2011 m. kovo 10 d. pranešimas VIR

 

 

Seimo Atominės energetikos komisija pritarė jos pačios inicijuotai branduolinės energetikos saugos reguliuotojo – Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (VATESI) – reformai. Dešimties įstatymų paketu siekiama, kad šis reguliuotojas taptų pajėgus prižiūrėti ne tik Ignalinos atominės elektrinės uždarymą, bet ir galimą naujos branduolinės jėgainės statybą bei eksploatavimą.

 

Dar šios Seimo kadencijos pradžioje, prieš dvejus metus, Komisija atkreipė dėmesį, kad VATESI stinga išteklių, ji nėra pakankamai savarankiška, jos kompetencijos dažnai kertasi su kito reguliuotojo – Radiacinės saugos centro (RSC).

 

Kaip vieną iš išeičių Komisija pasiūlė Vyriausybei atskirti ir išgryninti RSC ir VATESI funkcijas, didinti inspekcijos savarankiškumą bei pajėgumus.

 

“Pagal tarptautinius standartus, branduolinės energetikos saugos reguliuotojas turi būti maksimaliai nepriklausomas nuo šios energetikos rūšies plėtra suinteresuotų institucijų, Lietuvos atveju – Vyriausybės, ministerijų, jėgainės statyboje dalyvausiančių ar ją eksploatuosiančių bendrovių”, – teigia Komisijos pirmininkas Rokas Žilinskas. – “Tik tokiu atveju reguliuotojas bus nešališkas “prievaizdas”, galintis užtikrinti atominės elektrinės saugą ir žmonių saugumą”.

 

Komisijos pirmininkas taip pat pabrėžia būtinybę didinti ir finansinę VATESI nepriklausomybę, gausinti materialinius bei žmogiškuosius išteklius.

 

“Jeigu statysime naują atominę elektrinę – o aš neabejoju, kad taip ir bus – statybų aikštelėje tam tikru metu dirbs iki 5.000 žmonių, o visame pasaulyje – apie 2.000 subrangovų. Menkiausias reguliuotojo darbo strigimas jiems lemtų prastovas, galinčias atsieiti dešimtis ar net šimtus milijonų litų”, – aiškina Seimo narys.

 

Komisijos ir Seimo komitetų dabar svarstomu paketu keičiamas VATESI pavaldumas: jos viršininką Ministro Pirmininko teikimu skirtų Prezidentas, o ne pati Vyriausybė, pirmiausiai šalies vadovui inspekcija būtų ir atskaitinga. Aiškiai atribojamos ir VATESI bei RSC funkcijos: inspekcija būtų atsakinga už branduolinės energetikos objekto ir jo darbuotojų saugą, centras prižiūrėtų kitus jonizuojančios spinduliuotės šaltinius, tokius, kaip medicinos įranga, ir kitų žmonių saugumą.

 

“Atviras lieka reguliuotojo finansinės nepriklausomybės ir pajėgumo klausimas: po reformos jis didžiąją dalimi tebebūtų finansuojamas iš valstybės biudžeto, tai yra, liktų priklausomas nuo politikų malonės”, – sako R. Žilinskas.

 

Komisijos pirmininkas pabrėžia, kad stipri ir nepriklausoma VATESI būtų dar vienas aiškus ženklas pasauliui, kad Lietuva rimtai rengiasi statyti naują atominę elektrinę ir prisiimti visą atsakomybę už jos saugumą.

 

 

Daugiau informacijos:
Auksė Šiaudžionytė
Seimo nario padėjėja

Tel. 8 620 90 417, el.p. [email protected]