Parlamentinė kontrolė
Nr.
Iniciavimo data
Iniciatorius
Vykdytojas
Priemonė
Vykdymas
1.
2019-12-18
Priklausomybių prevencijos komisija
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas
2019 m. gruodžio 18 d. Priklausomybių prevencijos komisijos posėdyje Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sveikatos tyrimų instituto mokslininkai, tyrimo vadovas, vyriausiasis tyrėjas prof. dr. Kastytis Šmigelskas ir tyrėja dr. Agnė Slapšinskaitė pristatė HBSC (angl. Health Behaviour in School-aged Children)-vieno iš pagrindinių paauglių gyvensenos ir sveikatos stebėsenos tyrimų Europoje, atliekamų pagal griežtą, vieningą tarptautinį tyrimo protokolą, rezultatus.
Šis tyrimas yra vykdomas kas ketverius metus Pasaulio sveikatos organizacijos iniciatyva ir apima 50 Europos, Šiaurės Amerikos ir Azijos šalių.
Lietuvoje šis tyrimas pradėtas vykdyti 1994 m. ir yra tęsiamas iki šiol, 2018 m. buvo atliktas septintasis tokio tipo tyrimas.
Pagrindinis tyrimo tikslas - geriau pažinti 11,13 ir 15 m. amžiaus Lietuvos moksleivių gyvenseną, elgseną, sveikatą, įvertinti gyvensenos ir sveikatos pokyčius, atsiradusius dėl įvairių socialinių, politinių, ekonominių ir kitų permainų bei reformų. Duomenys buvo analizuojami pagal lytį, moksleivio klasę (5-7-9 klasės) ir šeimos socialinę-ekonominę padėtį (žema-vidutinė-aukšta).
Tyrime dalyvavo atsitiktinai atrinktos 64 Lietuvos mokyklos, apklausti 4191 moksleivis.
Tyrimas atskleidė šiuos gyvensenos rodiklius: tik pusė Lietuvos mokinių kasdien pusryčiauja. Pagal šį rodiklį Europoje šalis užima 29 vietą. Apie 35 proc. moksleivių kasdien suvalgo vaisių arba daržovių. Tyrimas parodė, kad tik trečdalis mokinių yra kasdien fiziškai aktyvūs. Daugiau kaip pusė tyrime dalyvavusių moksleivių ryte nubudę nesijaučia pailsėję ir budrūs.
Dauguma Lietuvos mokinių savo sveikatą įvertino kaip gerą. Tik 13 proc. nurodė, kad jų sveikata yra prasta.
Kad iš jų tyčiojamasi bent kelis kartus per mėnesį, nurodė 28 proc. mokinių (2014 metais - 29 proc.). Internetines patyčias patiria apie 9 proc. mokinių.
3.
2019-10-09
Priklausomybių prevencijos komisija
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija,
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija
4.
2019-09-18
Priklausomybių prevencijos komisija
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas
Dėl tyrimo apie alkoholio vartojimo paplitimą nėštumo metu (projektas ALKOMET LT). Tyrimą išsamiai 2019 m. rugsėjo 18 d. Komisijos posėdyje pristatė Vilniaus universiteto Biomedicinos mokslų instituto Žmogaus ir medicininės genetikos katedros vedėjas, Vilniaus Universiteto Medicinos fakulteto dekanas, Nacionalinės sveikatos tarybos narys, prof. (HP) dr. Algirdas Utkus. Tyrimą atliko Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Biomedicinos mokslų instituto Žmogaus ir medicininės genetikos katedros mokslininkai, vadovaujami prof. dr. Algirdo Utkaus, įgyvendindami vienerių metų trukmės projektą „Vaisiaus poveikio alkoholiu paplitimo ir alkoholio įtakos naujagimių medžiagų apykaitai tyrimas Lietuvoje“ (Alkomet LT). Tyrimas finansuotas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis. Tyrimo duomenys buvo gauti tiriant depersonalizuotus naujagimių sauso kraujo mėginius, juose matuojant alkoholio žymenį - fosfatidiletanolio (toliau - PEth) koncentraciją. Tyrimo metu buvo ištirti 9068 mėginiai, PEth koncentracijų vertinimas buvo atliktas 2086 mėginiuose.
