Š.m. vasario 24 d. įvyko Jaunimo ir sporto reikalų komisijos ir Šeimos ir vaiko reikalų komisijos organizuota apskritojo stalo diskusija dėl meno terapijos taikymo, dirbant su vaikais ir jaunimu. Diskusijoje dalyvavo Sveikatos apsaugos ministerijos, Švietimo ir mokslo ministerijos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, Studijų kokybės vertinimo centro, aukštųjų mokyklų, Lietuvos dailės terapijos taikymo asociacijos, Lietuvos ugdomosios muzikos terapijos asociacijos, Lietuvos psichodramos draugijos, Lie tuvos humanistinės psichologijos asociacijos atstovai, šokio ir judesio terapeutės.
Šį apskritąjį stalą paskatino organizuoti susiklosčiusi situacija Lietuvoje: vis labiau domimasi meno terapijos galimybėmis, jos taikymo sričių daugėja, tačiau Lietuvoje nerengiami meno terapeutai profesionalai, tuo tarpu praktiškai ją taikančių vis daugėja, taip pat daugėja specialistų, įgijusių meno terapeuto kvalifikaciją užsienyje, tačiau Lietuvoje jie nepripažįstami. Tokioje profesiškai neapibrėžtoje situacijoje kyla p a vojus reikštis neprofesionalumui ir diletantizmui. Todėl yra būtina nubrėžti gaires, kaip koordinuoti šių sričių specialistų profesinį rengimą ir licencijavimą mūsų šalyje.
Sveikindama apskritojo stalo dalyvius Šeimos ir vaiko reikalų komisijos pirmininkė Rima Baškienė sakė, kad Seimas turėtų įsiklausyti ir išgirsti tai, kas yra pažangu, žvelgti keletą metų į priekį ir pagalvoti apie tai, kuo galėtų pasitarnauti menas, kaip terapija, padedant Lietuvos žmonėms. Apskritojo stalo metu buvo diskutuojama apie m u zikos ir dailės terapijos taikymą ir plėtotę Lietuvoje įvairiose ugdymo, socialinės integracijos, psichosocialinės reabilitacijos, o taip pat prevencinėse programose; apie meno terapijos studijų modulių integravimą socialinio pedagogo rengimo ir ikimokykli nio ugdymo pedagogo rengimo programose bei apie muzikos terapijos ir dailės terapijos specialistų rengimo pagal ES standartus perspektyvas Lietuvoje. Buvo akcentuojama, kad meno terapija yra multisektorinis dalykas. Nevyriausybinės organizacijos, dirbančio s meno terapijos taikymo srityje siekia įtvirtinti profesionalų požiūrį į meno terapiją kaip naują paslaugos formą Lietuvoje ir siekti meno terapijos taikymo kokybės, rūpintis mokymo bei profesinio tobulinimosi programomis, kelti meno terapijos taikymo pro fesinį lygį ir inicijuoti profesinio tobulinimosi projektus; taikant meno terapijos metodus ir priemones, gerinti gyvenimo kokybę, kūrybiškai įtakoti žmonių, turinčių sveikatos sutrikimų ar negalių, savijautą ir saviraišką bei mažinti jų socialinę atskir tį, skatinti klientų komunikaciją, socializaciją, integraciją.
Apžvelgus meno terapijos situaciją Lietuvoje, buvo įvardintos tokios problemos: vieningos meno terapijos specialistų rengimo programos nebuvimas; meno terapijos taikytojų skirtingas kvalifikacinis lygis; išaugęs susidomėjimas šia sritimi praktikų tarpe ir visuomenėje, meno terapijos taikymo stichiškumas; išaugęs diletantiškumo, mėgėjiškumo pavojus. Todėl būtina: sukurti struktūrą koordinuoti meno terapijos taikytojų kvalifikaciją; įvesti licen c ijavimą; sukurti meno terapijos specialistų rengimo sistemą Lietuvoje pagal ES reikalavimus. Tuo tikslu buvo nuspręsta sudaryti tarpžinybinę darbo grupę, į kurią įeitų suinteresuotų ministerijų, aukštųjų mokyklų, nevyriausybinių organizacijų bei Seimo atstovai.
|