu ieškovas neneigė bendravęs su koncerno atstovais, nurodė, jog jo darbo praktikoje įprastas dalykas buvo, esant poreikiui, parekomenduoti konkretų advokatą ar advokatus, turinčius patirties sprendžiant įvairius klausimus Konkurencijos taryboje, ar esant itin jautriam klausimui, susitikti neoficialiojoje aplinkoje su besikreipiančiais į tarybą subjektais. Teismas akcentavo, kad valstybės institucijų, vykdančių savo funkcijas, pateiktas duomenų vertinimas ir jo pagrindu padarytos išvados negali būti pagrindu taikyti Civilinio kodekso 2.24 straipsnio nuostatas dėl garbės ir orumo gynimo bei priteisti neturtinę žalą.
„Tai labai svarbus teismo sprendimas, apginantis parlamento teisę vykdyti parlamentinę kontrolę ir visuomenės teisę žinoti informaciją apie neskaidrius politikų ir pareigūnų ryšius su interesų grupėmis, jų daromą poveikį. Nuoširdžiai dėkoju valstybei šioje byloje atstovavusiai advokatei prof. Liudvikai Meškauskaitei ir NSGK biuro vadovui Vitalijui Dmitrijevui“, – sprendimą pakomentavo parlamentiniam tyrimui vadovavęs tuometis NSGK pirmininkas Vytautas Bakas.
Papildyta:
2021 02 24 d. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegija nutarė:
Panevėžio apygardos teismo, veikiančio Vilniaus apygardos teismo vardu, Civilinių bylų skyriaus teisėjų kolegijos 2020 m. kovo 31 d. sprendimą panaikinti ir palikti galioti Vilniaus miesto apylinkės teismo 2019 m. kovo 15 d. sprendimo dalį pripažinti viešojoje erdvėje paskleistą teiginį „VSD duomenimis, 2008 m. MG siekiant Įsigyti dalį „Alitos“ akcijų, atsirado poreikis turėti „savą žmogų“ Konkurencijos taryboje. Juo tapo dabartinis tarybos narys E. Š.“ neatitinkančiu tikrovės bei žeminančiu ieškovo E. Š. (a. k. duomenys neskelbtini) garbę ir orumą.
Daugiau informacijos:
Seimo nario Vytauto Bako patarėjas
Justas Valiuškevičius
El. p. [email protected]