Tyrimas parodė, kad paskutinėmis nėštumo savaitėmis alkoholį vartojo 3 proc. nėščiųjų - tai sudarytų apie 700-800 gimdyvių per metus, o 0,15 proc. naujagimių, kurių kraujyje rasta labai didelės koncentracijos PEth - tai yra apie 40 naujagimių per metus, kurių motinos paskutinėmis nėštumo savaitėmis didžiuliais kiekiais vartojo alkoholį. Naujagimiai, kurių kraujyje rasta alkoholio žymens, buvo mažesnio svorio ir gimė neišnešioti.
Pasaulio Sveikatos Organizacijos duomenimis iš 1000 naujagimių 1-3 gimsta su vaisiaus alkoholiniu sindromu (sunkiausia alkoholio žala vaisiui). Vaisiaus alkoholinio sindromo spektro atvejų skaičius sudaro apie 1 procentą bendrojo populiacijoje.
Komisijos nariai aktyviai domėjosi tyrimo eiga ir rezultatais, Komisija svarstys galimybę šiai krypčiai numatyti finansavimą iš Visuomenės sveikatos stiprinimo fondo.
5.
2019-06-12
Priklausomybių prevencijos komisija
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija,
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija
2019 m. birželio 12 d. Komisijos posėdyje, dalyvaujant Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos, Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos, Respublikinio priklausomybės ligų centro, Valstybinio psichikos sveikatos centro, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atstovams, Komisija aiškinosi, kaip Vyriausybėje yra sprendžiamas klausimas dėl asmenų, sergančių psichikos ir elgesio sutrikimais dėl psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo, esant priklausomybės ar abstinencijos sindromui, savanoriškai atvykusiems gydytis į specializuotus priklausomybės ligų, psichiatrijos stacionarus ar kitas stacionarines asmens sveikatos priežiūros įstaigas, turinčias licenciją teikti narkologijos priežiūros paslaugas.
6.
2019-05-29
Priklausomybių prevencijos komisija
Lietuvos Respublikos teisingumo ministerija,
Kalėjimų departamentas prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos
2019 m. gegužės 29 d. Komisijos nariai, dalyvaujant Teisingumo ministrui Elvinui Jankevičiui, Teisingumo viceministrui Ernestui Jurkoniui, Kalėjimų departamento prie Teisingumo ministerijos direktoriui Virginijui Kulikauskui, Vilniaus pataisos namų direktoriui Viktorui Davidenko ir kitiems pareigūnams, lankėsi Vilniaus pataisos namuose esančiame viename iš keturių Lietuvos laisvės atėmimo vietų įstaigose veikiančių priklausomybių reabilitacijos centrų, domėjosi dėl priklausomybės ligų gydymo ir resocializacijos paslaugų teikimo laisvės atėmimo vietų įstaigose.
Šiuo metu laisvės atėmimo vietose yra nustatyti 406 suimtieji (nuteistieji), turintys psichikos ir elgesio sutrikimų vartojant alkoholį ir 988 suimtieji (nuteistieji), turintys psichikos ir elgesio sutrikimų vartojant narkotines ir psichotropines medžiagas. Iš viso, priklausomybės ligomis serga apie 22 proc. visų laisvės atėmimo vietų įstaigose laikomų asmenų.
Per 2018 m. į tardymo izoliatorius pateko 11 asmenų, kuriems laisvėje buvo taikyta pakaitinė terapija metadonu, kuri ir buvo tęsiama jiems suėmimo laikotarpiu. Vienam iš jų buvo paskirta arešto bausmė ? pakaitinė terapija buvo tęsiama ir arešto bausmės laikotarpiu iki paleidimo į laisvę, trims asmenims, įsiteisėjus laisvės atėmimo bausmės nuosprendžiui, pakaitinė terapija tęsiama ir pataisos namuose.
Darbe su priklausomais asmenimis prioritetas yra teikiamas programoms, kurios remiasi mąstymo ir elgesio korekcija. 2007?2009 m. Kalėjimų departamentas įsigijo keturias mąstymo ir elgesio korekcines programas, skirtas darbui su nuteistaisiais laisvės atėmimo vietose ir Lietuvos probacijos tarnyboje.
