Apie Ekonomikos komiteto 2007-02-14 posėdį

EN  FR

Ekonomikos komiteto 2007-02-14 posėdyje:

 

1. SVARSTYTA. Europos Komisijos iniciatyvos dėl Strateginės Europos energetikos politikos peržiūros “Energetikos politikos paketas”

 

             NUSPRĘSTA.

  1. Pažymėti, kad Europos Komisijos iniciatyvos dėl Strateginės Europos energetikos politikos peržiūros (“Energetikos politikos paketas”) pilnai atitinka Lietuvos Respublikos lūkesčius ir yra savalaikės.
  2. Įvertinant numatomą izoliuotų energijos rinkų sujungimo su naujomis energetinėmis sistemomis svarbų, atkreipti Lietuvos Respublikos Vyriausybės dėmesį, kad jau dabar Europos Sąjungos narės yra  įspėjamos, jog yra didžiulė tikimybė, kad po 2010 m. bus susidurta su dujų tiekimo iš Rusijos deficitu (dėl nepakankamų investicijų į dujų versloves Rusijoje ir pan.), ir ši prielaida yra ypatingai aktuali Lietuvai, kadangi šis laikotarpis sutampa su Ignalinos atominės elektrinės uždarymu, ir atsiranda didelė tikimybė, kad Lietuva taps priklausoma nuo vienintelio energijos tiekėjo, o tai savo ruožtu įtakos žymų Lietuvos konkurencingumo sumažėjimą, todėl  neatidėliotinai reikalingos papildomos pastangos sprendžiant priklausomybės nuo vienintelio dujų tiekėjo problemą valstybėse narėse.
  3. Pasiūlyti Lietuvos Respublikos Vyriausybei visapusiškai remti Europos Komisijos požiūrį, kad branduolinė energetika kaip konkurencinga ir CO2 atžvilgiu neutrali energijos rūšis, gali prisidėti prie šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijos mažinimo, taip pat  aktyviai palaikyti  branduolinės energetikos vystymo iniciatyvas bei pačių šalių apsisprendimo, ar joms naudoti branduolinę energiją, klausimą.
  4. Iš esmės pritarti Lietuvos Respublikos Vyriausybės pozicijai dėl Europos Komisijos tikslo - užbaigti funkcionalios ES vidaus energijos rinkos, pagrįstos laisva konkurencija ir tolimesne liberalizacija, sukūrimo, tačiau įvertinant Vidaus rinkos ataskaitoje ir sektoriaus tyrime pažymimus  diskriminacijos ir piktnaudžiavimo pavojus, kai bendrovės kontroliuoja ir energetikos tinklus, ir gamybą ar pardavimą, pasiūlyti Lietuvos Respublikos Vyriausybei  akcentuoti vertikaliai integruotų bendrovių investavimo į savo tinklus būtinybę ir  visapusiškai pritarti Europos Komisijos siūlomiems būdams šiam klausimui spręsti: t.y.,

arba visiškai nepriklausomas sistemos operatorius (kai vertikaliai integruota bendrovė lieka tinklo įrangos savininke ir reguliariai gauna už ją reguliuojamų pajamų, tačiau ji neatsako už tinklo eksploatavimą, techninę priežiūrą ar modernizavimą);

arba nuosavybės atskyrimas (kai tinklą eksploatuojančios bendrovės yra visiškai atskirtos nuo tiekimo ir gamybos bendrovių).

  1. Iš esmės pritarti Lietuvos Respublikos Vyriausybės pozicijai dėl naujų iniciatyvų energijos efektyvumo srityje palaikymo, taip pat dėl pasiūlymų, kad  nauji teisės aktai energijos efektyvumo ir atsinaujinančių energijos šaltinių plėtros klausimais turėtų būti pagrįsti kaštų efektyvumu bei nuodugniai įvertinus kiekvienos šalies narės energijos taupymo potencialą, socialinius, aplinkosauginius ir ekonominius darnios plėtros aspektus. Kartu pasiūlyti Lietuvos Respublikos Vyriausybei  akcentuoti poreikį gerinti senos statybos pastatų energetinį naudingumą. Taip pat pritariame, kad kiekvienai šaliai narei svarbu nusistatyti energijos taupymo ir atsinaujinančių energijos išteklių naudojimo tikslus ir rodiklius, tačiau šie rodikliai turėtų būti siektini, o ne privalomi.
  2. Pasiūlyti Lietuvos Respublikos Vyriausybei Nacionalinės energetikos strategijos įgyvendinimo priemonių plane akcentuoti “Energetikos politikos pakete” įtvirtintus klausimus.
  3. Rekomenduoti Lietuvos Respublikos Vyriausybei išnagrinėti galimybę parengti biokuro plėtros programą, kartu įdiegiant biokuro tiekimo logistikos sistemą.
  4. Pasiūlyti Lietuvos Respublikos Vyriausybei užbaigti energetikos įmonių gamybos, perdavimo ir skirstymo veiklų atskyrimą taip panaikinant kryžminį veiklos rūšių subsidijavimą.
  5. Rekomenduoti Lietuvos Respublikos Vyriausybei paspartinti įstatymo projekto dėl naujos atominės elektrinės statybos Lietuvoje rengimą ir pateikimą Lietuvos Respublikos Seimui.
  6.  Pasiūlymus pateikti LR Seimo Europos reikalų komitetui.
  7. Komiteto paskirstas pranešėjas: Birutė Vėsaitė.

Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.

 

2. SVARSTYTA. Dėl biomasės ir biokuro gamybos plėtros

 

NUSPRĘSTA. Pasiūlyti LR Vyriausybei: atnaujinti Biokuro gamybos ir naudojimo skatinimo 2004–2010 metais programą, išnagrinėti galimybę joje numatyti specializuotos biokuro tiekimo logistikos sistemos (kaip tai numatyta Nacionalinėje biomasės ir biokuro gamybos ir naudojimo platformos galimybių studijoje) įkūrimą; 

išnagrinėti galimybę sumažinti PVM tarifą iki 5 proc. už Lietuvoje parduotą biokurą energijai gaminti, taip pat galimybę nustatyti kitas ekonomines skatinimo priemones (biomasės ruošos subsidijavimą, galimybę naudoti neakcizinį dyzelinį kurą).

Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.

 

3. SVARSTYTA. Pasirengimas Šilumos ūkio įstatymo 20 straipsnio pakeitimo  įstatymo projekto XP- 1791 svarstymui.

 

NUSPRĘSTA. Prašyti LR Seimo valdybos kreiptis į LR Vyriausybę pateikti išvadą Šilumos ūkio įstatymo 20 straipsnio pakeitimo  įstatymo projektui XP- 1791.

Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.

 

4. SVARSTYTA.  Dėl atstovavimo Konstituciniame Teisme

 

NUSPRĘSTA. Įgalioti Komiteto narį  Vaclovą Karbauskį (kab.117 III r. tel. 239 6722, 8698 42156; el.paštas [email protected] ) atstovauti  Seimui LR Konstituciniame Teisme nagrinėjant bylą, ar Lietuvos Respublikos tabako kontrolės įstatymo 26 straipsnio 5 ir 17 dalys (2003-11-20 redakcija) neprieštarauja konstituciniams teisingumo ir teisinės valstybės principams.

Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.

5. SVARSTYTA.  LR Seimo Peticijų komisijos (2007-02-01 Nr. V-2007-318) kreipimąsi dėl K.Griniaus kreipimosi “Dėl Energetikos įstatymo 17 straipsnio pakeitimo įstatymo parengimo” pripažinimo peticija klausimas

 

NUSPRĘSTA.  Komiteto išvadų rengėjais paskirti  A.Endziną, P.Vilką,    komiteto patarėją  V.Strimaitį, komiteto padėjėją G.Mickienę.

Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.

 

6. SVARSTYTA. Dėl bendro posėdžio suorganizavimo

 

NUSPRĘSTA.  1. Pritarti Seimo Sveikatos reikalų komiteto (2007-01-16 Nr. 111-S-37) kreipimuisi suorganizuoti bendrą posėdį, apsvarstant jame LR Seimo kontrolieriaus R.Valentukevičiaus pažymą “Dėl Seimo kontrolieriaus iniciatyva pradėto tyrimo” pagal 2006-07-25 dienraštyje “Lietuvos rytas” žurnalistės D.Jonušienės publikaciją “Medikai skambina varpais dėl girtavimo”.

2. Komiteto išvadų rengėjais paskirti  B.Vėsaitę, P.Vilką,   komiteto patarėją  D.Šaltmerį.

Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.

 

7. SVARSTYTA. Pasirengimas Dėl radioaktyvių atliekų saugojimo svarstymui.

 

NUSPRĘSTA.  Komiteto išvadų rengėjais paskirti  B.Vėsaitę, P.Vilką,   komiteto patarėją  V.Strimaitį, komiteto padėjėją G.Mickienę.

Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.

 

8. SVARSTYTA. Pasirengimas Dėl Valstybės kontrolės valstybinio audito ataskaitos “Geležinkelių transporto sektoriaus reformos įgyvendinimas” svarstymui.

 

NUSPRĘSTA.  Komiteto išvadų rengėjais paskirti  R.Garbaravičių, V.Škil,  komiteto patarėją  D.Šaltmerį.

Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.

 

9. SVARSTYTA. Pasirengimas klausimo “Dėl  didžiųjų mažmeninės prekybos įmonių ir tiekėjų ekonominių santykių ir šių įmonių įtakos smulkiajam verslui” svarstymui.

 

NUSPRĘSTA.  Komiteto išvadų rengėjais paskirti  S.Lapėną, J.Razmą,  komiteto patarėją  G.Pajuodienę.

Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.

 

10. SVARSTYTA. Pasirengimas  “Dėl  daugiabučių gyvenamųjų namų renovavimo” svarstymui.

 

NUSPRĘSTA.  Komiteto išvadų rengėjais paskirti  B.Vėsaitę, P.Vilką,  komiteto patarėją  D.Šaltmerį.

Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.

 

11. SVARSTYTA. Dėl Ekonomikos komiteto narių vizito į Briuselį (Belgija) ir Liuksemburgą (Liuksemburgo Didžioji Hercogystė) 2007 m. balandžio 10-14 dienomis.

 

NUSPRĘSTA. Pritarti penkių komiteto narių: B.Vėsaitės, R.Garbaravičiaus, S.Lapėno,  J.Veselkos, P.Vilko vizitui  į Briuselį (Belgija) ir Liuksemburgą (Liuksemburgo Didžioji Hercogystė) 2007 m. balandžio 10-14 dienomis.

Balsavimo rezultatai: pritarta bendru sutarimu.

 

 

 



 
 © Seimo kanceliarija, 2008