
Lietuvos Respublikos Aukščiausiosios Tarybos
AKTO Dėl Lietuvos nepriklausomos valstybės atstatymo
signataras
Audrius
BUTKEVIČIUS
Gimė 1960 09 24 Kaune. 1978 m. baigė - Kauno Aušros vidurinę mokyklą, 1986 m. Kauno medicinos institutą. Gydytojas.
1980-1986 m. dirbo Kauno Z. Januškevičiaus širdies ir kraujagyslių sistemų fiziologijos ir patologijos mokslinio tyrimo instituto Psichologijos ir sociologijos laboratorijoje jaunesniuoju moksliniu bendradarbiu, 1986-1987 m. - Anykščių rajono Viešintų ambulatorijos vyriausiuoju gydytoju, 1988-1989 m. - Kauno rajono centrinėje ligoninėje gydytoju. 1988 m. buvo Lietuvos Persitvarkymo sąjūdžio Kauno tarybos narys, atsakingas už organizacijos saugumą, LPS Seimo narys, LPS politinio komiteto narys, LPS suvažiavimo delegatas.
Tais pačiais metais įsteigė Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių organizaciją, buvo jos tarybos pirmininkas. Organizavo ir dalyvavo ekspedicijose į Sibiro tremties vietas.
Nuo 1990 m. balandžio mėnesio - Krašto apsaugos departamento generalinis direktorius, nuo 1991 m. spalio 10 d. - Krašto apsaugos ministras. 1990-1991 metais - LR Laikinosios gynybos vadovybės narys, atsakingas už valstybės gynybos organizavimą. 1990-1993 metais - Valstybinės derybų su Rusija delegacijos narys. 1992-1993 metais - LR vyriausybės vyriausiasis įgaliotinis Rusijos kariuomenės išvedimo klausimais, 1992 metais pasirašęs Lietuvos Respublikos ir Rusijos Federacijos sutartį dėl kariuomenės išvedimo ir vykdęs sutarties įgyvendinimo priežiūrą. 1993 m. stažavosi Londone, Kings koledže, karo studijų departamente, o nuo 1994 gilino žinias Alberto Einšteino institute, Keimbridže. 1992 metais - Seimo delegacijos Šiaurės Atlanto Asamblėjoje narys. 1997 metais - Parlamentinės ryšių su Taivaniu grupės narys. 1995 metais įkūrė ne pelno organizaciją - Strateginių tyrimų centrą. 1996 metais išrinktas Lietuvos smulkaus urmo ir vidutinio verslo konfederacijos prezidentu.
1997 10 28 apkaltintas pasikėsinimu sukčiauti ir įkalintas. 1999 06 15 LR seime įvykusios apkaltos metu nepritarus Seimo nario mandato panaikinimui, Audrius Butkevičius liko Seimo nariu. Jį gynė Lietuvos žmogaus teisių asociacija, Lietuvos Helsinkio grupė, Tarptautinė Helsinkio Žmogaus teisių federacija, Baltijos jūros valstybių tarybos vyriausiasis komisaras žmogaus teisių, įskaitant mažumoms priklausančių asmenų teises, klausimais Ole Espersenas, Tarpparlamentinės sąjungos parlamentarų žmogaus teisių komitetas, Sankt Peterburgo nevyriausybinė organizacija "Kareivių motinos", Rusijos visuomeninis fondas "Glasnost", Ukrainos komitetas "Helsinki-90", 1990 01 13 Lietuvos Seimo gynime dalyvavę Ukrainos būrio savanoriai.
1999 m. Keimbridžo Tarptautinės biografijos centro išrinktas metų žmogumi.
Pomėgiai: kalnų turizmas.
Palinkėjimai Lietuvai 2 tūkstantmetyje: nesileisti valdomai avigalvių.
Man visada sekėsi: Lietuvos laisvės ir nepriklausomybės tema buvo plonai aptarinėjama namuose nuo tokios ankstyvos vaikystės, kurią vos pamenu. Todėl ir tikslas buvo aiškus - valstybės atkūrimas. Apsispręsti reikėjo tik dėl kovos metodo. Supratęs, kad bet koks rezervuotumas ar savisauga trukdo priimti teisingus sprendimus, juos atmečiau. Efektyvumas - menas pasiekti tikslą, nepaisant pasipriešinimo - tapo mano aukščiausia vertybe ir veiklos vertinimo kriterijumi.
Darbas kuriant lietuvos kariuomenę išmokė vertinti laiką: efektyviai veikti įmanoma tik tam tikru metu, su tam tikrais žmonėmis! Svarbiausia: užčiuopti tinkamą momentą! Sužinojau, kad mūsų pergalių ir pralaimėjimų priežastis glūdi mumyse pačiuose - psichikoje, o ne išorinėse aplinkybėse. Žmogaus neįmanoma nugalėti, kol kažkas jame pačiame nepasako "Baigta". Svarbiausia kontroliuoti save!
Vėliau sekę metai versle ir buvusių bendražygių organizuotos provokacijos bei politizuoti teismai, kalėjimai leido suprasti ir svarbiausią politinę klaidą: sukūrėme tik biurokratų ir politikierių interesams talkinančią valstybę! Nesant laisvos, už save kovojančios pilietinės visuomenės, valstybės institucijos tampa politiniu ar ekonominiu susidorojimo instrumentu, ima tarnauti grupiniams interesams.
Artėja Nepriklausomybės dešimtmetis, tačiau aiškiai matau, kad darbas, kuriam užsimojau, dar nebaigtas. Senasis šūkis "Už mūsų ir jūsų laisvę" skambės jau būsimame tūkstantmetyje.
Tikiu mūsų ateitimi laisvoje, atviroje visuomenėje.