Kiekvienoje įkalinimo įstaigose suimtieji (nuteistieji) turi galimybę dalyvauti Anoniminių Alkoholikų ir Anoniminių narkomanų grupių, dirbančių pagal Minesotos 12-os žingsnių programą, veikloje.
Marijampolės pataisos namuose, Panevėžio pataisos namuose, Vilniaus pataisos namuose, Pravieniškių pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje veikia ir priklausomybių reabili
7.
2019-05-08
Priklausomybių prevencijos komisija
Lietuvos sveikatos mokslų universitetas,
Vytauto Didžiojo universitetas
2019 m. gegužės 8 d. Komisijos posėdyje Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sveikatos tyrimų instituto vadovas Mindaugas Štelemėkas ir Vytauto Didžiojo universiteto profesorė Ilona Tamutienė pristatė 2018 m. mokslininkų grupės atlikto tyrimo „Alkoholio vartojimo sąlygojamos žalos Lietuvoje skaičiavimo metodika ir žalos įvertinimas 2015 m. ir 2016 m.“ svarbiausius rezultatus.
Tyrėjai pasakojo, kad siekiant įvertinti alkoholio žalą buvo analizuotas platus su alkoholio vartojimu susijusių duomenų masyvas: Higienos instituto, Lietuvos statistikos departamento, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos, Informatikos ir ryšių departamento, Policijos, Teismų, Kalėjimų departamento duomenys.
Iš viso tyrime vertinta 51 liga, sveikatos būklė ar jų grupė, kurios visiškai ar iš dalies siejamos su alkoholio vartojimu.
8.
2019-04-10
Priklausomybių prevencijos komisija
Lietuvos Respublikos teisingumo ministerija,
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas
2019 m. balandžio 10 d. Komisijos posėdyje, dalyvaujant Teisingumo ministrui Elvinui Jankevičiui, Teisingumo viceministrams Ernestui Jurkoniui ir Žydrūnui Plytnikui, Teisingumo ministro patarėjui Gintarui Žandaravičiui, Kalėjimų departamento direktoriaus pavaduotojui, atliekančiam direktoriaus funkcijas, Valerij Vinckevič, Sveikatos apsaugos ministerijos, Respublikinio priklausomybės centro, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atstovams, Teisingumo ministras ir kiti atstovai pateikė informaciją apie pradėtą vykdyti įkalinimo įstaigų Sveikatos priežiūros skyrių reorganizavimą, siekiant sveikatos priežiūros paslaugų Lietuvos laisvės atėmimo vietų įstaigose optimizavimo.
Šio klausimo svarstymas tapo aktualus po to, kai Komisija gavo Seimo narių grupės pasirašytą kreipimąsi, kuriuo buvo perduotas įkalinimo įstaigose veikiančių Sveikatos priežiūros skyrių darbuotojų laiškas dėl, jų manymu, skubotų Teisingumo ministerijos vadovybės sprendimų, kurie pakenktų esminiams sveikatos priežiūros paslaugų organizavimo principams.
Kreipimesi nuogąstaujama, kad laisvės atėmimo vietų ligoninėje, esančioje Pravieniškėse, siekiama įkurti medicinos centrą iš kurio būtų aptarnaujamos visos įkalinimo įstaigos, tokiu būdu būtų siaurinamos paslaugų apimtys, ženkliai pablogintas paslaugų prieinamumas ir kokybė, darbo netektų labai daug patyrusių medicinos darbuotojų, kuriems jau dabar yra išdalinti atleidimo lapeliai.
Kreipimosi autoriai pasigenda optimizavimo ekonominio pagrįstumo analizės, abejoja ekonominiu optimizacijos efektu.
Komisijos posėdyje pasisakęs Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius patvirtino, kad šis klausimas yra labai svarbus, būtina rasti teisingus sprendimo būdus. Ministro nuomone, už pirminio ir antrinio lygio sveikatos priežiūros paslaugas, atsakinga turėtų būti Laisvės atėmimo vietų ligoninė, o ne Kalėjimų departamentas, kaip yra dabar.
Išklausius visus pasisakymus, bendra Komisijos narių nuomonė buvo tokia, kad daugiausia baimių ir neramumų ky
9.
2019-04-10
Priklausomybių prevencijos komisija
Lietuvos Respublikos teisingumo ministerija,
Kalėjimų departamentas prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos
2019 m. balandžio 10 d. Komisijos posėdyje, dalyvaujant Teisingumo ministrui Elvinui Jankevičiui, Teisingumo viceministrams Ernestui Jurkoniui ir Žydrūnui Plytnikui, Teisingumo ministro patarėjui Gintarui Žandaravičiui, Kalėjimų departamento direktoriaus pavaduotojui, atliekančiam direktoriaus funkcijas, Valerij Vinckevič, Sveikatos apsaugos ministerijos, Respublikinio priklausomybės centro, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atstovams ir kitiems atstovams buvo aptarti klausimai dėl resocializacijos paslaugų teikimo bei sergamumo žmogaus imunodeficito viruso liga (ŽIV/AIDS), lytiškai plintančiomis infekcijomis paplitimo ir gydymo Lietuvos laisvės atėmimo vietų įstaigose.
Teisingumo ministras pasidžiaugė, kad priėmus politinius sprendimus, nuo š. m. gegužės 1 d., žmogaus imunodeficito viruso liga ir kitos lytiškai plintančios infekcijos laisvės atėmimo vietų įstaigose bus gydomos Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis.
10.
2019-03-27
Priklausomybių prevencijos komisija
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija,
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerija
2019 m. kovo 27 d. Komisijos posėdyje, dalyvaujant Sveikatos apsaugos viceministrui Algirdui Šešelgiui, Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos priežiūros departamento direktoriui Audriui Ščeponavičiui, laikinai Respublikinio priklausomybės ligų centro direktoriaus pareigas einančiam Emiliui Subatai, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovams, Vilniaus pataisos namų direktoriaus pavaduotojui Česlovui Jociui, Vilniaus visuomenės sveikatos biuro atstovams, Priklausomybės ligų specialistų asociacijos atstovams, buvo išklausyta informacija, kaip yra įgyvendinamas 2017 metais pradėtas kurti priklausomybės konsultantų teikiamų paslaugų modelis, kiek jis yra naudingas priklausomybes turintiems žmonėms.
Šiuo metu priklausomybės konsultavimo paslaugos yra teikiamos Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Alytuje, Marijampolėje, taip pat Kauno, Vilkaviškio, Anykščių bei Pakruojo rajonuose.
11.
2018-12-12
Priklausomybių prevencijos komisija
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas,
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija
Priklausomybių prevencijos komisijos 2018 m. gruodžio 12 d. posėdyje, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktoriaus pavaduotoja Gražina Belian pristatė atlikto tyrimo "Alkoholio, tabako kontrolės priemonių įgyvendinimas savivaldybėse 2012-2018 m.". rezultatus.
Europos vietos savivaldos chartijos 3 straipsnis apibrėžta vietos savivaldos sąvoką, „Vietos savivalda reiškia, kad vietinės valdžios organai įstatymų nustatytose ribose turi teisę ir gebėjimą tvarkyti ir valdyti pagrindinę viešųjų reikalų dalį, už tai prisiimdamos pilną atsakomybę ir vadovaudamosi vietos gyventojų interesais“.
Tyrimo duomenimis, licencijų verstis mažmenine prekyba tabako gaminiais skaičius 2011-2018 m. yra sumažėjęs nuo 16943 iki 14756. Išskiriant savivaldybes, pagal vidutinį gyventojų skaičių, tenkantį vienai licencijai verstis mažmenine prekyba tabako gaminiais miestuose 2018 m., paskaičiuota, kad Panevėžio m. savivaldybėje tas skaičius buvo 375, tuo tarpu Kauno miesto savivaldybėje ? 169 (vidurkis ? 198 gyventojų).
2012 m. tik 26 savivaldybės buvo pasinaudojusios teise uždrausti rūkyti (vartoti tabako gaminius ir elektronines cigaretes) viešose vietose (parkuose, skveruose ir kt.), 2017 m. tokia teise yra pasinaudojusios jau 49 savivaldybės.
53 savivaldybės šiuo metu svarsto galimybę sukurti tabako gaminių ir su tabako gaminiais susijusių gaminių (elektroninių cigarečių) nerūkymo zonas, t. y. savivaldybės tarybos sprendimas yra svarstymo, priėmimo stadijose ir pan.).
Savivaldybėse yra nustatytos šios nerūkymo zonos: aikštės, parkai, skverai, gatvės, alėjos, visuomeninio transporto sustojimų stotelės, vaikų žaidimų aikštelės, paplūdimiai ir maudyklų teritorijos, zonos prie daugiabučių namų laiptinių, kultūros centrų teritorijos, savivaldybės administracijos teritorijos, miškai ir jų takai, bibliotekų teritorijos, pėsčiųjų ir dviračių takai, stočių teritorijos ir automobilių stovėjimo aikštelės, paminklų teritorijos, stadionai ir sporto aikštynai, bažnyčių ir kapinių
12.
2018-12-05
Priklausomybių prevencijos komisija
Lošimų priežiūros tarnyba prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos
Priklausomybių prevencijos komisijos 2018 m. gruodžio 5 d. surengtoje diskusijoje Lošimų priežiūros tarnybos direktorius Virginijus Daukšys apžvelgė apribojusių savo teisę lošti asmenų registrą: 2018 m. lapkričio 30 d. duomenimis (2017-2018 m.), yra įregistruotas 6031 prašymas neleisti lošti. Tuo tarpu per 2004?2017 metus, tokių prašymų buvo pateikta 4570. 95 proc. pateikusiųjų prašymus yra vyrai. Iš visų prašymus pateikusių asmenų, 85 proc. jų yra 18-40 amžiaus žmonės.
Primimė, kad prašymus galima pateikti: Elektroniniu būdu portale „Elektroniniai valdžios vartai“ tiesiogiai prisijungus ir užpildžius nustatytos formos prašymą; Lošimų organizavimo vietoje, kur asmeniui bus suteikta galimybė prisijungti prie portalo „Elektroniniai valdžios vartai“; Tiesiogiai atvykus į Lošimų priežiūros tarnybą adresu Ukmergės g. 222, Vilnius.
Įvairūs moksliniai tyrimai ir praktika rodo, kad dėl vieno lošėjo probleminio lošimo kenčia 20 ? 30 asmenų, kurie patiria finansines, socialines ir kitas problemas, išgyvena psichologinius sunkumus, t.y. 6 000 probleminių lošėjų aplinkoje dėl jų lošimų kenčia mažiausiai 120 000 asmenų (pvz., Klaipėdoje gyvena 148 908 gyventojų). Tai yra beveik tiek žmonių, kiek gyvena Panevėžyje (88 678) ir Marijampolėje (35 692), arba Šiauliuose (100 575) ir Ukmergėje (20 570).
Apie lošimų Lietuvoje iššūkius ir politikos prioritetus, diskusijoje pasisakęs Finansų ministerijos Finansų rinkos politikos departamento direktorius Sigitas Mitkus, išskyrė keturis politikos formuotojų iššūkius: vartotojų apsaugą, skaidraus ir sąžiningo lošimo proceso užtikrinimą (ES tarybos sprendimas dėl 2014 m. Europos konvencijos dėl kovos su manipuliavimu sporto varžybomis), pinigų plovimo prevenciją (ES 5-oji Pinigų plovimo direktyva) ir lošimo verslo transformaciją (internetas, video žaidimai). Apžvelgė ir konkrečias 2015?2018 m. priimtas, vykdomas bei svarstomas iniciatyvas.
13.
2018-11-21
Priklausomybių prevencijos komisija
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas,
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija,
Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija
Priklausomybių prevencijos komisijos 2018 m. lapkričio 21 d. posėdyje, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorė Inga Juozapavičienė pristatė Ankstyvosios intervencijos programą, kurią nuo 2013 m. Lietuvoje ir diegia pranešėjos vadovaujamas departamentas. Programa ? tai mokslo ir faktiniais duomenimis pagrįsta tarptautinė programa, yra parengta įgyvendinant tarptautinį projektą „FreD goes net“, kuriame dalyvavo 17 Europos Sąjungos šalių. Departamentas, kaip asocijuotas šio projekto partneris, gavo leidimą šią Programą adaptuoti Lietuvoje.Programa skirta eksperimentavimo su psichoaktyviomis medžiagomis (išskyrus tabaku) ar nereguliaraus jų vartojimo patirtį turintiems 14?21 metų jaunuoliams, kurie dar nėra priklausomi.
Programa, vertinant ir pačių dalyvių atsiliepimus, yra nemoralizuojanti, negąsdinanti, vadovaujasi nesmerkiančiu požiūriu, naudoja interaktyvius metodus, suteikia atvirą erdvę kalbėtis, rasti atsakymus ir motyvuoja pokyčiams. Programa siekiama ugdyti kritinį mąstymą, skatinti atsisakyti alkoholio ar narkotikų vartojimo ir sudaryti galimybes jauniems žmonėms būti išklausytiems bei suprastiems. Programa ? tai 10 valandų apimtiems kursas, apimantis pradinį ir baigiamąjį pokalbius, 8 val. praktinius užsiėmimus grupėje. 2018 m. sausio 18 d. Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro ir Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministro įsakymu yra patvirtintas Ankstyvosios intervencijos programos vykdymo tvarkos aprašas, kuriame nurodyta, kad Programos vykdymą organizuoja visuomenės sveikatos biurai, užsiėmimus veda Biuro ar kiti specialistai, kurie yra baigę Programai vykdyti skirtą kvalifikacijos tobulinimo programą.
Komisijos posėdyje, pasisakę Savivaldybių Visuomenės sveikatos biurų atstovai, nuogąstavo, kad užsiėmimų negalima pradėti dėl per mažai grupėje esančių nepilnamečių, kurių, pagal tvarkos aprašą turi būti ne mažiau 6. Komisijos pirmininkės Laimutės Matkevičienės manymu, įsakymą reikėtų peržiūrėti, numatant galimybę,
14.
2018-11-21
Priklausomybių prevencijos komisija
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas
Priklausomybių prevencijos komisijos 2018 m. lapkričio 21 d. posėdyje, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorė Inga Juozapavičienė pristatė kartus su nevyriausybinių organizacijų sektoriumi bei kitais partneriais vykdoma akciją, naują iniciatyvą „Saugi erdvė“ (angl. „Be Safe Lab“) ? tai psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencija ir pagalbą masinių renginių lankytojams.
Daugelyje šalių, organizuojant pramogas, jau seniai pasitelkiamos įvairios priemonės, skirtos sumažinti rizikas pasilinksminimo vietų bei masinių renginių lankytojų sveikatai ir saugumui. Taip siekiama ne tik apsaugoti lankytojus, eksperimentuojančius psichoaktyviosiomis medžiagomis, bet ir padėti jiems suprasti psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo riziką, o tai gali sulaikyti nuo neatsakingo vartojimo, apsaugoti jų ar aplinkinių žmonių sveikatą, kartais net gyvybę.
Atsižvelgdamas į tai, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas 2017 m. išskirtinį dėmesį skyrė prevencinių priemonių taikymui masiniuose renginiuose ir pasilinksminimo vietose.
Bendra valstybinių ir nevyriausybinių organizacijų edukacinė iniciatyva „Saugi erdvė“, skatinanti festivalių lankytojus rūpintis savo ir aplinkinių sveikata bei prisidedanti prie jų sąmoningumo didinimo muzikos festivaliuose pradėta įgyvendinti 2017 m. ir buvo tęsiama šiais metais, yra viena iš pozityvių ir inovatyvių veiklų.
15.
2018-11-14
Priklausomybių prevencijos komisija
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija,
Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministerija,
Lietuvos Respublikos finansų ministerija,
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas
16.
2018-10-24
Priklausomybių prevencijos komisija
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija
Priklausomybių prevencijos komisijos posėdyje 2018 m. spalio 24 d. Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento direktoriaus pavaduotoja Audronė Astrauskienė, pristatė Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2017 m. rugpjūčio 2 d. nutarimu Nr. 639, Lietuvos Respublikos Seimui pateiktą Psichikos sveikatos strategijos įgyvendinimo 2007?2016 metų ataskaitą. Ataskaita buvo parengta vadovaujantis Psichikos sveikatos strategijos 35 punktu, kuriuo Lietuvos Respublikos Vyriausybė yra įpareigota kas penkerius metus už šios strategijos įgyvendinimą atsiskaityti Lietuvos Respublikos Seimui, parengiant ir pristatant šios strategijos įgyvendinimo ataskaitą. Nors strategija ir neturi apibrėžto termino, tačiau iš esmės nebeatitinka šių dienų aktualijų, todėl Komisija pritarė Sveikatos apsaugos ministerijos siūlymui iki 2019 m. II ketvirčio parengti ir Lietuvos Respublikos Seimui pateikti atnaujintos Psichikos sveikatos strategijos projektą. Komisija, vertindama šios strategijos aktualumą ir svarbą priklausomybės ligomis sergančių asmenų gerovei, Lietuvos Respublikos Vyriausybei teiks siūlymus, sudarant tarpinstitucinę darbo grupę, į ją deleguoti atstovus iš skirtingų valstybinių institucijų, akademinės, pilietinės visuomeninės, kitų nevyriausybinių organizacijų, ekspertų. Komisija siūlo, darbo grupę koordinuoti Lietuvos Respublikos Vyriausybės lygiu, kadangi psichikos sveikatos politika apima ne tik sveikatos, bet ir socialinius, švietimo politikos ir kitus klausimus. Taip pat, darbo grupei siūloma, rengiant atnaujintą Psichikos sveikatos strategijos projektą, kompleksiškai įvertinti įvairių sričių aspektus, numatant ilgalaikius tikslus ir uždavinius, pasirenkant rodiklius, kuriais bus galima pamatuoti Lietuvos piliečių psichikos sveikatos gerėjimą, numatyti atskiras nuostatas, tikslus ir uždavinius bei įgyvendinimo priemones, asmenims turintiems psichikos ir elgesio sutrikimus, ir, asmenims, sergantiems priklausomybės ligomis. Komisija prašys Lietuvos Respublikos Vy
2018-10-25
Vykdoma
17.
2018-10-10
Priklausomybių prevencijos komisija
Lietuvos Respublikos Vyriausybė
Priklausomybių precvencijos komisijos posėdyje 2018 m. spalio 10 d. Komisijos posėdyje, dalyvaujant Ministro Pirmininko patarėjui Pauliui Gradeckui, Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos priežiūros departamento direktoriui Audriui Ščeponavičiui, Respublikinio priklausomybės ligų centro filialų atstovams, jo direktorius Emilis Subata pristatė Respublikinio priklausomybės ligų centro veiklą, įvykdžius priklausomybės ligų centrų reorganizaciją.
Direktorius pateikė informaciją, kad Respublikinis priklausomybės ligų centras ? Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijai pavaldi įstaiga, nustatanti strateginius bei metinius įstaigos veiklos rodiklius, ambulatorinių ir stacionarinių paslaugų teikimo apimtis, skirianti asignavimus šiems tikslams pasiekti, teikianti specializuotas ambulatorines ir stacionarines paslaugas draustiems ir nedraustiems PSD asmenims filialuose Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje. Centre veikia Metodinio vadovavimo ir monitoringo skyrius.
Direktorius įvardijo specifines stacionarines („Minesotos“ programa, psichosocialinė reabilitacija, vaikų reabilitacija ) ir ambulatorines (atvejo vadyba, pakaitinė terapija metadonu, naloksono išdavimas) centro teikiamas paslaugas, pareigybių skaičių prieš (400 pareigybių) ir po reorganizacijos (363,75 pareigybės), nurodydamas centro filialuose dirbančių gydytojų, psichologų, socialinių darbuotojų, slaugytojų, slaugytojų padėjėjų, pavaduotojų, direktorių, vyr. buhalterių, skyrių vedėjų, aptarnaujančio ir ūkinio aptarnaujančio personalo skaičius, taip pat, centrui skiriamą finansavimą.
Pasakodamas apie dabar centro filialuose teikiamą pagrindinį paslaugų paketą, direktorius išskyrė keturias paslaugas: ambulatorinė antrinio lygio gydytojo psichiatro konsultacija (ambulatorinis alkoholinės abstinencijos gydymas, atkryčių prevencija, pvz., skiriant vaistus disulfiramą, baklofeną, naltreksoną, naloksono išdavimas/receptų išrašymas mirčių nuo opioidų perdozavimo prevencijai, tę
18.
2018-09-19
Priklausomybių prevencijos komisija
Lietuvos Respublikos švietimo, mokslo ir sporto ministerija
Priklausomybių prevencijos komisijos posėdyje 2018 m. rugsėjo 19 d. Švietimo ir mokslo viceministras G. Kazakevičius, dalyvaujant ir kitų švietimo ir mokslo ministerijai pavaldžių įstaigų, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atstovams, pristatė Psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos mokyklose veiklos prioritetus.
Komisijai pristatytos teisės aktais patvirtintos, bendrąjį ugdymą papildančios programos, kurių tikslas ugdyti asmenį, motyvuotą sveikai gyventi, nevartoti alkoholio, tabako ir kitų psichiką veikiančių medžiagų.
Alkoholio, tabako ir kitų psichiką veikiančių medžiagų vartojimo prevencijos programa skiriama kenksmingų ir psichiką veikiančių medžiagų (buitinių cheminių medžiagų, vaistų, alkoholio, tabako, narkotikų ir kitų psichiką veikiančių medžiagų) vartojimo bendrajai prevencijai vykdyti. Programa integruojama į ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo grupių veiklas, dalykų pamokas ne mažiau kaip 5?6 val. per mokslo metus, vykdoma per projektinę veiklą, klasės valandėlių ir pamokų metu, organizuojant renginius, per neformalųjį švietimą ir kita. Mokykla pati gali pasirinkti temas ir veiklos formas. Programą vykdo 900 mokyklų (85 proc.).
Taip pat, yra patvirtintos žmogaus saugos bendroji programa, sveikatos ir lytiškumo ugdymo bei rengimo šeimai bendroji programa.
2017 m. atlikus mokyklų apklausą dėl prevencinių programų vykdymo 53 savivaldybės nurodė, kad visos švietimo įstaigos įgyvendina prevencines programas. Iki 2020 m. vidurio numatoma apmokyti visas mokyklas jas vykdyti.
Viceministro pristatyme, taip pat, pateikta išsami informacija apie prevencinių programų pasiskirstymą pagal mokinių amžiaus tarpsnius, aptartos ankstyvosios intervencijos programos plėtra Lietuvoje, vykdoma prevencinės veiklos stebėsena.
Atkreiptas ypatingas dėmesys į nacionalinės psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo prevencijos programos „Savu keliu“ kūrimą, kuri yra patraukli, pritaikyta prie Lietuvos mokinių konteksto, šiuo metu atliekami programos poveik
19.
2018-06-25
Priklausomybių prevencijos komisija
Akmenės rajono savivaldybės administracija,
Lietuvos savivaldybių asociacija
Komisija, reikšdama susirūpinimą dėl sergamumo priklausomybėmis nuo alkoholio ir kitų, priklausomybę sukeliančių medžiagų bei veiklų (probleminiai azartiniai lošimai) Lietuvoje bei pripažindama visų Lietuvos Respublikos valdžios institucijų atsakomybę ir prievolę prisidėti prie šios sudėtingos sveikatos ir socialinės problemos sprendimo, 2018 m. birželio 25 d. raštu Nr. S-2018-5177 kreipėsi į Lietuvos savivaldybes, kviesdama inicijuoti priklausomybių mažinimo programų savivaldybėse rengimą ir siekti jų įgyvendinimo.
20.
2018-06-22
Priklausomybių prevencijos komisija
Lietuvos Respublikos Vyriausybė
2018-07-03